News

Jedenaście elektronicznych numerów, które skończyły w tym roku 10 lat

Pora na listę kawałków, które na karku mają już 10 lat. Trudno uwierzyć, że niektóre pozycje były wydane tak dawno temu. 


Dziesięcioletni progres EDM 

Czas płynie nieubłagaqnie. W dobie coraz prężniej rozwijającej się nauki, czas wydaje się wartością, którą człowiek nie jest w stanie jeszcze zawładnąć. Psst… nie mówcie tego użytkownikom kremów odmładzających. 
Co zatem minęło przez ostatnie dziesięć lat? Wymieniać można bez końca, dlatego zawężę temat do muzyki elektronicznej. W tak młodym gatunku, jakim jest muzyka elektroniczna, dziesięć lat to naprawdę szmat czasu. W ciągu tego czasu wiele starych wyjadaczy zakończyło karierę, jeszcze więcej nowych DJ-ów przybyło. 
Powstały nowe wytwórnie, które kompletnie zdominowały scenę muzyczną. Sam przedział gatunków, które miały swój czas panowania na scenie EDM jest ogromny. W ciągu tych dziesięciu lat obserwowaliśmy potęgę oraz upadek big room house’u, niespodziewany wzrost popularności gatunków z grupy future, ostatnio mamy okazję też obserwować nawałnicę kawałków w stylu slap house. 
A jakie gatunki królowały dziesięć lat temu? Jakie kultowe utwory miały wtedy premierę? Przekonajmy się. 

Steve Aoki & Laidback Luke – Turbulence, posłuchaj teraz

Okrągła rocznica klasyków

Naszą listę otwiera jeden z największych szlagierów Flux Paviliona czyli Bass Cannon. Jest to utwór w klasycznym dubstepowym stylu Fluxa. Kawałka można posłuchać między innymi dzięki legendarnej wytwórni UKF. Kolejnym utworem jest Without You. Utwór ten jest połączniem sił gwiazd, które na scenie muzycznej znane są niemal wszystkim. Mowa o DJ-u Davidzie Guetta oraz wokaliście Usher. Utwór Without You na platformie YouTube osiągnął już niemal granicę 400 milionów wyświetleń. 

David Guetta – Without You ft. Usher

Kolejnym utworem znanym doskonale fanom bardziej basowych brzmień jest utwór Internet Friends. Ten wyprodukowany przez australijski zespół Knife Party swego czasu ustanowił nowy nurt w dubstepie. Fragment „Now You’r going to die” zaraz przed dropem stał się prawdziwym viralem i używany jest w memach do dzisiaj.

Knife Party – Internet Friends

Epic wyprodukowany przez Sandro Silvę oraz Quintino jest pierwszym z big roomowych brzmień na naszej liście. Epic swoją niesamowitą energią nawet teraz porywa do tańca ludzi na największych światowych festiwalach. Swoją premierę miał podczas występu Tiesto na słynnym EDC Las Vegas i należy do katalogu Musical Freedom.

Sandro Silva & Quintino – Epic, posłuchaj

Kolejnym kawałkiem tym razem bardziej mainstreamowym jest Give Me Everthing. Ten utwór będący kolaboracją Pitbulla z Afrojackiem gościł na dyskotekach chyba w każdym zakątku świata. Aż wspomnienia wracają…
O kolejnym klasyku z naszej listy pisaliśmy dosłownie przed kilkoma dniami. Jest nim największy hit Nicky’ego Romero czyli oczywiście utwór Toulouse. W tym miejscu zapraszamy do osobnego artykułu, w którym przybliżyliśmy wam nieco postać stojącą za sukcesem Protocol Recordings.

Przeczytaj też: Największy hit Nicky’ego Romero skończył dziesięć lat

Dziesięć lat temu miał premierę również jeden z przebojów zespołu Above & Beyond. Mowa o kawałku Sun & Moon. Jest to też ten utwór, który w znaczącym stopniu pchnął do przodu karierę trance’owego trio.
Dekadę temu powstał również jeden z największych hitów Calvina Harrisa czyli utwór Feel So Close. W 2011 utwór ten zawładnął radiami na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych pokrył się platyną, w Australii zrobił to czterokrotnie, a w Kanadzie raz mniej. Do teraz produkcja gości na wielu radiowych antenach.  

Posłuchaj Feel So Close Calvina Harrisa

 

Przedostatnią pozycją, którą wam zaprezentujemy jest jedna z największych produkcji Davida Guetty. Utwór Titanium momentalnie wszedł do mainstreamu muzyki elektronicznej, gdzie króluje do dzisiaj. Nie sposób tutaj też nie docenić zasługi fenomenalnego wokalu piosenkarki Sia. W tym roku – z okazji 10-lecia – numer został odświeżony z pomocą Mortena dostając wersję future rave. 
Najpierw zapraszamy do sprawdzenia oryginału, następnie wersji poniżej.

Titanium (Future Rave Remix) od David Guetta & MORTEN

Utworem zamykającym naszą listę jest utwór Levels. Trudno tu mówić by był to jeden z największych hitów Avicii’ego, kiedy niemal każdy jego kawałek jest światowym szlagierem. Ponad pół miliarda wyświetleń na platformie YouTube mówi jednak samo za siebie. Po bardziej rozwiniętą lekturę zapraszamy tutaj:
To już wszystkie pozycje z naszej listy. Ciężko uwierzyć, że od premiery minęło już dziesięć lat prawda? Ciekawe jakie utwory z tego roku za dekadę znalazły by się na takiej liście. Jak myślicie? 

Avicii – Levels, klasyk klasyków

Sprawdź także


Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →