Wywiad

’Trance Nation’ okiem Lange’a – wywiad i konkurs!

W świecie muzyki trance trudno dziś o didżeja, który mógłby dorównać Stuartowi Langelaanowi doświadczeniem i barwnością życiorysu. Zaczynał karierę w erze rozkwitu komercyjnej EDM na Wyspach, podbijając z „Follow Me” i „Drifting Away” listy przebojów w czasach, gdy sprzedaż singli można było liczyć w dziesiątkach tysięcy. Potem podobne sukcesy odnosił jako Firewall – „Sincere” i „Kilimanjaro” to w końcu zdecydowanie klasyka tej bardziej klubowej odsłony trance’u. Czas na debiutancki album przyszedł w 2007 roku, a więc w momencie, o którym sam tytuł mówił „lepiej późno niż wcale”. To tchnęło nowe życie w karierę muzyka. Trzy lata później ukazała się druga płyta jego autorstwa, a przed kilkoma dniami – kompilacja ze znanej i cenionej serii „Trance Nation”. Na tym jednak nie koniec twórczej aktywności Lange’a w tym roku, co potwierdza w wywiadzie udzielonym dla Stark Profiles PR.


Właśnie ukazała się nowa część prowadzonej przez Ministry of Sound serii „Trance Nation”, którą osobiście zmiksowałeś. Jak ważna jest dla ciebie ta kompilacja? Co więcej możesz powiedzieć na temat samego miksu?

Przez ponad dziesięć lat istnienia seria „Trance Nation” zyskała miano legendy, stała się obrazem wciąż ewoluującej muzyki trance. To dla mnie zaszczyt wystąpić w roli, w której wcześniej pojawiały się takie gwiazdy jak Ferry Corsten, Above & Beyond i Cosmic Gate. Zależało mi na tym, aby kompilacja oddawała jednocześnie klimat towarzyszący moim występom na żywo, jak i złożoność oraz zróżnicowanie panujące na scenie muzyki trance. Dlatego też miks zawiera nie tylko nagrania bardziej trancowe, ale także te, które inspirowane były house’em i techno – prezentując w ten sposób kompletny wizerunek sceny.

Jak udało ci się wybrać nagrania interesujących młodych muzyków, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie jest ich tak wielu?
Kluczowe było znalezienie tych przebojów bądź jeszcze mniej znanych kawałków, które albo dopiero co zostały wydane, albo wciąż czekają na premierę. Kierowałem się tylko strukturą miksu – założeniem, że ma on mieć zróżnicowany charakter oraz składać się z wielu nagrań, w których każdy znajdzie coś ciekawego. Oczywiście część po prostu nie zmieściła się na kompilacji. Dwie płyty to za mało! Myślę, że mimo to zdołałem utrzymać dobry flow na przestrzeni całego miksu, ukazując przy tym tak wielkie gwiazdy, jak i dopiero aspirujących do tego miana.

Na płycie znalazło się pięć utworów przygotowanych szczególnie na to wydawnictwo.
Trzy nagrania są mojego autorstwa, natomiast pozostałe dwa to kompozycje muzyków związanych z prowadzoną przeze mnie wytwórnią. Jeśli chodzi o moje utwory, to:

„Crossroads” (ze Stine Grove)
Estiva wykonał tytaniczną pracę, remiksując ten kawałek; materiał na nowy album!

„Unfamiliar Truth” (z Hysterią)
To nowy utwór, który powstał z myślą o mojej autorskiej płycie, więc zostanie wydany nie wcześniej niż pod koniec tego roku.

„Follow Me” (z The Morrighan)
Chociaż obawiałem się odświeżyć to nagranie, otrzymałem tyle próśb, że musiałem spróbować, w dodatku moment wydaje się odpowiedni. Miejmy nadzieję, że Positiva wyda ten numer jeszcze w tym roku.

Z kolei co do utworów innych wykonawców:

Rikkaz – „With the Flow”
Nowa twarz wytwórni. W drodze jest już kilka fascynujących singli jego autorstwa, a „With the Flow” jest jednym z nich. Potężna melodia, druzgocące uderzenie.

Stuart Mclellan – „Downtime”
Przez jakiś czas figurował jako „ID” – „ID” i spotykał się z bardzo spontanicznymi reakcjami. Wreszcie mogę przedstawić go w roli jednego z elementów mojego miksu.

Jak zwykle, trudno będzie znaleźć faworytów. Czy tobie udała się ta sztuka?
Masz rację, tak duża liczba ciekawych nagrań komplikuje wybór. W porządku, wskażę jeden z dziwniejszych numerów na płycie. Nagrał go Alexx Rave, a jego tytuł to „Man Who’ll Save the Earth”. Potrafi sprawić wiele radości.

Niezmiennie pozostajesz w czołówce didżejów trancowych. Masz jakiś własny przepis na to?
Sądzę, że za taki można uznać podchodzenie do każdego utworu z nową wizją, świeżym pomysłem. Spotkałem się z opinią, że niektóre dźwięki nieustannie składają się na brzmienie mojego utworu. Nie działam jednak z tym zamiarem, przez co pewnie wykonuję dodatkową pracę. Lubię mieć pewne wyobrażenie na temat komponowanego utworu, połączone z uczuciem lub miejscem, które chcę opisać. Pomimo tego zawsze w jakiś sposób działam pod wpływem tego, co gram w swoich setach, a także muzyki innych didżejów oraz dźwięków, które w danej chwili mnie ekscytują. Wierzę, że właśnie dzięki temu podejściu moja muzyka wciąż oferuje coś innego niż wcześniej.

Co teraz przez tobą?
Nadal wiele rzeczy do zrobienia. Na koniec tego roku zaplanowałem premierę trzeciego albumu – „We Are Lucky People”. Część numerów, które trafią na tę płytę, już się ukazała i jestem zachwycony opiniami na ich temat. Ponadto w tym samym okresie przypada 150. odcinek mojej audycji „Intercity”. Właśnie dopinam szczegóły związane z obchodami tego wydarzenia. Cóż, złym ludziom nic się od życia nie należy (śmiech).

KONKURS
Do wygrania „Trance Nation” zmiksowane przez Lange’a z jego osobistym podpisem. Aby wziąć udział, należy przesłać poprawną odpowiedź na poniższe pytanie konkursowe na adres: [email protected], podając jednocześnie login z FTB.

Pytanie konkursowe: Jednym z wielu nagranych przez Lange’a remiksów jest interpretacja przygotowana lata temu dla nieaktywnego dziś brytyjskiego duetu. Remix ten ukazał się m. in. w wytwórni didżeja, który właśnie wydaje swój czwarty album w Black Hole. Proszę podać tytuł tego utworu oraz jego autorów.

Trance Nation Mixed by Lange: Minimix (Ministry of Sound TV)


Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →