News

Chicane po polsku? Premiera singla 'Gorecki’

W sprzedaży pojawił się właśnie nowy singiel Chicane’a o polsko brzmiącym tytule – „Gorecki”. I nie, nie jest to przypadek, ponieważ oryginał powstał w oparciu o III symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, pt. „Symfonia pieśni żałosnych”. Tyle, że pierwowzór tej interpretacji wcale nie jest zasługą Brytyjczyka.

Nieco starsi czytelnicy powinni pamiętać utwór „Gorecki”, stworzony ponad 20 lat temu przez angielski duet Lamb.

Lamb – Gorecki

Numer z debiutanckiego albumu producenta Andy’ego Barlowa i wokalistki Lou Rhodes zyskał ogromny sukces; został także wykorzystany w filmach, serialach, reklamach telewizyjnych czy grach komputerowych, m.in. w slasherze „Koszmar następnego lata” oraz w musicalu „Moulin Rouge” (fragment numeru Lamb został zaśpiewany przez Nicole Kidman).

Moulin Rouge – Satine’s Song

W rozmowie z Polskim Radiem sprzed kilku lat, Lou Rhodes powiedziała: – „III Symfonię usłyszałam po raz pierwszy jadąc samochodem i zrobiła ona na mnie piorunujące wrażenie. Poprosiłam więc Andy’ego o odtworzenie aury tego niezwykłego utworu przy użyciu dostępnych nam środków. […] Tytułując naszą, bądź co bądź, piosenkę nazwiskiem wybitnego klasycznego kompozytora, bałam się oskarżeń o trywializację. Na szczęście ludzie postrzegają dziś ten utwór jako szczery hołd, a wielu właśnie dzięki nam usłyszało po raz pierwszy o muzyce wybitnego polskiego twórcy”.

– „Chodziło o bardzo oryginalną ekspresję oraz dynamikę; to bardzo powolne, niekończące się narastanie – wspominał wówczas producent Andy Barlow. – Tak naprawdę właśnie z inspiracji III Symfonią Góreckiego zrodziło się specyficzne brzmienie Lamb.

Nicholas Bracegirdle, brytyjski producent znany pod pseudonimem Chicane, nie po raz pierwszy sięga po twórczość innych artystów. Wystarczy spojrzeć na jego najbardziej znane produkcje: „Saltwater” (będący coverem „Theme From Harry’s Game” grupy Clannad), „Poppiholla” (elektroniczna interpretacja utworu Sigur Rós pt. „Hoppípolla” czy „Bruised Water” (czyli mashup wspomnianego „Saltwater” z „I Bruise Easily” Natashy Bedingfield, który ostatecznie stał się oficjalnym singlem).

Dwa tygodnie od premiery, teledysk do „Gorecki” na youtube’owym kanale Armada Music został wyświetlony ponad ćwierć miliona razy.

Chicane – Gorecki (Official Music Video)

Obok „oryginału” Chicane’a, na singiel trafił również deep house’owy remiks od Jamesa Granta i Jody’ego Wisternoffa (którzy od 2013 roku wspólnie dbają o brzmienie kompilacji z serii „Anjunadeep”), a także taneczna wersja Danny’ego Dove’a.

Chicane – Gorecki (Jody Wisternoff & James Grant Remix) [CUT]
Chicane – Gorecki (Danny Dove Remix)

Czy któraś z nowych interpetacji „Gorecki” przypadła Wam do gustu bardziej niż oryginał duetu Lamb?
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →