News
3LAU pozwany na 11 milionów dolarów - szczegóły

3LAU pozwany o album, na którym zarobił ponad 50 milionów złotych

Amerykański producent jest jednym z prekursorów łączenia muzyki z rynkiem NFT, gdzie zarobił już dziesiątki milionów dolarów. Jak się okazuje, sporą część ze swoim dochodów może stracić w związku ze sporem o tantiemy. O co chodzi?

3LAU – pierwszy producent-milioner dzięki NFT

Pochodzący z Nowego Jorku DJ może i ma swoje lata muzycznej świetności za sobą, ale największe pieniądze nie przyniosły mu miliony wyświetleń i trasy koncertowe, a… rynek NFT.

3LAU od blisko dekady ma status bardzo solidnej marki, który wyrobił sobie głównie na tworzenia remiksów. Jego pierwszym był ten do Work Hard, Play Hard Tiesto, który wygrał ówczesny konkurs na najlepszy remiks, a zasięgowo najlepiej radzą sobie te do Into You Ariany Grande i Stitches Shawna Mendesa.

Amerykanin od zawsze nie krył swojego zainteresowania nowymi technologiami. Dzięki szybkiemu wejściu na rynek NFT, który dopiero zyskiwał popularność, na konto 3LAU w ekspresowym tempie zaczęły wpływać miliony. W pierwszą dobę zarobił blisko 12 milionów dolarów, ale równowartość tej kwoty może jednak za chwilę stracić.

Posłuchaj podcastu z 3LAU’em o wpływie NFT na scenę muzyczną

3LAU pozwany na 11 milionów dolarów

W 2018 roku 3LAU wydał swój debiutancki album, Ultraviolet, na którym znalazły się kooperację m.in. z Said The Sky i Emmą Hewitt.

W dniach 25-28 lutego 2021 roku producent wystawił na sprzedaż stokenizowany krążek na rynku NFT i zarobił dzięki niemu… 11,6 miliona dolarów. Łącznie dostęp do albumu kupiły 33 osoby, z czego jedna zapłaciła wtedy najwyższą cenę za pojedyncze NFT – 3,6 miliona dolarów.

Przeczytaj również: Interesuje Cię rynek NFT? Wiemy, ile zarobili na nim 3LAU, Steve Aoki, Don Diablo czy Zedd

Jedna ze współpracownic 3LAU postanowiła go pozwać z związku z historyczny dropem twierdząc, że otrzymała zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do warunków ich umowy. Luba Aura, ponieważ o niej mowa, jest współautorką jednego z kawałków z albumu Ultraviolet. Uważa, że z tego tytułu należy jej się 50% udziało w przychodach ze sprzedaży, ale zamiast tego otrzymała ofertę ryczałtu w wysokości 250 tysięcy dolarów.

Manager 3LAU’a w odpowiedzi na pozew powiedział, że roszczenia są bezpodstawne i będą energicznie bronić pozwu, który został złożony bez jakiegokolwiek uprzedzenia.

Mało tego, zespół Aury utrzymuje, że nie została ona nigdy poinformowana o sprzedaży NFT i rząda audytu księgowego. Może to być początek większych kłopotów 3LAU, ponieważ sprzedany album ma na swojej liście aż siedmiu gości.

3LAU – Ultraviolet, posłuchaj




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →