Wywiad

PCSU – wywiady


Polish Club Sound Unity – wywiady!
Przygotowane przez DJ Space’a i DJ Wasyla…1. Pytanie do organizatora imprezy PCSU 2003 DJ’a D. Czy ciężko było zorganizować taką właśnie imprezę?:
DJ D: Oczywiście, że było ciężko. Przez pół roku pracowałem nad tym, żeby zorganizować tą imprezę, nawet troszkę dłużej. Początkowo patronatem medialnym miała być telewizja VIVA, ale później się wycofała, no i udało nam się załatwić telewizje POLSAT i TV4, nawet z lepszym skutkiem będzie ta promocja medialna niż w telewizji VIVA.

2. Pytanie do organizatora imprezy PCSU 2003 DJ’a D. Czy impreza się udała?:
DJ D: Zdecydowanie się udała. To widać oczywiście po publiczności i po tym co dzieje się w tym klubie i po tej wspaniałej frekwencji. Ja wiem, że w piątek takiej frekwencji tu po prostu nigdy nie ma. W tym klubie nawet w piątki nigdy nie otwierane są dwie sale, a dzisiaj są wszystkie sale otwarte i widać co się dzieje.

3. Czy nagłośnienie takiej imprezy w mediach nie przewróci wam w głowch?
DJ D: Na pewno mi nie przewróci w głowie. Generalnie ta impreza była po to, aby zjednoczyć scenę klubową w Polsce i żeby w końcu zacząć pracować w tych mediach. Praktycznie jesteśmy ciągle pod ziemią. Mamy odbiorców w klubach, ale nie mamy mediów, ale zaczynają się pojawiać firmy fonograficzne które podpisują z nami kontrakty.
Mc Marco: Myślimy, że nie. Nie przewróciło nam wiele innych faktów, koncertów, mieliśmy ich dosyć sporo i można powiedzieć bardzo nagłośnionych imprez w mediach. Jest to kolejny krok w naszej karierze i myślimy, że się odbije dużym echem! Będziemy dążyć do tego, aby to jak najlepiej rozbudować, żeby oczywiście polska scena i polscy ludzie, żebyśmy jak najszybciej weszli na polski rynek.
Casteam: na pewno nie przewróci, ponieważ nagłośnienie takiej imprezy pomoże nam się wybić, ponieważ rynek klubowy w Polsce jest trudny, myślimy ze będzie dobrze.
DJ’s Team: To znaczy. Z tego co wiemy to tylko portal FTB.pl promował tą imprezę, poza tym nie słyszeliśmy w innych mediach żeby coś na temat tej imprezy się pojawiło. Graliśmy już na większych imprezach z zachodnimi artystami jak Club Rotation i coś takiego nam nie przewraca w głowach na razie i mam nadzieję, że nigdy nie przewróci.
D.L.A KRU: Na pewno nie.
Base Attack: Myślimy, że już takie imprezy mamy za sobą i tu nic nas nie będzie w stanie zaskoczyć.

4. Co sądzicie o młodych wykonawcach, którzy tworzą muzykę, czy nie boicie się konkurencji z ich strony?
DJ D: To jest normalna kolej rzeczy. Nie boję się konkurencji, uważam nawet, że czym więcej będzie polskich wykonawców w danym gatunku tym ten gatunek będzie bardziej istniał. Będzie bardziej zauważalny dla mediów, dla dużych sponsorów i dla firm fonograficznych.
Mc Marco: Myślimy, że nie! Że każdy kto gra, lub próbuje coś zagrać wnosi do muzyki coś od siebie, a to jest ważne nie tylko na polskim rynku muzycznym jak i na zagranicznym, także jesteśmy otwarci na takie coś i raczej na TAK!
Casteam: Na pewno nie, można im pomóc organizując takie imprezy jak teraz, ale taki apel do wszystkich wykonawców, którzy teraz chcą tworzyć muzykę: NIE PODDAWAJCIE SIĘ i jeśli będziecie mieli złą opinie idźcie dalej, róbcie numery jeszcze lepsze. W sumie konkurencja pobudza do działania.
DJ’s Team: Nie boimy się, dobrze że w Polsce jest coraz to więcej osób które próbują coś zrobić. My nie odbieramy tego na zasadzie konkurencji, że ktoś jest lepszy, czy ktoś jest gorszy, dobrze że jest coraz to więcej ludzi którzy próbują coś robić, chociaż w Polsce jest to trudne no i chwała im za to. Niejednokrotnie są to ludzie którzy nastawieni są tylko na zarobienie pieniędzy i tylko o to im chodzi.
D.L.A KRU: Uważamy, że nikogo nigdy nie należy lekceważyć. Konkurencja jest jak najbardziej wskazana.
Base Attack: Nie boimy się konkurencji, nawet pomagamy młodym chłopakom, organizujemy kursy, na pewno część już o tym słyszała, że organizujemy kursy dla DJ’ów. Nie pozostawiamy ich samych sobie, pomagamy im znaleźć pracę, robią dla nas mixy. Wspieramy polską muzykę klubową.

5. Co sądzicie o polskich stacjach komercyjnych, typu VIVA? Dlaczego nie chcą promować polskiej muzyki klubowej? Czy Niemcy boją się konkurencji z polskiej strony?
Mc Marco: Myślimy, że jest czego się bać, świadczy to o tych wszystkich grupach, które tutaj występują. A dlaczego nie chcą promować? Ciężko jest nam powiedzieć, ciężko jest w ogóle się przebić.
Casteam: Jeśli chodzi o VIVE to najbardziej jest tam promowany polski hip-hop, ponieważ może w innych regonach Polski jest bardziej popularny niż na Śląsku. Na Śląsku po prostu nie doceniają nas.
DJ’s Team: To jest na pewno odwrotnie niż niektórzy mogą sądzić. Na zachodzie 80% rynku żyje z muzyki tanecznej a u nas ta muzyka jest dyskryminowana po prostu. Wielkie wytwórnie fonograficzne nie chcą promować takiej muzyki i to nie wiadomo dlaczego, a na pewno mogliby na tym nieźle zarobić.
D.L.A KRU: W polskich stacjach telewizyjnych mamy tak zwany „krąg wzajemnej adoracji”. Od kilku lat jest kilku wykonawców polskich i to przede wszystkim pop, rock, które po prostu okupują te media i nie chcą dopuścić muzyki klubowej.
Base Attack: Polska muzyka klubowa jest dyskryminowana przez polskie komercyjne stacje telewizyjne takie jak VIVA czy MTV.

6. Czy imprezy tego typu będą miały wzięcie w naszym kraju?
DJ D: Myślę, że tak. Kwestia jest taka żeby przygotować szefów klubów do takich imprez, przekonać ich do tego, ale ja myślę, że to co zobaczą w telewizji czyli w POLSACIE i TV4, zdjęcia na FTB.pl, w radio FTB, będzie większe zainteresowanie.
Casteam: Na pewno będą miały wzięcie, ponieważ jest bardzo dużo fanów muzyki technicznej. Tylko jest tak, że nasz kraj nie promuje takiej muzyki, ale musimy o to walczyć, żeby po prostu muzyka klubowa stała się numerem jeden w Polsce. Wiele ludzi domaga się żeby taka muzyka była grana w klubach a nie inna.
DJ’s Team: Na pewno. Po prostu muzyka klubowa w Polsce rozwija się i to w zaskakującym i zastraszającym tempie, można powiedzieć, i z tego co wiemy to takie imprezy mają wzięcie w naszym kraju.
D.L.A KRU: Tak, jak najbardziej. Generalnie rzecz biorąc to jest kwestia promocji i nagłośnienia i wyższych czynników takich jak radio i telewizja żeby chcieli organizowac takie imprezy, bo na razie w dyskotekach na dzień dzisiejszy no to jest tylko i wyłącznie to co zachód nam proponuje, a Polacy wcale nie są gorsi.
Base Attack: Jak najbardziej będą miały wzięcie, to widać tutaj właśnie dzisiaj, jest full, jest masa ludzi, zresztą tak jest na każdych imprezach tego typu i trzeba robić tego jak najwięcej. Brawa dla FTB i dla organizatorów!

7. Czym rynek polski różni się od innych, chodzi o muzyczne gusta Polaków?
DJ D: Czy ja wiem. Ktoś mi mówił, że w Niemczech generalnie gra się mocniej. Ale to co tam jest komercyjnie na wysokich miejscach list przebojów okazuje się, że u nas te numery są inne, mniej komercyjne.
Mc Marco: Są rózne rodzaje typów muzyki, są rózni ludzie, różni odbiorcy, wiadomo że nie można każdemu dogodzić.
Casteam: To znaczy możemy powiedziec tyle, że różni się od zachodniego rynku tym, że po prostu u nas jeszcze nie ma rozwiniętego tego promowania grup i mamy nadzieję, że w końcu zacznie się coś dziać w tym kierunku.
DJ’s Team: To znaczy to jest tak, że co ludziom podsuniesz to oni będą tego słuchać. Jeśli jest lansowany cały czas Bregovic, Krawczyk czy Ich Troje no to ludzie muszą tego słuchać bo nie mają wyboru. Jeśli ludzie mogliby w czymś wybierać pewnie byłoby inaczej, jak na razie po prostu nie mają. A czy to się zmieni to zobaczymy.
D.L.A KRU: Jest wielu Polaków, którzy słuchają muzyki klubowej, którzy chcą jej słuchać i bawić się przy niej w dyskotekach. Polska muzyka klubowa w dyskotekach bardzo dobrze się sprzedaje.
Base Attack: Na pewno rynek nasz, który jest na Śląsku jest bardzo podobny do tego co w Niemczech i bardzo podobnych rzeczy się słucha. Teraz widać, że Polacy próbują dorównać temu co się dzieje na zachodzie, z tym że cały czas jesteśmy do tyłu.

8. Czy doczekamy się kiedyś rmx’u waszego nagrania w wykonaniu jakiegoś zagranicznego zespołu?
DJ D: Bardzo bym chciał. Ja generalnie współpracuję z wieloma wykonawcami, być może kiedyś któryś z nich zrobi rmx.
Mc Marco: Myślimy, że by to było uwięczenie naszych wszystkich starań i dążenia do celu. Naszym celem jest zaistnienie na polskim rynku w dosyć szerokim gronie, mamy nadzieje, że się to nam uda, zobaczymy.
Casteam: Jeśli dostaniemy jakąś propozycję od zagranicznego wykonawcy, będziemy mogli zrobic dla niego rmx. To będzie dla nas zaszczyt.
DJ’s Team: Myślimy, że to już niedługo, ale na razie nic nie będziemy mówić na ten temat więcej.
D.L.A KRU: To znaczy chyba odwrotnie. My się nosimy z zamiarem zremiksowania utworu zagranicznego artysty. Na razie nie będziemy zdradzać kogo i kiedy, ale jest to w planie i w odwrotną stronę.
Base Attack: Były takie plany. Myślimy że jest to kwestia bardzo krótkiego czasu. (Cosmonova miał remixować – więcej szczegółów w radiu FTB).

9. A co s±dzicie o nieobecności na tej imprezie DJ Aliena? Czyżby pieniądze wzięły górę nad promowaniem dobrej muzyki klubowej?
DJ D: Nie to nie jest tak. Ja rozmawiałem z DJ Alien’em. Tydzień przed imprezą miał już zarezerwowany termin, ciężko mu było go zmienić, ale bardzo chętnie weĽmie udział w kolejnej tego typu imprezie.
Mc Marco: Szczerze mówiąc nie będziemy się wypowiadać na ten temat bo go nie znamy. Może ma swoje jakieś ukryte powody.
Casteam: Myślimy, że to była dla niego dobra okazja, aby się pokazać w Polsce, a dlaczego tak wyszło…
DJ’s Team: Nasz serdeczny przyjaciel DJ Alien, którego pozdrawiamy, jest leniwy i po prostu nie chciało mu się przyjechać i taka jest prawda. Ale poważnie to z tego co wiemy to miał on zajęty termin.
D.L.A KRU: Odpowiedź jest trudna. Po pierwsze nie możemy nic sądzić bo po pierwsze nie znamy Aliena, z drugiej strony nie znamy jego twórczości i nie możemy się wypowiedzieć czy to jest dobre czy złe.
Base Attack: Nie mamy opinii ponieważ nie znamy DJ Aliena.

10. Jak się zaczeła wasza przygoda z muzyką, od kiedy robicie muzykę i ile czasu poświęcacie na zrobienie jakiegoś nagrania?
DJ D: Generalnie robienie muzyki zaczęło się wtedy kiedy zacząłem grać czyli w 1989 roku. Praktycznie dopiero w 1994 wydałem pierwsze nagranie na oficjalnej kompilacji. Wtedy klimaty były zdecydowanie dance’owe, przechodziłem przez rege, nawet muzykę funky, aż teraz doszedłem do progresive dance. Jak to się będzie zmieniać nie wiem. Jeśli chodzi o robienie numerów bywa różnie. Mam w swoim repertuarze numery które robiłem tylko dwie godziny, ale są które robione były trzy miesiące, nie ma reguły.
Mc Marco: Tworzeniem muzyki zajmujemy się od 1999 roku. W 2001 roku pierwsze miejsce twórców muzyki house-techno w Polsce no i wszystko toczy się dalej.
Casteam: Muzykę produkujemy już od dwóch lat. Na początku było to takie bawienie się muzyką typu strefa w mp3.wp.pl, później podpisanie kontraktu z Hit’n’Hot Music i takie powoli granie w klubach. I wszystko pomału się zaczyna kręcić, wszystko jest dobrze!
DJ’s Team: Był czas kiedy graliśmy tylko w klubach i robiliśmy praktycznie to, ale jest czas w życiu chyba praktycznie każdego DJ’a, w którym dochodzi do wniosku, że po prostu musi coś stworzyć, bo po prostu ma dość grania i promowania kawałków innych osób.
D.L.A KRU: To już się ciągnie przez długie lata. Zawsze coś robiliśmy, na początku były to utwory dance’owe potem właśnie zajęliśmy się tą muzyką klubową no i tak zostało. Będziemy produkować muzykę klubową na coraz to wyższym poziomie myślimy i trzeba się tego trzymać.
Base Attack: Muzyką zajmujemy się już od dłuższego czasu. Muzykę potrafimy robić różnymi etapami (3-4 dni), trudno określić.

11. Czy umieszczanie utworow w Internecie jest dobrym rozwiązaniem, czy jest to dobry sposób aby się wybić, wypromować?
DJ D: Ja myślę, że tak. Jest to jakaś promocja. Niestety Internet to także piractwo, ale w momencie kiedy firma fonograficzna wydaje już single, myślę że dodatkowa promocja w Internecie jest wskazana. Takie są czasy, Internet to jest potężne medium.
Mc Marco: W pewnym sensie jest to dobry sposób, ale są plusy i minusy. Jest to dla nas oczywiście jakaś promocja, ale Internet to jest potęga i warto naprawdę warto!
Casteam: U nas w Polsce jest to coraz więcej internautów i coraz to więcej ludzi ściąga muzykę właśnie z Internetu i jest to jedno z najlepszych rozwiązań, aby można było zaopatrzyć się w nowe numery polskiej sceny klubowej.
DJ’s Team: Tak. My uważamy, że tak i na pewno wielu artystów, którzy i tutaj są na tej imprezie wypromowało się właśnie w ten sposób. Przykład to zespół Clubbasse, którego właśnie tutaj nie ma. Ale jakby wyłącznie tylko oni korzystali z Internetu no i udało im się wypromować no i mają dużo koncertów i grania w całej Polsce.
D.L.A KRU: Nie ma za bardzo innego sposobu z tego względu, że duże wytwórnie są zamknięte na tą muzykę i nie chcą ryzykować Lepiej zamieścić kawałek w Internecie i jakoś się wypromować niż nie wydać tego wcale.
Base Attack: W naszym kraju jest to jakiś sposób, nie jest to dobre, ale młodym wykonawcom nie pozostaje nic innego jak właśnie promowanie się przez Internet. Mało jest stacji radiowych, które promują tego typu muzykę i jakoś trzeba sobie radzić.

12. Co sądzicie o nieobecności na imprezie formacji Clubbasse?
Mc Marco: Ciężko nam powiedzieć, nie rozmawialiśmy z nimi, ale myślimy że jakiś powód jest. Z drugiej strony myślimy, że nie opuściliby takiej imprezy. Jest to oczywiście wielka strata dla tej imprezy ponieważ koledzy są na naprawdę wysokim poziomie, światowym wręcz. Atmosfera naprawdę super, impreza na światowym poziomie!
Casteam Z tego co wiemy to był wypadek losowy, ale mają czego żałować oczywiście.
DJ’s Team: Jest to przypadek losowy, jeden z członków grupy Clubbasse zachorował i dlatego dzisiaj nie mogli się pojawić.
D.L.A KRU: Jeśli chodzi o chorobę to nie powinna ona być przeszkodą, u nas 3/4 grupy jest chore. Absurd ma 39 stopni gorączki, Tancerka Babi ma 38 stopni, dwie osoby są mocno przeziębione i mimo wszystko jesteśmy, a więc jeśli chodzi o Clubbasse to jest to wymówka tylko.
Base Attack: Z tego co się orientujemy, jeden z członków jest chory, a jak to jest naprawde ciężko jest nam to komentować.
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →