News

Dzisiaj mija 5. rocznica śmierci Avicii’ego

Dzień 20 kwietnia od paru lat jest dla fana muzyki elektronicznej dniem bardzo smutnym. Właśnie wtedy w 2018 roku straciliśmy praktycznie najważniejszą postać w historii gatunków EDM-owych. Już pół dekady minęło od tragicznej śmierci Tima Berglinga. Czas pędzi nieubłaganie, więc teraz chcielibyśmy wspomnieć o historii szwedzkiej wirtuoza. Poznajcie nieznanego jak dotąd Avicii’ego.

Tim „Avicii” Bergling – wieczna gwiazda elektroniki

Kiedy po raz pierwszy dowiedziałem o śmierci Avicii’ego nie mogłem uwierzyć własnym oczom i uszom. Muzyka szwedzkiego producenta wprowadziła mnie w świat muzyki elektronicznej, a takie piosenki jak Silhouettes, Levels czy Sunshine na zawsze znalazły miejsce w moim sercu. Ta informacja wstrząsnęła praktycznie każdym w muzycznym przemyśle. To niestety nie był sen ani spóźniony prima aprillisowy żart.

Pięć lat temu pożegnaliśmy najjaśniejszą gwiazdę muzyki elektronicznej. Tim Bergling na początku kariery zasłynął w świecie EDM-u takimi hitami jak My Feelings for You, Seek Bromance czy Fade into Darkness. Nikt jednak wtedy nie sądził, że za kilka lat właśnie ten człowiek obróci muzyczny świat do góry nogami. W październiku 2011 roku otrzymaliśmy od niego pierwszy superhit w postaci Levels, jednak to zaprezentował w połowie czerwca 2013 przerosło oczekiwania wszystkich.

Przeczytaj również: Skrillex zapowiedział dwa kolejne albumy na 2023 rok

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak wielki wpływ na rynek muzyki elektronicznej miał Avicii to wystarczy spojrzeć na wyniki legendarnego Wake Me Up. To właśnie tym utworem Szwed przekonał do siebie setki milionów ludzi. Teraz jednak chcielibyśmy przedstawić Wam fakty o Timie, którzy pewnie nie wszyscy z Was znają.

  • Avicii rozpoczął miksować utwory w swoim własnym pokoju, kiedy miał zaledwie 8 lat
  • Szwed zagrał na weselu księcia Szwecji – Karola Filipa Bernadotte oraz Zofii Hellqvist
  • Pierwotnie numer Fade into Darkness miał nosić prostą nazwę Penguin
  • Razem z zespołem Coldplay stworzył ich największe hity czyli A Sky Full of Stars czy Hymn for the Weekend
  • Nazwa Avicii wzięła się z tego, że na portalu MySpace opcja Avici była już zajęta
  • Był uzależniony od oglądania sitcomów i czytania książek
  • Pomiędzy tworzeniem muzyki i koncertowaniem zajmował się modelingiem dla m.in. Ralpha Laurena

Nie są to oczywiście wszystkie ciekawostki na temat życia Tima, jednak wybrałem te, które wydały mi się najmniej spodziewanie i po prostu ciekawe. Avicii pochodził z dobrej rodziny, w której jego matka była znaną szwedzką aktorką. Niestety, depresja i presja ze strony rynku muzycznego wygrała ze Szwedem. Dnia 20 kwietnia 2018 roku odszedł od nas popełniając samobójstwo. Jego muzyka i cała twórczość nie zostanie jednak zapomniana.

Rest in peace Tim „Avicii” Berling
Legend forever

Przypomnijmy sobie ostatni album studyjny Szweda pt. Tim
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →