News

Powstaje interfejs mózg-komputer dopasowujący muzykę do nastroju słuchacza

Co gdybyśmy powiedzieli Wam, że naukowcy z Singapuru i Niemiec pracują nad stworzenie interfejsu na linii mózg-komputer, który miałby dopasowywać muzykę do odczuwanego przez nas nastroju?


Dlaczego takie coś powstaje?

W serwisie Spotify możemy znaleźć wiele różnych playlist. Podzielone są one gatunkowo, językowo, ale również emocjonalnie, bo jak wiemy, znajdziemy tam wiele składanek na nawet najmniej oczekiwane okazje. Dlatego właśnie rozpoczęto badania nad wpływem muzyki na człowieka oraz na jego emocje. Uczeni z Niemiec objęli za cel osoby zmagające się z problemami natury psychologicznej, żeby te mogły za pomocą muzyki regulować i kontrolować swoje emocje.

Jak wygląda eksperyment? Pacjentowi puszcza się jakikolwiek utwór muzyczny, a z pomocą EEG czyli elektroencefalografu obserwowane są stany jakie zachodzą u uczestnika badania. Jeżeli znajduje się on w innym nastroju niż w jakim napisana jest dana piosenka to interfejs automatycznie dostosowuje rytm, tempo, strukturę harmoniczną i wiele innych, składających się na brzmienie piosenki elementów.
Dzięki zmianie tonacji utworu pacjent będzie mógł dłużej „powalczyć” ze swoimi emocjami i nauczy się jak postępować w danych sytuacjach. Muzyka może być dla pacjentów rozwiązaniem wielu problemów natury psychologicznej.

Interfejs Mózg-Komputer – z czym to się je?

Muzyka dla dobra nauki

To badanie pokazuje nam po raz kolejny, że muzyka może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, jak i na jego samopoczucie. Jest wiele gatunków muzycznych, które pomagają np. przy medytacji, przy nauce czy skupianiu się na danej czynności.
Od dawna wiadomo już, że dźwięki niektórych dźwięków potrafią wprowadzić nas w błogi stan. Każdy człowiek ma inny gust i każdy z nas reaguje na muzykę inaczej. Niektórzy są fanami muzyki elektronicznej, a część ludzi kocha muzykę klasyczną i nie wszyscy potrafią dojść do konsensusu.

Dlatego z pomocą przychodzi Interfejs Mózg-Komputer-Mózg, o którym opowiedziałem wcześniej. Jest to kolejny krok naprzód dla muzyki, jak i dla medycyny. Osobno te dwie rzeczy są dla nas bardzo ważne, ale gdy się je połączy – tworzy się coś niesamowitego. Przyszłość czyha na nas tuż za rogiem!

Sprawdź także:




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →