News

Książka z albumu? Alison Wonderland spisała historię stojącą za albumem „Loner”

Alison Wonderland niedawno wydała swój trzeci studyjny album, który powstawał w trakcie pandemii. Teraz album Loner ukaże się także w formie książki! Poznajemy w niej historie wydania najnowszego albumu i jego przekładu na treść. 


Emocje a muzyka – jaki ma to związek? 

Alexandra Margo Sholler, znana pod pseudonimem Alison Wonderland, to australijska producentka elektronicznej muzyki tanecznej, DJ-ka oraz wokalistka. Jej debiutancki album Run, wydany 20 marca 2015 roku, osiągnął szóste miejsce na liście albumów ARIA i otrzymał złoty certyfikat. Jej drugi album Awake znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboards Top Dance/Electronic.

Sprawdź także: Hardwell odpowiedział na pytania fanów. Oto najciekawsze momenty jego Q&A

Artystka zajęła również  96. miejsce na liście 100 najlepszych DJ-ów DJ Mag w październiku 2018 roku. Jest również najwyżej notowaną kobietą DJ-ką w historii Coachelli. Jej twórczość znana jest przede wszystkim z przekładania silnych emocji na muzykę. Od dawna otwarcie mówi o swoim wsparciu dla zdrowia psychicznego i często dzieli się z fanami swoimi doświadczeniami. Album Loner jest przekładem stanu, w jakim znajdowała się artystka w czasie powstawania owego albumu  a dokładniej w trakcie trwania pandemii. 

W 2018 roku Alison Wonderland ujawniła, że walczyła z depresją i myślami samobójczymi, spowodowanymi przez agresywny związek. Całkowicie straciła apetyt na jedzenie i interakcje społeczne z innymi, a nawet w pewnym momencie swojego życia próbowała popełnić samobójstwo. Pisanie tekstów na album Awake z 2017 roku było terapeutyczne. Problemy psychiczne przekładały się także na jej karierę. W 2019 roku, po konsultacji z menedżerami i prywatnymi lekarzami, postanowiła odwołać wiele koncertów w Europie, aby skupić się na swoim zdrowiu psychicznym. Finalnie, przy ogromnym wsparciu zarówno licznych innych DJ-ów, artystów EDM, jak i fanów odzyskała wiarę w siebie i kontynuowała to, co kocha. 

Historia Alexandry i jej muzyka są dobrym przedstawieniem wielu życiowych aspektów, szczególnie w cięższych dla nas czasach, jak chociażby w trakcie trwania pandemii. Dzielenie się muzyką, która pokazuje dane emocje, z którymi fani mogą się utożsamić, jest w jakiś sposób pomocą dla wielu ludzi. Alison jako artystka nie tylko potrafi przełożyć to na dźwięk, ale także na zwykłą interakcję z fanami, co pokazuje pełnię szczerości oraz jej wrażliwej osobowości, jaką niosą jej wydania. Uważam, że w tym przypadku nazwanie Alison artystką to wręcz za mało. Połączenie nie tylko samych dźwięków, ale także głębokiego przekazu zasługuje na nazwanie jej wydań sztuką, z której można wynieść więcej, niż widać na pierwszy rzut… oka? Uszu? To dopiero dobra zagadka.

Alison Wonderland – Loner, posłuchaj 

Historia albumu jak i już teraz także… książki 

Oszałamiający trzeci album Alison Wonderland jest pełen silnych emocji, jakimi są m.in. izolacja, strata, panika i żal. Jest to najbardziej emocjonalny projekt artystki jak do tej pory, który powstał w szczególnie trudnym czasie dla Alexandry, która postanowiła swoje emocje przekazać światu za pomocą dźwięku. 

Album Loner ukaże się teraz w nowej formie  jako powieść graficzna. We współpracy z Z2 Comics przeżycia Alison Wonderland zostały udokumentowane jako wielowymiarowe, metafizyczne doświadczenie w pryzmatycznym kolorze. Czytelnik ma również wpływ na wydarzenia związane z całą opowiedzianą historią dzięki modułowi projektu w stylu RPG, który zapewnia w pełni grywalne, konfigurowalne wrażenia. 

Alison Wonderland napisała książkę wraz ze współzałożycielem Z2 Comics  Sridharem Reddym. Jak czytamy w komunikacie prasowym udostępnionym na EDM.com, Ma ona niebawem ujrzeć światło dzienne. Minomiyabi, Alex Heywood, Kelsey Ramsay, BRĘO i Taylan Kurtulus zapewnili grafikę wnętrza powieści, podczas gdy Minomiyabi i Ariela Kristantina stworzyli okładkę.

Alison Wonderland powiedziała parę słów na temat powstawania przełomowego albumu:

To nie jest słabość, to siła. Kiedy ludzie mówią „samotnik”, to zwykle jest to odbierane jako coś negatywnego. Chciałam, żeby koncepcja samotnika oznaczała chodzenie na własną rękę i bycie niezależnym. To siła i chciałam sobie pokazać, że wszystko, co może być postrzegane jako negatywne lub słabe, może być mocną stroną i można je w ten sposób przedefiniować. 

Zostaliśmy zmuszeni do ponownej oceny niektórych rzeczy i to właśnie zrobiłam. Bycie podróżującym po całym świecie artystą, a potem nagle bycie zatrzymanym i obserwowanie, jak cały świat się zatrzymuje. Było to bardzo otwierające oczy doświadczenie. To zdecydowanie uświadomiło mi, jakie były moje priorytety i dokonałam wielu zmian w swoim własnym życiu. Wiele osób czuło się całkiem samotnych i prawdopodobnie nadal to czuje. Było tyle niepewności i to była dla mnie wielka rzecz, poczucie braku kontroli. To zdecydowało o kierunku nowego albumu.

Reddy, który współpracował z Alison nad przekładem albumu Loner na książkę, wypowiedział również parę słów na temat współpracy z utalentowaną artystką:

Praca z Alison nad tym projektem była prezentem dla zespołu, ponieważ, podobnie jak jej muzyka, była szczera i otwarta na historię, którą chciała opowiedzieć. To bardzo emocjonalna rzecz dla niej i mamy szczęście, że mogliśmy w tym uczestniczyć.

Alison Wonderland, pełny album Loner

Sprawdź także:


Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →