Artykuł

Mixer: VESTAX PMC 37 Pro


Pierwsze spojrzenie na mikser PMC-37 Pro pozwala stwierdzić, że jego wygląd i funkcje są wynikiem wielu przemyśleń i konsultacji z DJami. To nie jest kolejny mikser. To kreatywne narzędzie dla DJa, które posiada niezwykle inspirujący wygląd od momentu wyciągnięcia z opakowania. Jakość wykończenia, ilość wejść i wyjść, srebrny panel i zestaw regulatorów – wszystko to sprawia duże wrażenie jeszcze przed samym podłączeniem urządzenia!Wejścia
Mikser posiada trzy liniowe wejścia stereo i dwa kanały mikrofonowe. Każde z wejść stereofonicznych posiada matrycowy system przypisywania wejścia co pozwala przekierować wybrany (jeden spośród czterech) bank wejściowy do jednego lub dowolnej kombinacji kanałów jednocześnie.
Każdy z czterech banków wejściowych posiada wejścia gramfonowe RIAA i liniowe. Oznacza to, że jest możliwość, przykładowo, przekierowania jednego gramofonu do wszystkich trzech wejść. Po co? Są dobre powody (więcej w dalszej części artykułu).
Każde z trzech wejść posiada regulację gain i pan, trzyzakresowe izolatory, filtr z kontrolą sweep, dwie wysyłki aux (jedna pre, druga post fader) i przełącznik przypisania crossfadera.

Korekcja/Izolatory
Każdy kanał stereo posiada własny trzyzakresowy izolator częstotliwości w formie pionowych suwaków z kliknięciem w centralnej pozycji. Izolatory pozwalają na podbicie o +6dB i wycięcie o -60dB niskich, średnich i wysokich częstotliwości.
Pracują bardzo efektywnie jako urządzenia typu kill, gdzie przy ustawieniu wszystkich w pozycji dolnej skrajnej znika dźwięk! Ci, którzy mają duże palce mogą początkowo narzekać na zbyt bliskie położenie suwaków ale w praktyce nie jest to żaden realny problem.
Każdy z banków izolatorów posiada dedykowany przełącznik on/off co pozwala ustawić poziom cięcia i wykorzystać ten przełącznik do natychmiastowych efektów kill.

Filtry
DJe grający house pokochają je.
Na wszystkich trzech wejściach są niezależne filtry z kontrolą sweep i suwakiem pozwalającym ustawić poziom pomiędzy dźwiękiem nie zmodyfikowanym a dźwiękiem poddanym działaniu filtra. Filtry są znakomite i imponujące efekty moga zostać uzyskane już podczas pierwszych testów.
Mając dobre umiejętności i większą praktykę można ich świadomie używać z bardzo dobrym efektem.
Kombinacja tych filtrów i izolatorów tworzy prosty w użyciu ale ekstremalnie efektywne i kreatywne narzędzie.

Wejścia Matrix
Na pierwszy rzut oka możesz się zastanawiać jakie możliwe korzyści daje podłączenie tego samego źródła dźwięku do jednocześnie wszystkich wejść ale w przypadku PMC-37 Pro wszystko jest celowe.
Funkcja ta pozwala uzyskac dostęp do jeszcze bardziej kreatywnych możliwości. Ustaw różnie izolatory i filtry na każdym z wejść a następnie, podłączając ten sam sygnał do wszystkich kanałów będziesz mógł miksować crossfaderem pomiędzy różnymi kanałami.
Ten system kierowania sygnału, użyty łącznie z izolatorami, filtrami i kontrolerami pan może być użyty do tworzenia fantastycznych efektów. Na przykład, możesz mieć filtr dolnoprzepustowy na lewej stronie panoramy jednego z trzech kanałów a filtr górnoprzepustowy po prawej stronie panoramy na innym z kanałów. Przy takim ustawieniu możesz płynnie miksować crossfaderem pomiędzy tymi kanałami.
Pewien stopień eksperymentowania jest przydatny tutaj i dlatego pewne ustawienia będą bardziej ciekawe niż inne. Jakkolwiek, chodzi o to, że PMC-37 Pro daje DJowi możliwość realizacji swoich marzeń, gdzie jedyną barierą jest wyobraźnia.

Suwaki
Wszystkie suwaki w PMC-37 Pro są wysokiej jakości potencjometrami VCA (Voltage Controlled Amplifier) gwarantującymi zarówno wysoką jakość jak i długą żywotność.
Są bardzo płynne i dobrze wyeksponowane co w połączeniu z możliwością pełnej regulacji krzywej sprawia iz są odpowiednie do wszystkich stylów miksowania. Rozmieszczenie kontrolerów i układ tego miksera jest pierwszorzędne. Wszystkie kontrolery są dobrze oznaczone i łatwo się między nimi poruszać bez zaglądania do instrukcji użytkownika.
Inni producenci zrobiliby dobrze gdyby dokładniej przestudiowali mikser PMC-37 Pro by zobaczyć jak to powinno być zrobione. Nie ma tu żadnej wymyślnej czy niepotrzebnej grafiki, która mogłaby rozpraszać.
Każdy kontroler jest tam gdzie powinien być.

Monitorowanie
Maksymalna ilośc punktów także i tutaj. Duże możliwości regulacji wzmocnienia dla słuchawek (dwa wejścia słuchawkowe!) i odpowiednia funckcja podziału. Mały przełącznik powyżej każdego z regulatorów poziomu wejściowego pozwala przekierować jeden lub wszystkie sygnały wejściowe do sekcji monitorującej.
Trzyczęsciowy wyświetlacz LED pokazuje główny poziom wyjściowy i poziom sygnałów wejściowych po regulacji kontrolerem gain w celu optymalnego dopasowania poziomów.

Wysyłka/Odbiór Aux
Dostępne są dwie wysyłki w celu podłączenia zewnętrznych efektów , które mogą być stosowane jako pre lub post fader. Dodatkowo użyto kontrolerów „master send” i „return”.

Złącza
Wszystkie wejścia stereofoniczne są złączami RCA a wyjścia master out oparto o jacki 1/4″.
Mikser posiada także wyjscie Rec Out w celu umozliwienia nagrywania na DAT, magnetofon kasetwy czy inne urządzenie.

Podsumowanie
Nie jest to tani mikser. Jakkolwiek mając na uwadze znakomite wykonanie i posiadane funkcje PMC-37 Pro zostałby dobrze oceniony nawet gdyby był droższy o kilkaset funtów.
Mikser ten oferuje nadzwyczajną wartość w stosunku do swej ceny i jest to zasługą teamu projektowego Vestax. Oczekujemy wysokich standardów od tego producenta ale przeszli oni samych siebie.

Po prostu, jeśli poszukujesz kreatywnego i profesjonalnego miksera i stać Cię na niego, to będzie bardzo ciężko znaleźć coś lepszego.

WYJŚCIA :

1x MASRER – symetryczne złącze typu jack 1
1x SUB MASTER – symetryczne złącze typu jack 1 – z oddzielną regulacją na przednim paneul miksera.
2x AUX SEND – wyjście symetryczne do podłączenia zewnętrznego efektora np. deelay z możliwością przyporządkowania do któregokolwiek toru w mikserze.
1x MIC – złącze mikrofonowe typu XLR , symetryczne
1x SUB MIC – drugi mikrofon , gniazdo typu jack 1 symetryczne .
2x PRONES OUT – wyjście słuchawkowe

WEJŚCIA:

4x LINE IN – złocone końcówki typu CINCH
4x PHONO IN – złocone gniazda typu CINCH , każde wejście gramofonowe wyposarzone jest w własne złącze masy.
2x AUX RCV – powrót z zewnętrznego efektora.

WYKONANIE I DESIGN :

Vestax PMC-37 Pro wykonany jest solidnie, dwukolorowa obudowa (czarno-srebrna ) z możliwością wymiany przedniego panelu. Wszystkie napisy i sitodruki są dobrej jakości nie wycierają się podczas używania. Śrubki mocujące osadzone zostały głęboko – nie wystają , nie przeszkadzają DJ-owi przy pracy . Wskaźniki natężenia dźwięku zostały umieszczone klasycznie w prawym górnym rogu miksera , trzy rzędy po 12 diód LED informują na o mocy sygnału odsłuchiwanego CUE jak i o poziomie wyjściowym MASTER.

Cena: 4699 zł brutto


Materiał zaczerpnięty ze strony Vestax-a
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →