News
David Guetta skonczył 55 lat. Oto jego 5 najlepszych setów w historii

David Guetta skończył 55 lat. Oto jego 5 najlepszych setów

Niekwestionowana legenda EDM, David Guetta, obchodził 7 listopada 2022 roku swoje 55 urodziny. W swojej karierze zagrał tysiące setów, a my postanowiliśmy wybrać jego TOP 5. Zgadzacie się?

David Guetta – przełomowa postać EDM

Napisać o nim gwiazda światowego formatu to tak, jakby nic nie napisać. 7 listopada 1967 roku w Paryżu na świat przyszedł człowiek, który kilkukrotnie zrewolucjonizował elektroniczną muzykę taneczną.

David Guetta, ponieważ oczywiście o nim mowa, zapisał się w kartach historii EDM wieloma osiągnięciami. Pomińmy na razie jego wszystkie wyróżnienia oraz statuetki i skupmy się na tym, czym tak naprawdę zasłużył sobie na miano legendy gatunku.

Dla dzieciaków, podobnie do mnie, urodzonych w latach 90. David Guetta był za młodu najczęściej pojawiającą się twarzą w telewizorach i wymienianą ksywą w radio. W okolicach 2010 roku w polskich odbiornikach zaczęły (regularnie) pojawiać się pierwsze elektroniczno-taneczne kawałki. W znacznej większości przypadków ich autor był jeden, David Guetta.

Kto chciałby się ze mną wykłócać na ten temat, niech cofnie się pamięcią nieco ponad dekadę i wymieni mi trzy tytuły tanecznych numerów, które najczęściej słyszał w telewizji, radiu lub na raczkującym YouTube, a następnie pobierał je na The Pirate Bay, aby mieć na swoim komputerze. I go first, ograniczając się do trzech tytułów – Titanium, Play Hard oraz Memories. Wymienione kawałki łączy tylko jeden element, David Guetta.

Przeczytaj również: Tomorrowland, Dimitri Vegas & Like Mike i odkrycie Lost Frequencies. Kim jest Nick Royaards?

Gdy zwykły Kowalski zostanie zapytany, czy wie, co to EDM i zna jakichś producentów reprezentujących ten gatunek, wymieni najprawdopodobniej Davida Guettę. Francuzowi ogromny wystrzał komercyjny z jednej strony pomógł – grubość portfela i rozpoznawalność, a z drugiej mocno zaszkodził, ponieważ dla zagorzalców tanecznej elektroniki zaczął uchodzić za tego typa, co produkuje tylko radiowe kawałki.

Taka łatka trzymała się Guetty blisko dekadę, więc ten postanowił po raz kolejny zrewolucjonizować całą scenę i zapoczątkował wspólnie z MORTENEM gatunek future rave, który przyniósł mu dwukrotne zwycięstwo w plebiscycie TOP 100 DJs, ale co najważniejsze, hejterów zmienił w fanów.

Nie ujmując reszcie sobotnich artystów na Sunrise Festival 2022, był to jedyny wyprzedany dzień festiwalu ze względu na booking David Guetty. Możecie mówić, że to zasługa Alesso i Carla Coxa, ale frekwencja pod sceną to w tym przypadku najlepszy wyznacznik.

David Guetta, Kid Cudi – Memories

Najlepsze sety w karierze Davida Guetty

Nieco przedłużony wstęp mamy za sobą, czas przejść do konkretów. 55. urodziny to odpowiedni jubileusz, aby wybrać pięć setów Davida Guetty, które, w moim mniemaniu, z różnych względów uchodzą za te najlepsze lub najciekawsze.

Ograniczamy się oczywiście do występów, które zostały publicznie i nieoficjalnie udostępnione na wybranych platformach streamingowych. Zaczniemy trochę niekonwencjonalnie od najnowszego dostępnego seta Guetty.

Wybór ten padł z kilku prostych powodów. Po pierwsze, jest to pierwszy udostępniony b2b Davida Guetty i Mortena, po drugie – został nagrany w Brooklyn Mirage, należącym do TOP 3 przestrzeni eventowych w Stanach Zjednoczonych, a po trzecie, jest reprezentatywnym materiałem wyjaśniającym, czym jest future rave.

David Guetta & MORTEN | Future Rave Live @ Brooklyn Mirage 2022

Najpopularniejszy DJ set w historii YouTube

I między innymi dlatego set Guetty z Ultra Miami 2014 należy wyróżnić. Który inny DJ może pochwalić się… ponad 150 milionami wyświetleń pod swoim godzinnym występem? Dokładnie żaden.

W 2014 roku David Guetta był na absolutnym szczycie swojej dotychczasowej kariery, na który wzniosło go kilkanaście wydanych superhitów w latach 2010-2013. Dwa lata wcześniej wydał Nothing but the Beat (Ultimate Edition), a w roku historycznego występu pojawił się krążek Listen z przebojami Hey Mama, Bad i Shot Me Down.

David Guetta na żywo z Ultra Music Festival 2014 w Miami

Słynne nagranie Davida Guetty z Tomorrowland 2014

8 lat temu David Guetta, chyba po raz pierwszy w karierze, stał się internetowym viralem nie za sprawą swojej muzyki. Podczas Tomorrowland 2014 złapał pewnego rodzaju laga, który według wielu był spowodowany nielegalnymi substancjami. Minutowe nagranie zostało obejrzane milion razy i myślę, że dzisiaj jest idealna sytuacja, aby je przywołać do tablicy. Nagranie obejrzycie tutaj.

Pełen set Davida Guetty z Tomorrowland 2014

David Guetta „zanim był sławny”

Myślę, że wszyscy możemy zgodnie przyjąć rok 2010 jako komercyjny boom na Davida Guettę. Ale pewnie wielu z was, tak samo jak mnie jakiś czas temu, zastanawia, jakie sety grał francuski gwiazdor, zanim w swoim portfolio miał pełno kawałków, które wystarczyło puścić, a dziesiątki tysięcy osób po prostu szalały? Z tej okazji na wyróżnienie zasługuje godzinny występ Davida Guetty na Creamfields 2009.

David Guetta na żywo z Creamfields 2009

United at Home, czyli bez zaskoczeń

Nie wyobrażałbym sobie tego zestawienia bez charytatywnego seta Davida Guetty z Dubaju. Francuz wystąpił na lądowisku helikopterowym Burj Al Arab i zagrało tam idealnie dosłownie wszystko. Nie tylko future rave, który dopiero raczkował, ale też cała oprawa wizualna, lokalizacja i efekt końcowy. 50 milionów wyświetleń w niecałe 2 lata to chyba bardzo dobry wynik jak na DJ set.

David Guetta | United at Home – Dubai Edition
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →