Artykuł
W grupie siła? Waves Audio ugina się pod naporem krytyki

W grupie siła? Waves Audio ugina się pod naporem krytyki

Ojj, sporo działo się w ostatnim czasie w branży muzycznej. Dzisiaj prześledzimy niedawne ruchy Waves Audio, które spotkały się z wyjątkowo chłodnym odbiorem użytkowników.

Waves czy Wave$?

Wiele osób twierdzi, że protestowanie w gruncie rzeczy nic nie daje. Jestem idealistą i cieszy mnie każdy dowód, w którym słuszność idei przyświecająca szerszemu gronie osób broni się sama. Dlatego też z ciekawością przyglądałem się ostatnim doniesieniom ze sceny muzycznej.

Waves Audio jako jeden z topowych twórców oprogramowania audio służącego chociażby do miksu, masteringu czy występów na żywo postanowił zupełnie zrewolucjonizować system płatności za swoje pluginy.

Dotychczas bowiem użytkownik płacił za konkretną wtyczkę raz i mógł się nią cieszyć do woli. Ogłoszony 27 marca system rezygnował z tego wariantu na rzecz odnawialnych subskrypcji. Nie jest to model nie znany w branży.

Przeczytaj też: Na platformie Disney+ pojawi się koncert live projektu Martina Garrixa

Do niedawna bowiem z takiego wariantu korzystał jeden z największych konkurentów Waves Universal Audio. Co ciekawe, była to kwestia, za którą fani zdawali się najbardziej krytykować firmę. Universal w ostatnim czasie porzuciło jednak ten schemat, co oczywiście spotkało się z ciepłą reakcją.

Tym bardziej mógł dziwić fakt takiej decyzji Waves. Dużo kontrowersji budziła również kwestia zakupionych wcześniej pluginów producenta. Wydawać by się mogło, że zostaną one z użytkownikami, prawda?

No nie do końca… co prawda klienci nie mieli zostać ich pozbawieni, jest tylko jedno małe „ale”. Zakupione oprogramowanie miało być aktywne, ale ważność miało tracić z kolejną zainstalowaną aktualizacją czy to systemu operacyjnego, czy programu do tworzenia muzyki.

Waves – All Waves Plugins. One Subscription

Jest reakcja – jest odpowiedź

Naturalnym było zatem, że takie decyzje nie odbiją się bez echa wśród użytkowników. Dlatego też niemal z miejsca po ogłoszeniu decyzji, społeczność zareagowała gwałtownym protestem. Wszystko wygląda na to, że okazał się on skuteczny.

Ze strony Waves Audio bowiem wypłynęło oświadczenie, w którym Meir Shashoua – współzałożyciel firmy mówi:

W ciągu ostatnich kilku dni wielu z Was wyraziło zaniepokojenie naszą decyzją o zaprzestaniu stosowania wieczystych licencji na wtyczki i naszym przejściu na model subskrypcji wtyczek na wyłączność. Chciałbym zacząć od przeproszenia za frustrację, którą spowodowaliśmy wielu z was, naszych lojalnych klientów. Rozumiemy, że nasz ruch był nagły i destrukcyjny, i nie uwzględniał w wystarczającym stopniu Waszych potrzeb, życzeń i preferencji. Szczerze przepraszamy za przykrość, jaką to spowodowało

Od teraz dostępne mają być oba plany zakupu wtyczek, zarówno dożywotni oraz miesięcznych subskrypcji w cenach 14.99 i 24.99 dolarów. Pełne oświadczenie Waves znajdziecie poniżej. By nie przegapić innych newsów ze świata muzyki elektronicznej koniecznie zaobserwujcie nas na Facebooku.
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →