Erick Morillo

Erick Morillo
Kraj:
Stany Zjednoczone
www:
http://www.erickmorillo.com/

Erick Morillo to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie muzyki house. Bez względu na to, czy wolicie delikatne brzmienia funky, soulful czy latino, czy preferujecie dobitniejsze klimaty electro, w jego bogatej dyskografii znajdziecie coś dla siebie. Mało tego – wszyscy na pewno znacie “I Like To Move It” Reel 2 Reel, czyli wielki hit jego projektu z lat 90. Nagrywał pod wieloma pseudonimami: Minister De La Funk, The Dronez (projekt z Harry Choo Choo Romero i Jose Nunezem, w 2001 zostali remikserami roku), poza tym RAW, Smooth Touch, RBM, Deep Soul, Club Ultimate, Li’l Mo Ying Yang i wieloma innymi.

Wychowywał się najpierw w Kolumbii, potem w New Jersey, od zawsze kochał rytmy latino, poza tym reggae i hip-hop. Didżejować zaczął w wieku 11 lat (!) – najwyraźniej był po prostu do tego stworzony. Zanim zaczął produkować muzykę, skończył kurs inżynierii dźwięku w Centrum Sztuk Medialnych. Zbudował sobie studio i nawiązał współpracę z takimi labelami, jak Nervous i Strictly Rhythm, która to wytwórnia wydała jego “The New Anthem” jako Reel 2 Reel. Następnym krokiem był wielki ogólnoświatowy przebój “I Like To Move It”. Poza tym nagraniem Reel 2 Reel wydał na świat album i sporo innych singli, na których zawsze znajdowały się house’owe remiksy podpisane nazwiskiem Morillo. Również one świetnie radziły sobie na listach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

Mimo potężnego komercyjnego sukcesu postanowił zostać w undergroundzie, gdzie jak twierdzi – zawsze było jego miejsce. Jego house’owe produkcje również doczekały się wielu sukcesów na amerykańskiej klubowej liście tygodnika Billboard. Królował tam między innymi jako Smooth Touch i Li’l Mo’Ying Yang, ze swoim przyjacielem i inspiracją jednocześnie Louim Vegą. Eric Morillo znany jest z wyjątkowych remiksów, od Whitney Houston do Basement Jaxx, od Sneaker Pimps do Macy Gray, od Boba Sinclara do Enrique Iglesiasa. Poza tym przerabiał między innymi Crystal Waters, Juniora Jacka, Crystal Method, Anthony Rothera i wielu innych.

Razem z Harrym Choo Choo Romero i Jose Nunezem prowadzi znaną na całym świecie wytwórnię Subliminal Records, w jej ramach współpracował dotąd między innymi z Puffem Daddy, Boy’em Georgem, Audio Bullys, pomagał w karierze również Robbiemu Rivera. Subliminal radzi sobie świetnie do dziś, na początku w roku 1997 label kojarzony był głównie z muzyką funky i soulful, od kilku lat znajdziecie tam również wiele nagrań z szeroko pojętą muzyką electro. Jak mówi „Moim celem była sytuacja, kiedy ludzie wchodzący do sklepu muzycznego kupują płytę Subliminal i zawsze jest to płyta z muzą bardzo dobrej jakości”.

Erick poza tym, że tworzy doskonałe remiksy, znany jest ze swoich kultowych imprez w różnych częściach świata: „Sessions” w Nowym Jorku, „Subliminal Sessions” podczas konferencji w Miami, rezydentura w Ministry of Sound, a także cykliczne sesje w Pachy na Ibizie. Jak sam twierdzi, jego życie to nieustające tournee po świecie, grywa prawie codziennie. Zgarnął do tej pory wiele nagród, w tym jako Best International DJ (2002) i Best House DJ (1999-2001). Morillo to też znana osobowość telewizyjna, występuje w MTV UK, 2 lata z rzędu królował w MTV Ibiza, poza tym można go oglądać także w dużej brytyjskiej stacji Channel 4.
Dopiero w 2004 roku Morillo zdecydował się na wydanie pierwszego albumu. Płyta nazywała się „My World” i zawierała kolaboracje z Puff Daddym, DJem Rapem, Audio Bullys, Terrą Deva i Madem Stuntmanem znanym z „I Like To Move It”. Wielkim hitem z tego albumu okazał się nagrany wspólnie z Audio Bullys parkietowy killer „Break Down The Doors” z Naomi Campbell w teledysku. Jeśli interesujecie się muzyką house, na pewno znacie ten kawałek, do dzisiaj można go usłyszeć w setach wielu dj-ów, niektórzy nawet twierdzą, że to jedna z tych produkcji, która rozpoczęła światową modę na electro.
W zeszłym roku Morillo świętował 10 lat swojej wytwórni i ponad 100 wydawnictw. Ukazały się „Subliminal Sessions 11”. W tym momencie Subliminal posiada już wiele sublabeli odpowiedzialnych za różnego rodzaju muzykę od tribali do koktajli rockowo-house’owych: Sondos, Bambossa, Subusa i Subliminal Soul. W ostatnich Erick doczekał się kilku gigantycznych klubowych przebojów: poza wspomnianym „Break Down The Doors”, uznanie i popularność zdobyły między innymi „Jazz in Your Face” i „Dance I Said” z wokalem Puffa Daddy’ego i remiksami m.in. Richarda Greya i Axwella.

Erick Morillo, kwestionariusz:

Nazwisko: Morillo
Za deckami od: 23 lat
Rada dla zaczynających karierę: najważniejsze to zawsze kroczyć swoją drogą, znaleźć swoje brzmienie i trzymać się go nawet, jeśli w danym momencie nie jest szczególnie modne
Inspiracje podczas grania: tłumy pod sceną – to one decydują co grasz, manipulują tobą
Reprezentowany gatunek muzyczny: muzyka house z jajami!
Najlepszy własny remix: Whitney Houston “I’m Your Baby Tonight”
Inspiracje podczas tworzenia: Prince, Michael Jackson, Todd Terry, James Brown, Louie Vega
Kiedy kolejne tournee: Ciągle jestem w trasie, moje życie to nieustanne tournee
Ulubione miejsce na wakacje: Buzios, Brazil
Najbardziej sexowny klub na świecie: Pacha, Ibiza

Newsy związane z tym artystą

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →