News

Dwie dekady wyjątkowej podróży. 20 lat temu ATB zaprezentował „Long Way Home”

20 lat temu ATB postanowił zatrzymać się na moment w swojej rozpędzonej karierze. Przy okazji premiery czwartego albumu, niemiecki didżej i producent wybrał na singiel numer, który dwie dekady później pozostaje jednym z najpopularniejszych, a na pewno jednym z najcieplej wspominanych przez fanów utworów w dorobku André Tannebergera. Dziś razem z artystą świętujemy 20. urodziny płyty Addicted To Music i tym samym rocznicę ukazania się wyjątkowego kawałka z niej pochodzącego. Kawałka, o którym mowa, a mianowicie Long Way Home.

W 2003 roku, 30-letni wówczas André Tanneberger był już cenionym didżejem i producentem nie tylko w Europie. Niemiecki muzyk miał na koncie trzy świetnie przyjęte płyty – każda z nich dostarczyła co najmniej jednego hitu, który okupował klubowe parkiety i czołówki list przebojów. Począwszy od debiutanckiego Movin’ Melodies (1999) z nieśmiertlenym 9 PM (Till I Come), przez Two Worlds (2000) z kapitalnym, hipnotyzującym The Summer, aż po Dedicated (2002) z chwytliwymi Let You Go i You’re Not Alone.

ATB – The Summer

W ciągu zaledwie kilku lat ATB stał się jedną z największych marek rozpoznawalnych poza światem klubowym i muzyki trance – numery Tannebergera z powodzeniem przebijały się do mainstreamowych mediów i zyskiwały aprobatę masowego odbiorcy.

ATB. Mistrz kompromisu

Sam artysta nie porzucał swojego tanecznego DNA, lecz jednocześnie umiejętnie lawirował między parkietowymi korzeniami, a komercyjnym sukcesem. Nie tracąc klubowego charakteru, produkcje ATB odznaczały się przystępnością, dzięki której Niemcowi udało się osiągnąć wyjątkowy kompromis i zdobywać rzesze fanów na całym świecie, niezależnie czy byli to entuzjaści trance’u czy odbiorcy szeroko rozumianej muzyki tanecznej.

ATB – fot. https://www.facebook.com/ATB

ATB przedstawia czwarty album

Utrzymanie wysokiej formy producenckiej wydając płyty niemal rok po roku jest sztuką arcytrudną, co nie znaczy, że niewykonalną. Początkowa dyskografia ATB jest tego najlepszym dowodem – w 2003 roku, po trzech udanych wydawnictwach, Tanneberger przedstawił światłu album numer cztery zatytułowany Addicted to Music. Podobnie jak wszystkie dotychczasowe (jak i przyszłe) krążki, nowe dzieło Niemca ukazało się nakładem renomowanej wytwórni Kontor.

ATB. Długa droga do domu

Pierwszym singlem z czwartego albumu Tannebergera był numer In Love With DJ. Utwór ukazał się na trzy tygodnie przed oficjalną premierą płyty, która miała miejsce 28 kwietnia 2003 roku. W lipcu tego samego roku ATB przedstawił singiel numer dwa, którym został kawałek Long Way Home. Kolejny raz Tanneberger udowodnił, że ma wyjątkowego nosa do wybierania piosenek promujących swoje wydawnictwa.

Nostalgiczno-taneczny kawałek odznaczał się chwytliwą i zarazem dość melancholijną partią klawiszową oraz ciepłym, rozmarzonym wokalem wieloletniej współpracowniczki ATB, Roberty Harrison. Choć sam konstrukcja była dość bogata i zaskakująco zmienna, to wyraźnie został zaznaczony w niej trance’owy rodowód utworu. Nie zabrakło smaczków, w tym m.in. partii smyczkowych, które nadały całości wzniosłego nastroju – jak można domyśleć się po samym brzmieniu piosenki, jej tekście oraz teledysku jej towarzyszącym, Long Way Home miało dla Tannebergera szczególne znaczenie.

ATB – Long Way Home

Utwór od razu stał się hitem, lecz jednocześnie pokazał ATB z nieco innej strony niż robiły to jego najbardziej znane dotąd numery. Spokojniejszy, lecz bogatszy w warstwie dźwiękowej kawałek, bez trudu odnalazł się na antenie popularnych radiostacji, a dzięki wydłużonej wersji klubowej znakomicie sprawdzał się na parkietach całego świata.

Szalenie istotnym elementem układanki o nazwie Long Way Home był teledysk powstały do piosenki. Na wpół dokumentalny obraz autorstwa Patrice’a Lange przedstawiał zarówno wyreżyserowane fragmenty, w których główną rolę odgrywał naturalnie André Tanneberger, jak i prywatne nagrania, które muzyk i jego ekipa zarejestrowali w czasie wcześniejszych tras koncertowych, w tym podróży do Stanów Zjednoczonych. Wideoklip dodał jeszcze większej dawki nostalgii do i tak już mocno melancholijnego i emocjonalnego kawałka.

ATB. 20 lat Addicted To Music

20 lat po premierze, Long Way Home pozostaje jedną z najpopularniejszych produkcji w dorobku ATB, a dla wielu fanów niemieckiego artysty utwór ten jest wspaniałą pocztówką pełną wspomnień. Dziś również warto do niej wrócić.atb

Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →