Artykuł
Pierwsze line-upy największych festiwali muzycznych - Tomorrowland, EDC, UNTOLD [cz. 1]

Pierwsze line-upy największych festiwali muzycznych – Tomorrowland, EDC, UNTOLD [cz. 1]

Jak na przestrzeni lat zmieniały się line-upy najbardziej rozpoznawalnych festiwali EDM w Polsce? Kto zagrał na pierwszych edycjach Tomorrowland, EDC i UNTOLD? Sprawdź!

Od czegoś trzeba zacząć

Większość najbardziej rozpoznawalnych festiwali, nie tylko tych z muzyką elektroniczną, od czego musiało zacząć. Przedsięwzięcia muzyczne, które dzisiaj są na liście marzeń każdego fana tanecznych brzmień, zaczynały, tak jak każdy, od zera, a ich historia sięga dekadę lub dwie wstecz, kiedy to EDM dopiero raczkował, a o big roomie, future/bass house czy trapie nikt jeszcze nie słyszał.

W Europie mamy jednak kilka ewenementów, które znalazły się w festiwalowej topce już od swojej pierwszej edycji. Jest to między innymi rumuński UNTOLD, któremu poświęcę osobny akapit, oraz już nieco zapomniane niemieckie New Horizons Festival – po zaledwie trzech edycjach festiwal urósł do takich rozmiarów, że po wydarzeniu w 2019 roku zmuszony został zrobić sobie przerwę na przeorganizowanie swoich sił i powrót w 2021 roku. Festiwalu nie zobaczyliśmy jednak ani w 2021 roku, ani w 2022 roku.

Skupmy się jednak na samym początku na graczach, którzy rozdają karty na festiwalowej scenie i cofnijmy się do ich pierwszych edycji. Jesteście ciekawi, jak wyglądały line-upy debiutanckich odsłon Tomorrowlandu, amerykańskiego giganta EDC, rumuńskiego UNTOLD czy Airbeat One?

Tomorrowland 2013 – aftermovie, obejrzyj!

UNTOLD Festival 2015

Największy festiwal muzyczny w Rumunii został skazany na sukces już od swojej pierwszej edycji, która miała miejsce 7 lat temu. Domem UNTOLD Festivalu jest potężny teren stadionu Cluj Arena w miejscowości Kluż-Napoka o meczowej pojemności 30 000 osób.

Podczas pierwszego rozdziału (tak organizatorzy nazywają edycję) rumuńskiego wydarzenia wzięło w nim udział blisko… 250 000 osób, co poskutkowało przychodem w wysokości około 20 milionów dolarów.

Przeczytaj również: Salvatore Ganacci przedstawia debiutancki album „Culturally Appropriate” [recenzja]

Skąd pieniądze na zorganizowanie tak potężnego przedsięwzięcia już od samego startu? W Rumunii, która powierzchniowo jest dużo większa od Polski, jest bardzo mało festiwali muzycznych, w czym największe marki wypatrzyły ogromny potencjał marketingowy. Pierwszą edycję UNTOLD wspierali Absolut, Coca-Cola, Durex, McDonald’s, KFC, Nescafe oraz – co najważniejsze – urząd miasta.

Dzisiaj UNTOLD Festival współpracuje z takimi markami jak: Kaufland, Kozel, Coca-Cola, VISA, Ballentines, TikTok, Vodafone, Kiss FM i Banca Transilvania, dzięki czemu może pozwolić sobie na tworzenie potężnych rozmiarów wydarzeń z największymi gwiazdami muzyki.

Na UNTOLD Festival 2015 wystąpili Armin van Buuren, Avicii, David Guetta, Dimitri Vegas & Like Mike, ATB, Adam Beyer, Pendulum oraz dziesiątki innych muzycznych sław.

UNTOLD Festival 2015, oficjalny plakat

Airbeat One Festival 2022

Po dziś dzień największy festiwal w północnych Niemczech, który ze względu na swoją lokalizację cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich imprezowiczów. Początki Airbeat One Festival sięgają 2002 roku, kiedy odbywał się pod nazwą Airbase One. Od trzeciej edycji festiwal ma już obecną nazwę, a swój największy wzrost popularności zaczął notować od jubileuszowej, 15-tej edycji, kiedy to zgromadził 40-tysięczną publiczność.

Według nieoficjalnych źródeł na pierwszej edycji festiwalu było około 1 000 osób, obecnie Airbeat One odwiedza rocznie około 65 000, a sceny uchodzą za jedne z najkreatywniejszych w Europie.

W 2002 roku Airbase One miało cztery sceny, na których wystąpiło zaledwie ponad 30 DJ-ów, a ceny wejściówek wahały się między 15 a 20 euro. Zagrali na nim m.in. CJ Stone, Starsplash, DJ Ballon i Noemi.

Airbase One 2002

Electric Daisy Carnival 1997

Zacznijmy od ciekawostki. Słynna nazwa Electric Daisy Carnival (EDC) nie zawsze należała do Insomniac Events. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się już w 1991 roku za sprawą Stephena Hauptfuhra i dopiero w 1995 roku brand stał się własnością Insomniac.

EDC powróciło w 1997 roku i miało miejsce w Shrine Expo Hall w Los Angeles, USA. W pierwszych latach festiwal nie mógł znaleźć sobie stałego domu i lokalizacyjnie skakał z kwiatka na kwiatek. Dopiero w 2011 roku festiwal postanowił opuścić Kalifornię i przenieść się do Las Vegas (Nevada) na teren Las Vegas Motor Speedway. Przenosiny były wymuszone śmiercią 15-letniej dziewczyny, która przedawkowała MDMA podczas EDC 2010.

Przeczytaj: Mysteryland, Parookaville, Electric Love 2022 – obejrzyj aftermovie europejskich festiwali

Aktualnie EDC Las Vegas jest największym tanecznym festiwalem w USA i jednym z największych na świecie. Odbywa się dwukrotnie w ciągu roku (maj, październik) i przyciąga na każdą edycję ponad 400 000 osób.

Niestety nie udało mi się znaleźć plakatu z listą artystów, którzy wystąpili podczas pierwszego EDC organizowanego przez Insomniac Events w 1997 roku, ale w zamian prezentuję plakaty historycznej edycji z 1991 roku oraz tej z 2000.

Electric Daisy Carnival 1991

Electric Daisy Carnival 2000

autor. MyButtStinksBad/Reddit

Tomorrowland 2005

Pierwszy i chyba nadal jedyny festiwal EDM, o którego istnieniu wie praktycznie cały świat. Tomorrowland to absolutny numer jeden na festiwalowej scenie, niemający sobie równych na praktycznie żadnej płaszczyźnie. Jako pierwszy wielkoformatowy event odbył się trzy razy w ciągu roku i wyprzedał bilety na wszystkie edycje w kilkanaście minut, a każdego weekendu odwiedza go około 200 000 osób.

Tomorrowland funkcjonuje na rynku od 2005 roku, ale jego popularność wystrzeliła w kosmos dopiero po 2010 roku, kiedy cała elektroniczna muzyka taneczna zaczęła się mocno komercjalizować. W 2008 roku festiwal przyciągnął 50 000 osób, rok później 90 tysięcy, a w 2010 roku było to już ponad 120 000 osób. W pierwszych latach publiczność nie przekraczała 15 000 osób.

Od zawsze jego domem była belgijska miejscowość Boom, na której terenie powstaje na czas festiwalu ponad 10 scen i pole namiotowe mogące pomieścić 40 000 osób.

Na debiutanckiej edycji Tomorrowland, która miała miejsce 14 sierpnia 2005 roku, wystąpili m.in. Ferry Corsten, Armin van Buuren, Sasha, Sven Väth, Monika Krause oraz Coone.

fot. CosteloDeejay/Reddit




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →