Gwiazdy EDM stojące za piosenkami innych producentów – Martin Garrix, Afrojack, Axwell i inni
Świat muzyki elektronicznej, a przede wszystkim gałąź produkcyjna to temat wielu tajemnic i kontrowersji. W tych czasach nie wiadomo, czy któraś z gwiazd światowego formatu nie korzysta z usług ghost producenta. Poufne informacje czasami wychodzą na jaw i również dotyczą one autorów muzyki EDM, których nie posądzilibyśmy o korzystanie z pomocy kolegów z branży. Do tego grona należą m.in. Martin Garrix, Afrojack i Axwell, a więcej w tym artykule!
Pon De Floor – Afrojack pomógł zespołowi Major Lazer
Utwór Pon De Floor był dla Major Lazer jednym z pierwszych singli. Po dziś dzień uznaje się go za jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów tego amerykańskiego zespołu, ale czy wiecie, że nie jest to do końca ich produkcja? Zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego Afrojack bardzo często grał ów kawałek podczas swoich setów? Spieszę z wyjaśnieniami! Wydany w sierpniu 2009 roku track to prawdziwa perełka w dyskografii projektu z Miami.
Wtedy Major Lazer był duetem, który składał się z Diplo oraz angielskiego producenta o pseudonimie Switch. Nie można oczywiście zapomnieć o wokalach Jamajczyka – Adidja Azima Palmera, który na scenie funkcjonuje jako Vybz Kartel. Gdzie w tym wszystkim Afrojack? Holender dodał do dancehallowego przeboju swoje trzy grosze podczas końcowych etapów, implementując w projekcie swoje poboczne dźwięki. Mało tego, Nick zmiksował piosenkę tak, by brzmiała przejrzyście i przyjemnie dla słuchacza. Mimo że Pon De Floor nie widnieje w oficjalnej dyskografii DJ-a z Beneluxu, to warto pamiętać, że w dużym stopniu przyczynił się do jej powstania!
Tak brzmiały produkcje Afrojacka z 2009 roku!
Dyskografia Future Rave – Toby Green pomaga Davidowi Gueccie i MORTENOWI
Około trzy lata temu rozpoczęła się współpraca Davida Guetty i MORTENA, która przerodziła się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych EDM-owych projektów, czyli Future Rave. W lipcu 2019 roku wydany został ich pierwszy numer Never Be Alone, a po kilku miesiącach kolejny o tytule Make It to Heaven. Później tracki w tym stylu zaczęły pojawiać się hurtowo. Takim sposobem powstało Detroit 3 AM, Kill Me Slow, Save My Life, Dreams itd.
Przeczytaj również: Collab Martina Garrixa i Alesso potwierdzony przez Holendra
Na krótko po rozpoczęciu projektu Future Rave z EDM-owego przemysłu zniknął Toby Green, czyli artysta wydający w Musical Freedom tracki, które brzmiały jak wersja alpha nowego gatunku. Przypadek? Otóż zupełnie nie, ponieważ duński producent zaczął produkować dla Davida Guetty i MORTENA. Mało tego, przy numerach tego projektu pomaga jeszcze Mike Hawkins, który znalazł się w podobnej sytuacji co Toby. Ci dwaj muzycy są podpisywani pod numerami duetu Future Rave i to właśnie im można zawdzięczać brzmienie wspólnych projektów Guetty i Breuma.
Future Rave to również Toby Green i Mike Hawkins
Waiting for Love – Martin Garrix pomógł Aviciiemu
Ten numer to jeden z największych hitów w całej karierze Aviciiego. Wydany w maju 2015= roku utwór zdobył do tej pory na YouTubie prawie miliard wyświetleń i znalazł się na niezliczonej ilości list przebojów, zdobywając kilkadziesiąt platynowych płyt na całym świecie. Był to pierwszy singiel promujący drugi i ostatni album wydany za życia szwedzkiego producenta. Co gdybym powiedział Wam, że za takich rozmiarów przebojem oprócz Aviciiego stoi jeszcze jedna wielka gwiazda EDM-owego przemysłu?
Nad Waiting for Love pracowało w sumie pięć osób. Vargas & Lagola, którzy wraz z wokalistą Simonem Aldredem stworzyli tekst do piosenki. Avicii z Martinem Garrixem natomiast zajęli się produkcją podkładu muzycznego. Niestety, ani Aldred, ani Garritsen nie są oficjalnie podpisani pod numerem na YouTubie i innej platformie. Jest to jednak powszechna informacja, dzięki której (wtedy) 19-letni Holender zyskał naprawdę wiele w EDM-owej społeczności.
Za jednym z największych hitów Aviciiego stoi Martin Garrix!
Dark River – Axwell pomógł Sebastianowi Ingrosso
Kooperacja Axwella, Sebastiana Ingrosso i Steve’a Angello to dla nas chleb powszedni. Ich wspólne projekty powstają do dobrych kilkunastu lat, a najlepszym tego przykładem były produkcje wydawane jako Axwell & Ingrosso oraz Swedish House Mafia. Cała trójka jednak ma w zanadrzu znacznie więcej do zaoferowania, a warto również wspomnieć, że Steve i Sebastian reaktywowali ostatnio swój projekt Buy Now na rzecz utworu Let You Do This.
Przeczytaj również: Trzy powody, dlaczego warto być na Freakshow Timmy’ego Trumpeta
Bywa również i tak, że producenci ze Szwecji lubią pomagać sobie wzajemnie, ale po cichu. Tak było np. w przypadku piosenki Dark River, którą Sebastian Ingrosso wydał w 2016 roku. Tutaj jest jednak haczyk, bo to nie tylko on stworzył ów numer, a także Axel Hedfors, czyli Axwell. Mówiąc szczerze, obecność szwedzkiego pioniera muzyki house jest tutaj zauważalna, lecz dziwi mnie fakt, dlaczego nie zostało to wydane jako współpraca. To wszystko wydaje się być niezrozumiałe, a to nie koniec! Panowie skorzystali z wzajemnej pomocy ponownie, ale o tym już w następnej części tej serii.
Nie tylko Swedish House Mafia i Axwell & Ingrosso, ale też wzajemna pomoc!
Trouble – KSHMR pomógł Tiesto i 7 Skies
Na koniec zostawiłem dość oczywisty przykład. Tiesto w 2019 roku wydał swoją EP-kę pod nazwą Together, gdzie pojawili się tacy producenci jak np. Aazar, John Christian czy nawet nasz rodak Sikdope. Jeden z utworów, który znalazł się na minipłycie to Trouble – Holender stworzył go razem z pomocą włoskiego producenta o pseudonimie 7 Skies. Wokali do tracku użyczyła Micky Blue znana ze współpracy z KSHMR-em. I tutaj leży pies pogrzebany.
KSHMR jest producentem odpowiedzialnym za Trouble, które rzekomo mieli skomponować Tiesto oraz 7 Skies. Wkładu pracy amerykańsko-hinduskiego DJ-a nie da się tutaj nie zauważyć, ponieważ gdy słuchałem tego utworu, sądziłem, że słucham produkcji prosto z jego dyskografii. To wręcz niedorzeczne, że tak brzmiący track podpisany jest nazwiskiem legendy muzyki trance. Moim zdaniem kawałek ten należałoby podpisać KSHMR & 7 Skies – Trouble ft. Micky Blue, bo wkład Tiesto w ten projekt jest praktycznie znikomy.