News

Minęło 8 lat od premiery debiutanckiego albumu Skrillexa. Co stało się z jego karierą po “Recess”?

Wspominamy ostatni solowy album Skrillexa na ósmą rocznicę jego wydania. Jakie utwory znajdowały się na Recess? Co wydarzyło się w karierze Skrillexa później? Sprawdź! 


Recess to jak na razie ostatni solowy album Skrillexa

W marcu 2014 roku w sklepie z aplikacjami Apple Store pojawiła się ciekawa rzecz. Była to apka nazywająca się Alien Ride, która zawierała sekretny folder z ukrytymi jedenastoma plikami. W aplikacji zawarte było odliczanie, które swój koniec miało 10 marca. Wtedy to strona Skrillexa została zaktualizowana i pojawiło się na niej zdjęcie ukazujące grafikę z aplikacji. Na stronie można było znaleźć również linki do Google Play Music oraz iTunes, które zapowiadały nadchodzące jedenaście nowych produkcji od Skrillexa. Jak się później okazało, był to LP Recess.

Oficjalnie Recess wydane zostało 18 marca 2014 roku i było debiutanckim LP Skrillexa w jego dyskografii. Zawierało 11 utworów do których w ramach współpracy Sonny zaprosił wielu artystów. Pierwszy singiel z płyty Recess dostępny był już na początku roku 2013. Była to produkcja Try It Out, na której gościnnie pojawił się Alvin Risk
Wśród zaproszonych artystów możemy również znaleźć takie nazwiska jak m.in. Diplo, Ragga Twins, Fatman Scoop, CL, G-Dragon czy Kill The Noise. Pełna tracklista prezentuje się następująco:
1. All Is Fair in Love and Brostep (featuring Ragga Twins)
2. Recess (with Kill the Noise featuring Fatman Scoop and Michael Angelakos)
3. Stranger (with KillaGraham featuring Sam Dew)
4. Try It Out (with Alvin Risk) [Neon Mix])
5. Coast is Clear (featuring Chance the Rapper and The Social Experiment)
6. Dirty Vibe (with Diplo featuring G-Dragon and CL)
7. Ragga Bomb (featuring Ragga Twins)
8. Doompy Poomp
9. Fuck That
10. Ease My Mind (featuring Niki & The Dove)
11. Fire Away (featuring Kid Harpoon)
Charakterystyczna okładka z alienem na pewno zapadła wszystkim fanom Skrillexa w pamięci. Po premierze Recess Skrillex wyruszył w specjalną trasę koncertową promującą nową płytę. Później pojawiła się Mothership Tour 2014 i można było zobaczyć wykorzystany na jednej z poprzednich tras koncertowych statek kosmiczny, na którym Skrillex grał swoje sety. W październiku 2014 roku pojawiło się nagranie ze specjalnego koncertu w legendarnym amfiteatrze Red Rocks, które nabiło już prawie 14 mln odtworzeń na YouTube.
Przy okazji utworu All Is Fair in Love and Brostep warto wspomnieć o małym konflikcie, w którym brali udział Skrillex i Zomboy. Kiedy w specjalnym miksie dla BBC Radio 1 Skrillex zagrał ten utwór jeszcze jako demo nazywane wtedy Untitled Dj Tool zamiennie z This Much Power, stał się on inspiracją dla Zomboy’a do stworzenia utworu Terror Squad. Trzeba przyznać, że oba utwory są mocno do siebie podobne. W rezultacie obyło się bez wielkich kłótni. Skrillex w oryginalnej już wersji utworu All Is Fair in Love and Brostep użył sampla z utworu Terror Squad, brzmiącego „It’s fucking Zomboy”, przerabiając ksywkę Zomboy’a na obniżający ton śmiech. Cały sprawa rozeszła się po kościach. 

Skrillex i jego album Recess

Co działo się później w karierze Skrillexa?

W czasie szumu wokół albumu Recess, światu dobrze znany był już wspólny projekt Skrillexa i DiploJack U. Ich pierwszy utwór o tytule Take U There miał premierę 17 września 2014 roku. Do współpracy przy singlu zaprosili wokalistkę Kiesza, która użyczyła swojego wokalu na utworze. Jack U wydali swój pierwszy i jak na razie ostatni album Skrillex and Diplo Present Jack U, na którym pojawili się tacy goście jak m.in, Justin Bieber, 2 Chainz, Kai czy AlunaGeorge. Części fanów nie spodobała się współpraca obu panów gdyż odciągnęła ona od produkcji Skrillexa mocnych basowych brzmień do bardziej mainstreamowej muzyki. 
Skrillex zanotował również dwa powroty do swoich innych grup muzycznych. Nagrał dwa nowe utwory jako wokalista ze swoim starym zespołem From First To Last oraz wyprodukował EP wspólnie z Boys Noize jako Dog Blood. Do dnia dzisiejszego pojawiło się wiele utworów m.in. Agen Wida (z Joyryde), Chicken Soup (z Habstrakt), Would You Ever (z Poo Bear), Purple Lamborghini (z Rick Ross) czy opening song do gry Kingdom Hearts 3Face My Fears (z Hikaru Utada). 
W 2019 pojawiła się mała EP Show Tracks z dwoma utworami. Było to Fuji Opener wyprodukowane wspólnie z Alvinem Riskiem oraz Mumbai Power, na którym pojawił się raper Beam
Przez ostatnie lata Skrillex zauważalny był jako producent dla innych artystów, występował na dużych festiwalach muzycznych oraz jeździł po całym świecie. W internecie możemy natrafić na wiele niewydanych jeszcze przez Skrillexa utworów, które mamy nadzieję niedługo ujrzą światło dzienne jako kolejny album. Trzymajmy mocno kciuki aby tak się wydarzyło. Dla przypomnienia tamtych czasów wrzucamy set Skrillexa z Ultra Music Festival 2015 w Miami. Pół występu Skrillexa solo, drugie pół specjalne show jako Jack U!

Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →