Artykuł

Deas poleca 3 ciekawe zabawki

Deas: Witam w kolejnej odsłonie naszego cyklu, mam nadzieję, że poprzednie wydania do czegoś się przydały i udało Wam się zaprzyjaźnić z niektórymi wartościowymi cackami sprzętowymi, które polecałem. Dajcie znać, co najbardziej przypadło Wam do gustu!

Cacko numer 1

Pierwszą rzeczą, która bym się chciał z Wami podzielić jest MSED firmy Voxengo. To bardzo intuicyjny i prosty w użyciu (lecz jak najbardziej profesjonalny) encoder – dekoder do przetwarzania sygnału mid-side.Dzięki niemu jesteśmy w stanie rozkodować sygnał (plik dźwiękowy) na 2 składniki, czyli mid (mono) oraz side (sygnał boczny). Możemy też sygnał zakodować, czyli przeprowadzić proces dokładnie odwrotny.

Po odpaleniu wtyczki ukazuje się bardzo prosty interfejs graficzny, na którym widnieją 2 duże pokrętła MID GAIN oraz SIDE GAIN, po lewej przycisk INLINE oraz u góry 5 wirtualnych przycisków oznaczonych: CH SWAPPER (czyli zamiana kanałów), MID 180 (odwrócenie fazy sygnału mid), MID MUTE (wyciszenie sygnału środkowego), SIDE 180 (odwrócenie fazy sygnału side) oraz SIDE MUTE (wyłączenie sygnału bocznego).

Dlaczego wtyczka jest tak przydatna? Dlatego, że dzięki niej możecie bez problemu np. zwiększyć ilość sygnału bocznego na sygnale całościowym, możecie tez podzielić plik na 2 sygnały mid oraz side, niezależnie je sobie obrobić, po czym znów zakodować.

Wtyczka występuje jako AU i VST i jest dostepna za darmo na komputery MAC oraz PC.

Polecam też przyglądnąć się innym wtyczkom tej firmy, która udostepnia sporo ciekawych rzeczy – za darmo! – takie, jak kompresory, saturatory, reverby. Jest tego trochę…

Link do strony producenta:

http://www.voxengo.com/

Prezentacja:

Free Mid/Side processing with a drum machine

Cacko nr 2

Już od jakiegoś czasu bacznie przyglądam się producentom mini syntezatorów, o czym zresztą niejednokrotnie pisałem na łamach FTB. Moda wśród firm wypuszczających kompaktowe synthy za relatywnie niewielkie pieniądze jak widać ma się dobrze, w czym upewniają nas inżynierowie firmy KORG i ich nowe analogowe zabawki z serii „VOLCA”!

Nowe produkty to Volca Keys, Volca Bass oraz Volca Beat, czyli syntezator brzmień solowych, bassowy oraz perkusyjny. Co mamy tu na pokładzie? Zasilanie bateryjne, wbudowane sekwencery, MIDI (do synchronizacji ze stacja roboczą lub względem siebie), głośnik oraz wyjście słuchawkowe. Sprzęt ten znajdzie swoje zastosowanie głównie w rękach live performerów przy występach na żywo, ale nie tylko.
Może się też przydać w studiach analogowych entuzjastów, którzy lubią pracę z żywymi maszynami. Ja osobiście na pewno zakupię wszystkie 3 urządzenia, zwłaszcza, że szukając informacji w internecie spotkałem się z ceną ok. 150 $ za sztukę.

Link do strony producenta:

http://www.korg.com/volcaseries#

Prezentacja:

Korg Volca Product Overview — Analog Synthesis for Lead, Bass and Beats

Cacko nr 3

Pogłosy! Ostatnio stałem się posiadaczem Native Instruments Komplete 9 Ultimate – pakietu, w ramach którego znalazłem rewelacyjne pogłosy zaprojektowane przez firmę Softube.

RC 24 i RC 48  to klasyczne, charakterne pogłosy, które są porostu… świetne! Do niedawna myślałem, że w tej dziedzinie niezastąpione są pogłosy firmy Lexicon – najwyraźniej się myliłem.

Oba pogłosy są wbudowane w wirtualny monitor, na którym możemy zaobserwować kształt pogłosu. Poza tym na interfejsie widnieje 6 faderów do ustawienia takich parametrów, jak  RC24 Predelay, Depth, Intensity, Bass , Mid i HiCat oraz w RC48 Predelay , Shape, Size, Bass, Mid i HiCut. Mamy też pokrętła Modulation oraz Crossover w RC24, a w wersji 48 Diffusion, Spread, Crossover a także RevOamp.

Jaka jest różnica między RC24 a 48? Zdaniem producenta 24 bardziej nadaje się do elementów perkusyjnych, a 48 do partii syntezatorów czy fx-ów. Jednak ja nie trzymałbym się tak kurczowo tych wytycznych. Polecam pobrać demo i sprawdzić osobiście.

Wtyczki dostępne w formatach VST i AU na komputery MAC oraz PC.

Link do strony producenta:

http://www.native-instruments.com/en/products/komplete/effects/reverb-classics/

Prezentacje:

RC24

Review Of Native Instruments RC 24 (REVERB CLASSICS) – MyMixEngineer.com

RC48

Arturia Moog Modular V + NI RC 48 | Live Review in Ableton

Pozdrawiam i życzę przyjemnego i owocnego testowania,

DEAS 😉




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →