News

David Guetta twierdzi, że AI wygra z ludźmi wojnę o muzykę. I bardzo dobrze

Wątek coraz większego udziału sztucznej inteligencji w procesie tworzenia muzyki wciąż rozpala dyskusję. Swoje zdanie na ten temat ma także David Guetta. Opinia światowej sławy francuskiego didżeja i producenta może wydawać się kontrowersyjna, lecz po poznaniu kontekstu najświeższej wypowiedzi artysty, nabiera ona sensu.

Światowe media rozpisują się na temat udziału sztucznej inteligencji w rozmaitych procesach twórczych oraz związanych z tym zagrożeń i korzyści. Również w dziedzinie muzyki ten wątek stał się osią niezliczonych dyskusji. Naturalną sprawą jest to, iż o zdanie na ten temat pytani są sami zainteresowani, czyli artyści i artystki. Niektórzy z nich powtarzają utarte slogany, powielają mity i stereotypy. Inni zaś próbują spojrzeć na to zjawisko z odmiennej perspektywy. Jednym z przykładów jest David Guetta.

David Guetta, Anne-Marie, Coi Leray – Baby Don’t Hurt Me

David Guetta mówi to, co artyści już robią

Zanim przejdziemy do wypowiedzi francuskiego giganta sceny elektronicznej, warto przypomnieć kilka faktów. Jak mogliście przeczytać jakiś czas temu u naszych przyjaciół z Muno.pl, większość artystów wyraża chęć skorzystania z potencjału sztucznej inteligencji w procesie twórczym. Mało tego – część z nich już to robi. Gdyby przyjrzeć się sprawie bliżej, to można zauważyć, iż wiele popularnych programów czy wtyczek już wspiera się sztuczną inteligencją, m.in. w zakresie optymalizacji procesu miksowania i masterowania utworów. Więcej szczegółów znajdziecie w tym artykule.

David Guetta: AI będzie w stanie nauczyć się wszystkiego

55-letni Guetta był gościem popularnego podcastu Rolling Stone Music Now, w trakcie którego często poruszany był wątek sztucznej inteligencji. Francuz, sądząc po wydźwięku jego wypowiedzi, jest dobrze zaznajomiony z tematem i bacznie przygląda się rozwojowi sytuacji. Część z jego wywodów może brzmieć dość ponuro dla większości odbiorców.

“AI będzie w stanie nauczyć się wszystkiego. A zatem oczywiście, finalnie wygra” – powiedział Guetta. By jednak uspokoić wszystkich roztaczających mroczne wizje, Francuz dodał:

Nie widzę w tym zagrożenia (…) Wielu ludzi jest teraz przerażonych, ale ja postrzegam to jako kolejne narzędzie, które pomoże nam tworzyć lepsze utwory i demówki. (…).Musimy być trochę bardziej pokorni i zaakceptować, że AI po prostu zrobi to, co my. Myślę, że to będzie niesamowite, ale naprawdę się nie boję

Oliver Tree & David Guetta – Here We Go Again

David Guetta. Gust ważniejszy od umiejętności?

Jednak najważniejsze zdanie jakie padło z ust Guetty dotyczyło nie samego procesu twórczego, lecz gustu:

Tego, czego AI nigdy nie będzie miało, to gust. (…) To będzie kolejne narzędzie, które upowszechni muzykę, ale jeśli masz kiepski gust, twoja muzyka i tak będzie kiepska, nawet z użyciem głosów Drake’a i The Weeknd. Jeśli twoja piosenka jest słaba, to nadal będzie słabą piosenką

Powyższa wypowiedź Francuza zdaje się być pokrzepiająca. Wnioskując po niej, producenci powinni położyć większy nacisk by rozwijać się w zakresie poznawania samej muzyki, poszerzania swoich horyzontów oraz kształtowania się gustu, a nie zaś na samym procesie technicznym, gdyż w tym zakresie mogą liczyć na wsparcie współczesnej technologii, w tym AI.
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →