News

W jakim wieku ludzie zazwyczaj zaczynają słuchać EDM?

Poznajemy wyniki najnowszej ankiety dotyczącej wieku w, którym zazwyczaj ludzie poznają muzykę elektroniczną. Dane są wyjątkowo zaskakujące.


Nasz wiek czasem rozłamu w muzyce?

Powiadają, że muzyka to coś co łączy pokolenia ale czy na pewno? Wiadomo, każdy człowiek ma swoje własne gusta i preferencje. Jest to zupełnie w porządku, przynajmniej do czasu, w którym nie narzuca innym swoich inklinacji. Ludzkie charaktery mają również swoje odzwierciedlenie w muzyce. 
Jedni są zakochani w harmonicznej i miarowej muzyce ambientowej, inni będą pałać miłością do najcięższych basowych brzmień, to normalne. Jednak o ile w naszej historii zazwyczaj panowała pokojowa atmosfera międzygatunkowa (mowa o muzyce oczywiście) to w przeciągu półtora wieku narodziło się wiele muzycznych rozłamów i konfliktów.
Już w ubiegłym stuleciu było głośno o aferze kiedy to melodii z gospelowych utworów o tematyce religijnej zaczęto używać do kawałków soulowych mówiących często o miłości do kobiet. Nie inaczej jest teraz, chociaż ciężko o tym pisać, wydaje się jakoby muzyka elektroniczna nas podzieliła.

Przeczytaj też: Avicii, Calvin Harris i inni – biografie DJ-ów warte przeczytania

Istnieje bowiem niestety bardzo szerokie grono osób, które nie uznają muzyki elektronicznej. Uważają że muzyka tworzona za pomocą maszyn, komputera jest pozbawiona duszy, brak jej tego ludzkiego drygu. Jednak muzyka elektroniczna otwiera nowe, ogromne możliwości, których za pomocą zwykłych instrumentów uzyskać się nie da. 
Mimo to wiele osób pozostaje zaślepionych sentymentem czy zamierzchłymi wspomnieniami nazywając muzykę elektroniczną „prymitywnymi dźwiękami”. Nic dziwnego więc, że szeroki wybór muzyczny jaki daje nam EDM odkrywają przeważnie osoby młode, jednak jak pokazują najnowsze sondaże różnica przedziałów wiekowych w, których muzykę elektroniczną się poznaje jest ogromna.

Tomorrowland 2012 – tak wyglądały festiwale 9 lat temu

W jakim wieku poznajemy muzykę elektroniczną?

Jak już wspominałem ludzie zazwyczaj poznają EDM w młodym wieku. Nic w tym dziwnego, beztroski styl życia promowany przez tę muzykę zdaje się idealnie wkomponowywać w idee młodych. Ale jak młodych?
Dokładnie połowa osób pytanych odpowiedziała, że przygodę z muzyką elektroniczną rozpoczęła najpóźniej w wieku 15 lat. Jak można wywnioskować większość z tych osób urodziła się nie wcześniej niż w roku 2007, bo dopiero wtedy EDM było u progu rozkwitu, stopniowo zdobywając popularność.

Przeczytaj też: Legendarny Paul van Dyk wystąpi w Polsce

Kolejna grupa słuchaczy przyznała, że muzykę elektroniczną zaczęła słuchać w przedziale 16-20 lat, łącząc te dwie grupy mamy już 85% ankietowanych. Dalej 9% stanowią osoby w przedziale 21-25 lat, a pozostałe już 6% uzupełniają osoby, które zaczęły słuchać EDM w wieku 25+.
Są to zaskakujące statystyki szczególnie jeśli zestawić je z średnią wieku osób, które bawią się na koncertach. Jak donosi nam Eventbrite średnia ta wynosi aż 32 lata. Pomimo tak szerokiego rozłamu wiekowego piękne jest to, że zarówno starsi i młodsi dumnie bronią tego pięknego nurtu w muzyce.

Flux Pavilion – I Can’t Stop, jest to jeden z tych utworów, które skutecznie łączą generacje

Ankieta została przeprowadzona wśród obserwujących portalu EDM.com.

Sprawdź także


Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →