Modeselektor

Modeselektor
Kraj:
Niemcy
www:

Modeselektor to dwóch berlińskich dj’ów i producentów muzycznych, Gernot Bronsert i Sebastian Szary. Poznali się w Berlinie w 1992 roku. W tamtym okresie ten drugi grywał muzykę acid house podczas podziemnych imprez organizowanych w mieście. Obaj podkreślają był to okres, gdy po oupadku muru berlińskiego cały Berlin i całe Niemcy ogarnęła fala chaosu i anarchii.

Ich pierwszy wspólny projekt muzyczny nosił nazwą Fundamental Knowledge jednak w 1996 zmienili ją na obecną, Modeselektor, zapożyczoną od jednej z funkcji Rolanda RE-201 Space Echo, analogowego delaya. Trzy lata później Gernot i Sebastian, już jako Modeselektor, podpisali swój pierwszy kontrakt na wykonanie remiksu z towarzyszeniem Pfadfinderei, berlińskiego kolektywu VJ’i i projektantów. W 2000 roku Modeselektor stworzyli własny label Bpitch Control (wraz z Ellen Allien).

Modeselektor wyłonił się z pomieszanej i chaotycznej rzeczywistości Berlina po upadku muru, w wyniku spotkania ludzi z szalonymi pomysłami i zupełnie nową wizja muzyki. Wizją tak innowacyjną w swojej formie, że zmusiła dziennikarzy muzycznych, próbujących ją katalogować do wymyślania zupełnie nowych terminów: bastard dancehall, euro crunk, acid rap, big bass techno, labstyle, happy metal, psychedelic electro.

Twórczości muzyków przyświeca jedna prosta zasada:”create, distort, recycle.” (Twórz, Zmieniaj, Używaj na nowo)a sami o sobie i swojej muzyce mówią: „Nie lubimy łatek i definicji tego co tworzymy. Nasza muzyka to happy metal, hard rap, country ambient i rosyjski crunk! W ogóle nie obchodzi Nas jak ludzie chcą to nazwać.”

Wielkim fanem twórczności Modeselektor jest m.in. Thom York, wokalista zespółu Radiohead. Utwór „Silikon” z płyty „Hello Mom” wydanej w 2005 roku został przez Yorka uwzględniony w jego oficjalnej playliście ulubionych utworów opublikowanej w serwisie iTunes. Niemcy mieli również przyjemność suportowania Radiohead w 2009 roku na ich dwóch koncertach. Thom York pojawił się również gościnnie na jednym z utworów przy okazji kolejnego albumu Modeselektor, wydanej w 2007 „Happy Birthday”. W 2010 ukazał się ich ostatni album „Modeselektion Vol.01”

Gernot Bronsert i Sebastian Szary byli rownież jednymi z głównych bohaterów zrealizowanego w 2009 roku filmu dokumentalnego Amy Grill pt. „Speaking In Code” poświęconego współczesnej muzyce elektronicznej i jej wpływowi na kulture popularną.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →