Chris Liebing

Chris Liebing
Kraj:
Niemcy
www:
http://www.clr.net

Chris Liebing to jeden z największych wirtuozów niemieckiej sceny techno. W 1978r. rozpoczął pracę w Evosonic Radio gdzie prowadził swoją cotygodniową audycję. Jest DJ’em od 1990r, a publicznie pokazał się po raz pierwszy w 1991r. jako rezydent klubu „Red Brick” w Giessen niedaleko Frankfurtu. Wtedy jego granie niewiele miało wspólnego z techno, poprostu puszczał to co teraz możemy usłyszeć w większości w soul, hip-hop, pop i nadzwyczaj delikatne odmianu house’u.

Po zdobyciu kilku pierwszych płytek techno zaczął odkrywać elektroniczną stronę muzyki, która pochłonęła go na tyle żeby w 1993r. otworzyć własny klub „SpinClub”, niestety został on zamknięty zaledwie po dwóch latach działania.

Chris rozpoczął pracę dla Eye-Q Records we Frankfurcie, gdzie poznał swojego współpracownika i przyjaciela Andre Walter’a, z którym to rozpoczęli budowę własnego studia i prace nad swą własną nutą. W nieco ponad rok później zaowocowało to wydaniem pierwszego nagrania nakładem Global Ambition.

W tym czasie wspólnie z Tommy Bingel’em z Downtown Records i Toni Rios’em założyli house’owy label SOAP. Wydawali oni różne nagrania i remixy takie jak „Traveller on Harthouse”, „Noosa Heads” i „E.H.R.” nakładami Soap, Strictly Rythm oraz innych. W listopadzie 1995r. Chris dostał propozycję zagrania w znanym Frankfurckim klubie „Omen” w niedługim czasie zostając jego rezydentem. Przyszła pora na kolejny label „Fine Audio Recording” wspólnie z „Under Cover Music Group”. Dorobił się uznania wydając takie Epki jak „audio 07” czy „audio 11”. W 1999r. z oczywistych powodów zrezygnował z prowadzenia audycji dla Evosonic oddając się w pełni muzyce.

Przełomem było zagranie w kultowym klubie „U60311”, gdzie został rezydentem grywając w każdy pierwszy piątek miesiąca, na nie mniej kultowej imprezie „Es ist Freitagaaabend…!”, gdzie mógł grać z najlepszymi DJ’ami i Live Performerami z całego świata. Niedługo później dołączył do Cocoon Agency we Frankfurcie, aby zajęli się jego stale powiększającym się bookingiem.

W tym samym czasie założył własną wytwórnię CLR. Od tego czasu wszystkie produkcje sublabeli CLR, CLRetry, CLAU i Stigmata były wydawane przez Prime w Wielkiej Brytanii.

Od sierpnia 2000 można usłyszeć Chrisa i Pauli Steinbach w każdy czwartkowy wieczór w ich audycji „Pitch Control” w HR XXL Radio. W maju 2001 zmiksował swoje podwójne CD i rozpoczął pracę nad albumem dla CLR, który został wydany w rok później. W 2002 roku opuścił Cocoon Booking, aby zająć się samemu swoim bookingiem. W 2003 stworzył nowy sublabel Evolution i w tym samym roku razem z kilkoma innymi znanymi dj’ami został nominowany w German Dance Awards w kategorii „best national DJ”.

Chris w swoich setach gra bardzo różnorodne style od house’u po mocne, ciemne techno i właśnie z nim jest głównie kojarzony. Jego produkcję zawierają w sobie cechy minimalu, tribalu i hard techno. Podkręcone tempo, wyostrzone, na granicy przesterowania dźwięki to również cechy jego setów jak i własnych nagrań.

Wątkiem, którego nie można pominąć jest budzące wiele kontrowersji słowo – SCHRANZ. Od dłuższego czasu funkcjonuje ono jako określenie odmiany techno, a skąd się wzięło?

Najlepiej na to pytanie odpowie sam bohater artykułu Chris Liebing, oto fragment jego wypowiedź na ten temat z kwietnia 2002r.:

„Od kiedy powstało tyle szumu wokół słowa „Schranz”, chciałem napisać swoja opinie o tym, nie taka którą piszą ludzie którzy tak naprawdę nie wiele wiedza Tak to prawda, razem z moim przyjacielem wpadłem na pomysł ze słowem „Schranz” w sklepie z płytami we Frankfurcie w 1994 r. Nieprawdą jest to, że jestem teraz rozdrażniony tym terminem, wkurzają mnie tylko te wszystkie dyskusje, które powstają wokół niego, a szczególnie tu – w Niemczech. Wszyscy, którzy używają słowa „Schranz”, aby opisać własne muzyczne zainteresowanie lub nawet styl życia, powinni robić tak dalej i myślę, że to jest zupełnie O.K.
Zasadniczo nazywam to co gram i produkuje „Techno”, a ogólnie „muzyka elektroniczna”.

Osobiście, dla mnie , od tego dnia 1994 roku, „Schranz” jest opisem dla różnorodnych, ciemnych i przesterowanych dźwięków w Techno. Nie mogłem wpaść na inne, lepsze słowo, ale oczywiście wtedy też nie wiedziałem, że pewnego dnia stanie się ono tak popularne. Nie chcę i nie mogę powiedzieć nikomu, jak i gdzie używać tego słowa oraz w jakim odniesieniu. Dlatego też CLAU 04 został nazwany : „Call it what you want…” (Nazywaj to jak chcesz…)
Więc bądź tolerancyjny, zastanów się nad tym i nie wierz wszystkiemu co zostało napisane w magazynach.”

DYSKOGRAFIA

Chris Liebing – Audio 07 (FAR)
Chris Liebing & Andrew Wooden – Audio 01 (FAR)
Chris Liebing & Andrew Wooden – Audio 04 (FAR)
Chris Liebing & Umek ­ Downtown E.P. (Primate 41)
Chris Liebing – Advanced Audio E.P. (Primate 35)
Chris Liebing – Mahlstein (Clau 01)
Chris Liebing – New Beginnings E.P. (Clr 01)
Chris Liebing – No Time To Waste E.P. (Primate)
Chris Liebing – Audio 10 (Primate)
Chris Liebing – Audio 11 (Primate)
Chris Liebing – Energy Industries 03 (Primate)
Chris Liebing – Remixes Audio 07r (Primate)
Chris Liebing ­ Analogon E.P. (Clr 07)
Chris Liebing ­ Call It What You Want Part 4 (Clau 04)
Chris Liebing ­ Du Sollts Nicht Entehren Deines… (HOrspielmusik)
Chris Liebing ­ Dumdumtrack (Parasound Comp.)
Chris Liebing ­ Geushky E.P. (Geushky)
Chris Liebing ­ Seveneleven (Coccoon)
Chris Liebing ­ Stigmata E.P. (Clr 05)
Chris Liebing ­ The Order Of Art (Ground 11)
Chris Liebing ­ The Real Schranz Part Three (Clau 03)
Chris Liebing ­ The Real Schranz Part Two (Clau 02)
Chris Liebing – Analogon Remixes (CLRetry 01)
Chris Liebing – Analogon Remixes (CLRetry 02)
Chris Liebing – ES IST FREITAGAAABEND…. (CLR S 01)
Chris Liebing – The biggest 10″ I have ever seen (CLAU 06)
Chris Liebing – Analogon Remixes (CLRetry 03)
Chris Liebing – Next Try EP (CLR 08)
Chris Liebing – The Shaker E.P. (Master of Disaster 03)
Chris Liebing – Next Try E.P./The biggest 10 ” (CLRetry 04)
Chris Liebing – October/Gassenhauer (CL Retry 05)
Chris Liebing – Goodfellas E.P. (CLR 09)
Chris Liebing – Weather E.P. (CLAU 07)
Chris Liebing – No one listens to techno… (CLR S02)
Chris Liebing – Weather E.P./Gassenhauer (CLRetry 06)
Chris Liebing – Talkshow E.P. (CLAU 08)
Chris Liebing – Dreg (CLR 10)
Chris Liebing – Weather E.P. (CLRetry 07)
Chris Liebing – Hardcell (CLR 11)
Stigmata 1 (Stigmata)
Stigmata 2 (Stigmata)
Stigmata 3 (Stigmata)
Stigmata 4 (Stigmata)
Stigmata 5 (Stigmata)
Stigmata 6 (Stigmata)
Stigmata 7 (Stigmata)
Stigmata 8 (Stigmata)
Stigmata 9 (Stigmata)
Stigmata 10 (Stigmata)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →