News
Według badań “szczury dzielą podobną siłę z ludźmi w synchronizacji z bitami” i to nie jest żart

Według badań „szczury dzielą z ludźmi podobną umiejętność synchronizacji z bitami”, i to nie jest żart

Szczury vibe'ują do muzyki? Tak donoszą najnowsze badania. Co nowego konkretnie odkryli japońscy naukowcy?

Szczury laboratoryjne

Kochamy muzykę. Potrafi ona zmienić nasz nastrój, poprawić humor, zachęcić do tańczenia czy motywować. Magia płynąca za muzyką nie jest w pełni okiełznana i co krok możemy się o tym przekonać. W końcu rokrocznie przeprowadzone zostają badania, które odkrywają nowe sensacje związane z odbiorem muzyki przez człowieka.

No właśnie, człowieka. Raczej naturalne wydaje się, że tylko do ludzi przemawiają melodyjne brzmienia. Jasne, w przeszłości powstała chociażby muzyka dla kotów. Jest to raczej jednak zbiór dźwięków, za którymi koty przepadają, obrany w muzyczną formę.

Jak się okazuje, znacznie bliżej do nas, jeśli chodzi o odbieranie muzyki, są szczury. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

Najczystsze gryzonie bowiem mają przejawiać poczucie rytmu zbieżne z tym ludzkim. Innymi słowy, kiedy postanowimy zorganizować rave w opuszczonym domu, to z wysokim prawdopodobieństwem szczury na strychu będą kiwać głowami w rytm muzyki.

Przeczytaj też: Polacy nie gęsi! Przedstawiamy polskie wytwórnie z branży EDM

Całkiem podobnie zresztą wyglądał schemat samych badań nad szczurami. Małym czworonogom puszczano muzykę m.in. Lady Gagi, Maroon 5, Queen oraz Mozarta, a następnie badano ich ruchy za pomocą akcelerometru przyczepionego do głów gryzoni.

Czy synchronizacja u szczurów zatrzymuje się tylko na głowie? Jak najbardziej nie, same wąsacze zresztą, podobnie jak ludzie, największą synchronizację z rytmem czują w zakresie 120 do 140 BPM. Jak podsumował profesor Uniwersytetu Tokijskiego Hirokazu Takahashi:

Szczury wykazywały wrodzoną – to znaczy bez żadnego treningu lub wcześniejszej ekspozycji na muzykę – synchronizację rytmu najwyraźniej w zakresie 120-140 bpm (uderzeń na minutę), do którego ludzie również wykazują najwyraźniejszą synchronizację rytmu.

Być może nie mamy latających samochodów, jak w dawnych wyobrażeniach o przeszłości, ale przynajmniej wiemy, że szczury też lubią tańczyć. Uprzedzając zapewne zamiary niektórych, pamiętajcie, że gryzonie na ogół mają czuły słuch, więc narażanie ich na głośne dźwięki nie jest dobrym pomysłem…

Wideo pokazujące szczura tańczącego do muzyki




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →