News

Licencja na didżejowanie?

Pogłoski o tym, że instytucje stojące na straży praw autorskich w Polsce przygotowują się do „zaopiekowania” się DJ-ami pojawiły się już w zeszłym roku. Nie wydaje się jednak, że jest to dobra wiadomość dla samych zainteresowanych. Otóż 16. lipca odbędzie się konferencja, na której trzy instytucje zajmujące się ochroną praw autorskich spotkają się, by ustalić strategię działania w tej kwestii. Prawdopodobnie zostanie ustalona jedna stała opłata za prawo DJ-ów do prezentowania muzyki. Szanse na to, że pieniądze te trafią do tych, którzy wyprodukowali grane w setach utwory będą oczywiście minimalne. Wobec tego wszelkie opłaty będą miały charakter haraczu.Już sam fakt, iż trzy instytucje dbają o ochronę praw autorskich wydaje się absurdalny. Do tego przytoczmy kilka zdań z oficjalnej informacji dotyczącej spotkania: „Licencja na didżejowanie” to wspólna inicjatywa ZPAV, ZAiKS i STOART, która ułatwi legalne odtwarzanie muzyki przez DJów w całej Polsce. Wspólna oferta dla prezenterów muzycznych wszystkich trzech Organizacji Zbiorowego Zarządzania jest przykładem na to, że można uprościć procedury pozyskiwania prawa do publicznego odtwarzania muzyki. W tym celu na spotkaniu odbędzie się prezentacja specjalnej platformy internetowej służącej do pobierania licencji dla DJów.


Uproszczenie procedur? Raczej wprowadzenie jakiejś samowolki w oderwaniu od standardów światowych. Poza tym procedury żadne wcześniej nie istniały, więc jak można upraszczać coś, czego nie było.


Odnosimy wrażenie, że pomysł wprowadzenia „licencji na didżejowanie” może być skutkiem ubocznym braku efektywności w ściąganiu opłat od klubów, pubów i dyskotek, a ma na celu przeniesienie odpowiedzialności za legalność nagrań na pojedyncze jednostki, czyli dj-ów, z którymi jak wiadomo dużo łatwiej wygrać sprawę w sądzie niż z firmami, które posiadają znaczne środki finansowe.


Na szczęście niebawem w Polsce ma się pojawić kilka rozwiązań, które skutecznie pominą pośredników typu ZAiKS, a które umożliwią skuteczną dystrybucję i promocję na skalę globalną. 
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →