Artykuł
Kiedy EDM spotyka się z UFC. Sześciu zawodników z klubowym wejściem do klatki

Kiedy EDM spotyka się z UFC. Sześciu zawodników z klubowym wejściem do klatki

Mauricio Rua, Wanderlei Silva czy Marc-Andre Barriault. Ci oraz trzech innych zawodników UFC wychodzą lub wychodzili do klatki przy utworach EDM. Sandstorm to tylko jeden z nich.

UFC czy EDM?

Wspólnymi elementami Ultimate Fighting Championship i tanecznnej muzyki elektronicznej nie są tylko trzy litery skrótu. Elektronika razem z rapem i raggetonem są w ostatnich latach najpopularniejszymi gatunkami muzycznymi. Mieszane sztuki walki (MMA) już są najczęściej oglądanym i budzącym najwięcej emocji sportem walki, a oglądalność gali UFC liczy się w milionach, podobnie jak wysokości gaży najlepszych figherów.

O tym jak dużą organizacją jest UFC niech świadczy informacja, że w 2016 roku Dana White, jej założyciel, sprzedał większościowe udziały jednej z grup kapitałowych za… 4 miliardy dolarów. Według niektórych źródeł UFC jest w 2022 roku warte około 10 miliardów.

Przeczytaj również: Diplo, Afrojack, DJ Snake – jak klubowe gwiazdy radzą sobie w hip-hopie? [cz. 1]

Każda gala to potężne, zorganizowane z rozmachem, wydarzenie. Podobnie jak w boksie, każdy zawodnik ma (przysłowiowe) swoje 5 minut na chwilę przed walką. Najpierw jest zapowiadany przez speakera, aby następnie odbyć podróż do ringu, tak zwany walkout, w akompaniamencie wybranej przez siebie produkcji muzycznej.

W większości przypadków fighterom towarzyszą numery rapowe lub rockowe, ale jest kilku śmiałków, których podróż na ring bywała iście klubowa, oto pięciu z nich.

The Game & Skrillex – El Chapo, walkout song idealny nie istn…

Sandstorm Darude i Memories Davida Guetty w UFC

David Guetta jest wszędzie, czy tego chcemy czy nie. Nominacje do Grammy, zwycięstwo w MTV EMA 2022, od lat podium w plebiscycie DJ Mag, fotel lidera w notowaniu TOP 101 Producers portalu 1001Tracklists, gościnny udział w The Voice UK i sierpniowa gala UFC 278.

Czytaj dalej: Plebiscyt DJ Mag top 100 DJs 2022 zakończony! Znamy zwycięzcę

Luis Saldana to pochodzący z USA zawodnik, którego historiia z UFC zaczęła się w listopadzie 2022 roku. Wtedy wygrał swój pojedynek w Dana White’s Conteder Series. Od tamtego czasu stoczył cztery pojedynki dla największej organizacji MMA na świecie. Dwa razy wychodził z ringu z ręką w górze, raz przegrał, a jego ostatni pojedynek zakończył się remisem.

To właśnie podczas swojego dotychczas ostatniego starcia, gdzie mierzył się z Seanem Woodsonem wyszedł do ringu przy mającym już ponad dekadę hicie Davida Guetty i Kid Cudiego, Memories.

W niedalekiej przyszłości otrzymamy najprawdopodobniej kontynuuację utworu, bowiem francuski producent i wokalista spotkali się jakiś czas temu w paryskim studio. Wszystko opisaliśmy w tym artykule.

David Guetta, Kid Cudi – Memories

W latach 2007-2013 w UFC występował brazylijski zawodnik Wanderlei Silva o bardzo wymownej ksywie The Axe Murderer.

Emerytowany już zawodnik sportów walki, który w organizacji Dany White’a wygrał 4 razy (na 9 pojedynków) za walkout song wziął sobie ponadczasowy hit EDM, który najprawdopodobniej nigdy nie zniknie z pamięci klubowiczów. Jest nim wydane w 1999 roku Sandstorm autorstwa Darude.

Darude – Sandstorm, posłuchaj

Do walki w rytmie techno z Nico Moreno

Jak na Holendra przystało, Jarno Errens do swojej debiutanckiej walki w UFC mógł wejść w rytmie techno lub robiąc hakken przez całą drogę. Wybrał opcję pierwszą, w ramach której postawił na pochodzącego z francji, jednego z topowych producentów techno, Nico Moreno.

Co prawda Jarno swój pojedynek na galii UFC Fight Night 209 przegrał, ale prawdopodobnie był pierwszym zawodnikiem, który na walkout song wybrał hard techno.

Padło na jeden z flagowych numerów Francuza, She Is Corrupted. Bardzo dobry wybór.

Nico Moreno – She Is Corrupted

The Prodigy vs Armin van Buuren

Jubileuszowa gala UFC Fight Night 200, której walką wieczoru był pojedynek Derricka Lewisa z Chrisem Daukausem przyniosła nam dwa wejścia w akompaniamencie muzyki elektronicznej.

Julija Stoliarenko, reprezentantka Litwy, przegrała wtedy z Alexis Davis, ale my tutaj nie na wynik patrzymy. Fighterce w drodze do klatki towarzyszył zespół The Prodigy i ich Voodoo People. Numer sprzedał się w Wielkiej Brytanii ponad 400 000 razy, a w Finladni przez chwilę zasiadał na fotelu lidera listy przebojów.

Większy sukces niż oryginał osiągnął remiks grupy Pendulum, który wygenerował na samym YouTube ponad 39 milionów odsłon.

The Prodigy – Voodoo People, posłuchaj

Podobnie jak Julija, Marc-Andre Brriault również uległ swojemu przeciwnikowi na wspomnianej gali. W zwycięstwie nie pomógł nawet future bassowy numer NEFFEXA, Grateful.

Producent ma na swoim koncie kilka niezłych zasięgowo kawałków. Łączna liczba streamów jego Fight Back, Careless, Rumors, Cold i Grateful przebiła już dziewięć zer.

NEFFEX – Grateful, posłuchaj

Ostatnia pozycja na naszej liście należy ponownie do reprezentanta Brazylii. Mauricio „Shogun” Ria to 40-letni zawodnik MMA, który w UFC ma stoczone aż dwadzieścia trzy walki. Jedenaście z nich zwyciężył, jedna zakończyła się remisem. W 2019 walczył na tej samej gali co najpopularniejszy polski zawodnik – Jan Błachowicz.

Można rzec, oczywiście z przymrużeiem oka, że Mauricio to stary trance’owiec, ponieważ do swoich wyjść upodobał sobie wydane ponad 15 lat temu Sail Armina van Buurena.

Pozostaje nam znaleźć jeszcze zawodników wychodzących do dubstepu, house’u oraz hardstyle i będziemy mieli EDM-owy komplet w UFC.

Armin van Buuren – Sail, posłuchaj
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →