Nie samą muzyką człowiek żyje. W trakcie swoich karier niektórzy muzycy postanowili przelać swoją historię na papier. Wybraliśmy kilka z nich, które naszym zdaniem warto poznać. Sprawdźcie listę! 0 UserComments

Avicii, Calvin Harris i inni - biografie DJ-ów warte przeczytania

Artykuł dodano: 7 grudnia 2021, godz. 13:57
Odsłony: 700x
Nie samą muzyką człowiek żyje. W trakcie swoich karier niektórzy muzycy postanowili przelać swoją historię na papier. Wybraliśmy kilka z nich, które naszym zdaniem warto poznać. Sprawdźcie listę!


Dlaczego warto czytać?

W świecie zdominowanym cyfrowo książki często wydają się niepotrzebne, bezużyteczne. Elektronika zdaje się bardzo skutecznie wypierać papier. Wiele osób kojarzy czytanie z czymś nieprzyjemnym, a to z lekturami, to z podręcznikami do nauki, encyklopedią, słownikiem. 

Książki mogą wydawać się dla niektórych nieciekawą rozrywką w świetle filmów czy gier komputerowych. Nie twierdzę, że te rozrywki są gorsze czy lepsze, uważam, że tego rodzaju przyjemności są sobie równe. Jednak każda z nich czegoś innego nas uczy. Książki jak mało co potrafią kształtować kreatywność, a to wydaje się być jedną z najbardziej pożądanych cech w dzisiejszych czasach.


Dzisiaj skupimy się na wyjątkowym gatunku książek, bo na biografiach. Historie czyjegoś życia mogą jednych fascynować a drugich wręcz przeciwnie. Jednak ogrom życiowych wskazówek i porad, które można z takich dzieł wyciągnąć jest niezliczony. 

Ktoś może zapytać Ale po co mi czytać czyjąś biografię? Przecież mogę otworzyć Wikipedię i dowiedzieć się tego samego w kilka minut. Otóż czytanie czyichś życiowych skrótów wydaje się być jak oglądanie trailerów z myślą, że po tym pozna się całość filmu.

Calvin Harris: The $100 milion DJ

A więc, zacznijmy od biografii Calvina Harrisa. Na ponad 250 stronach Douglas Wight opisuje nam życiorys szkockiego DJ-a i producenta, gdzie poznajemy dotąd nieznane historie, przeczytamy o nieśmiałości, chronicznej chorobie zmęczeniowej oraz o tym jak jego cała kariera niemalże została stracona. Jak możemy się dowiedzieć: 
Zarobił 100 milionów dolarów, jest najgorętszym DJ-em na świecie i współpracował z popową rodziną królewską – ale kim jest Calvin Harris? I jak przeszedł od układania półek w lokalnym supermarkecie do tak zdumiewającego globalnego sukcesu? Przebył długą drogę od tworzenia muzyki w swojej sypialni w rodzinnym Dumfries, ale odkąd pojawił się na scenie muzycznej z albumem „Acceptable in the 80s” w 2007 roku, pobił rekord Michaela Jacksona pod względem większości hitów z jednego albumu, został pierwszym brytyjskim artystą posiadającym miliard odtworzeń na Spotify i stał się twórcą hitów dla takich gwiazd jak Kylie Minogue, Rihanna, Cheryl Cole i Dizzee Rascal. To zdumiewająca historia podróży Calvina Harrisa od walczącego muzyka do międzynarodowej gwiazdy, ujawniająca, co go kręci, dlaczego ma dotyk Midasa, jak przeszedł od bycia chudym dzieciakiem z małą pewnością siebie do kontraktu modelingowego z Armanim i jak stał się światową megagwiazdą.
Warto dodać też, że jest to pierwsza wydana książka o życiu współczesnego producenta EDM.

Calvin Harris - Summer (Official Video), posłuchaj

Steve Aoki - Blue: The Color Of Noise

Steve oh Steve, za głowę się można złapać czytając o tym co wyczyniał Aoki za czasów młodości. Od bycia zapaśnikiem z olimpijskimi kwalifikacjami, przez punkowe występy DIY po bycie hardcorowym weganem, stawiającym się w mocnej opozycji do ojca. W Blue: The Color Of Noise przeczytamy o wzlotach i upadkach, realiach życia w centrum utracie przyjaciół przez narkotyki i nie tylko. Jak mówi sam DJ: 
Tytuł jest bezpośrednim odzwierciedleniem tego, jak zacząłem tworzyć hałas, którego ludzie chcieli słuchać, co doprowadziło do kariery w tworzeniu muzyki międzygatunkowej dla moich fanów na całym świecie w uniwersalnym języku. Pamiętnik daje ludziom wgląd w moje życie dla osoby z zewnątrz, która zagląda do środka opowiadając o moim wychowaniu, wzlotach i upadkach, wydarzeniach życiowych i ludziach po drodze, którzy doprowadzili mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj. Włożyłem swoje serce i duszę w tę książkę i jestem tak podekscytowany, że mogę podzielić się nią ze światem.
Książka została wydana 3 września 2019 roku.

Obejrzyj wywiad, w którym Steve Aoki opowiada o książce

Carl Cox - Oh Yes, oh yes!

Carl Cox to prawdziwy weteran muzyki elektroniczej, trudno znaleźć drugi tak żywy symbol tego pięknego nurtu muzycznego. Z drugiej jednak strony nadal widać jak bardzo Carl czerpie radość z bycia DJ-em. Jego zapał powinien być dla nas inspiracją do tego, co to znaczy mieć prawdziwą zajawkę. Jak mówi fragment opisu: 
[...] Zaczynał jako układacz na półkach, kosiarz trawy i monter rusztowań na przedmieściach południowego Londynu, fenomenalne talenty Carla jako DJ--a wyrosły z miłości do muzyki pielęgnowanej w salonie jego rodziców. W Oh yes, oh yes! przenosi nas w samo serce imprezy, od brytyjskiej sceny rave po Burning Man i od Ibizy po Melbourne, i karierę, która pod wieloma względami jest historią klubowej kultury i inspiracją dla wszystkich tych, którzy decydują się podążać za swoimi marzeniami. [...]
Zaraz po wspomnianej poniżej autobiografii jest to dotychczas najświeższe wydawnictwo, o zapowiedzi którego pisał Kamil Downarowicz na łamach portalu Muno.pl

Przeczytaj: Carl Cox opowiada o swoim życiu i karierze w obszernej biogragii "Oh Yes, Oh Yes"

Książka ukazała się nakładem White Rabbit Books z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa.

Tim - The Official Biography of Avicii

Biografia Avicii'ego jest zdecydowanie najświeższą na tej liście, ponieważ miała premierę zaledwie w zeszłym miesiącu. Opowiada o niezwykłych perypetiach życiowych Szweda. Poznajemy historie wcześniej nieopowiadane, prywatne notatki artysty i wywiady z jego najbliższymi.

Z resztą informacji jest tyle, że jest to temat na zupełnie inny, osobny artykuł. No ale, że FTB.pl to nie byle pierwszy lepszy muzyczny portal, to taki artykuł już się znajduje na naszej stronie. Znajdziecie go właśnie tutaj

Avicii - Wake Me Up (Official Video)


Martin Garrix też ma swoją książkę

W odróżnieniu od pozostałych muzyków Martin Garrix nie doczekał się jeszcze swojej autobiografii, ale ma już na swoim koncie książkę. Nosi ona tytuł LIFE = CRAZY i jest pokaźnym zbiorem zdjęć z jego życia autorstwa Louisa van Baara - wieloletniego przyjaciela i fotografa holenderskiego producenta.

Kawałek życia Martina Garrixa na papierze jest dostępny do kupienia na jego oficjalnym sklepie internetowym za kwotę 50 euro.

Martin Garrix feat. Bonn - High On Life, posłuchaj

Sprawdź także

Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)