News

ATB: 'Przywiozłem muzykę elektroniczną do USA i grałem ją w klubach country’

ATB opowiada co uważa o swojej teraźniejszej muzyce, jak spędził czas pandemii i jaki ma stosunek do tego, że ludzie zarzucają mu, że często idzie za tym co jest popularne w danym czasie, że jego twórczość zależna jest od mody. Przeczytaj teraz!


ATB – skąd go znamy?

ATB, a inaczej André Tanneberger to DJ znany przede wszystkim starszym fanom elektronik. Jak wielu niemieckich producentów (w tym Paul van Dyk) zaczynał swoją przygodę z muzyką od występu w zespole. ATB od początku lat 90. występował wraz z DJ-em Woody’m van Eydenem oraz DJ-em Spacekid pod szyldem Sequential One.
Prawdziwy przełom w karierze André nastąpił po nagraniu utworu 9PM (Till I Come), który wydał już pod własnym pseudonimem. Kawałek królował w czasach gdy jeszcze to muzyka trance wiodła prym na mainstreamowych listach przebojów. 
Od ponad dwóch dekad artysta działa aktywnie na rynku muzycznym o czym może świadczyć jego wyprzedany koncert w klubie Exchange w Los Angeles pod koniec listopada oraz dwa show w Polsce w wypełnionych po brzegi klubach X-Demon.
W dniu tego występu w kalifornijskim mieście ATB zdecydował się udzielić wywiadu w, którym wspomina przeszłość i opowiada nam o tym co nasz czeka. 

 ATB – 9PM (Till I Come)

Jakie nowości nas czekają ze strony ATB?

Na początku całego wywiadu ATB wspomina, że jak dla nas wszystkich i dla niego czas pandemii był trudnym okresem. Mówi o silnym pragnieniu powrotu na scenę, co wydaje się w pełni zrozumiałe. Na pytanie dotyczące ekscytacji z powrotu ATB odpowiada:
 Nie mogę powiedzieć jak bardzo jestem podekscytowany. Powrót do USA to jak powrót do domu i tym razem jest naprawdę ciepło. Jestem wdzięczny, że ??mam teraz trochę słońca. Tak więc dokładnie wtedy, gdy COVID się zaczął wydawało się, że to okropny czas dla nas wszystkich. Ale byłem wdzięczny za to, że spędzam tyle czasu z moim małym dzieckiem. Ale po półtora roku chcę wrócić na scenę. Chcę być przed ludźmi. Robiłem dużo muzyki, a kiedy jesteś w studiu i tworzysz muzykę, musisz sobie wyobrazić jak ludzie na nią reagują. I teraz widzę wasze reakcje. Muszę być na scenie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych to niesamowite, uwielbiam wracać.
Dalej redaktor dopytuje się o realia życia pandemii, jak znany DJ spędził ten czas. ATB wspomina wtedy o swoim remake’u utworu 9PM (Till I Come) czyli kawałku Your Love (9PM), który stał się wielkim hitem: 
Oczywiście, na początku spędzałem dużo czasu z synem i w studio. Tak więc zrobiłem dużo rzeczy, Your Love (9PM) powstało dokładnie w tym czasie, odniosłem wielki sukces na całym świecie z tym kawałkiem, ale z drugiej strony nie zapominam o klubowym życiu.

Aktualnie pracuję nad nowym singlem, nową EP-ką, pracuję też nad materiałem na album. Dobrą rzeczą w spędzaniu dużo czasu w studio jest bycie kreatywnym.

Chociaż Tanneberger na scenie muzycznej jest od bardzo dawna ludzie zaczęli zarzucać mu, że często idzie za tym co jest popularne w danym czasie, że jego twórczość zależna jest od mody. I tę kwestię ATB postanowił rozwiać przy okazji dając małą poradę początkującym producentom muzycznym. 

[…] jestem bardzo otwarty na różne rodzaje muzyki. Nie chcę tylko robić rzeczy klubowych, nie chcę tylko robić rzeczy radiowych, nie chcę tylko robić rzeczy ambientowych, chcę robić wszystkie te rzeczy. Więc czasami ludzie nie rozumieją, dlaczego jestem teraz w radiu. Inni ludzie nie rozumieją, dlaczego teraz robię instrumentalny utwór. Nie obchodzi mnie to. Może to mała część mojego sukcesu, robię to, co kocham. Nawet jeśli ludzie myślą, że to bardzo komercyjne, uwielbiam to. Nawet jeśli ludzie myślą, że to bardzo undergroundowe, kocham to. I to właśnie radziłbym młodym producentom, ludziom, którzy tworzą muzykę. Po prostu rób to, co kochasz. Nie przejmuj się tym, co jest skategoryzowane, nie przejmuj się tym, co jest teraz naprawdę wymyślne. Nie dbam o to, staram się być sobą. Więc to właśnie robię teraz w studiu, po prostu robię rzeczy, które kocham.


Pod koniec ATB skusił się na małą analizę rozwoju sceny muzyki elektronicznej. Pokazuje dobre strony, które muzyka elektroniczna niesie ze sobą, wspomina też jak propagował muzykę elektroniczną w USA grając ją w barach country. 

To dobra rzecz w muzyce elektronicznej. To, że idzie w górę, w dół, szybciej, wolniej, mocniej, bardziej melodyjnie, bardziej w transie, bardziej w stylu house, cokolwiek. Pamiętam pytania, kiedy dawałem wywiady 20 lat temu, gdy ludzie pytali co myślisz o muzyce elektronicznej, czy myślisz, że ona umrze? I zawsze mówiłem nie, muzyka elektroniczna będzie przyszłością. Jest tak wiele różnych aspektów muzyki elektronicznej, które zawsze ewoluują i cieszę się, że mogę być jej częścią. Przywiozłem ją do USA, zacząłem grać muzykę elektroniczną w klubach country i pokazałem ludziom, że jest inny rodzaj muzyki. Ale elektronika nie oznacza, że ??robią to roboty. Za tym stoją ludzie, dlatego zawsze się to rozwija. Szybciej, wolniej, w stylu house, techno, cokolwiek. To właśnie w tym kocham, możesz robić, co chcesz. 

ATB, Topic, A7S – Your Love (9PM) 

Sprawdź także

Wywiad został przeprowadzony przez Marka Fabricka dla portalu Your EDM.
Zdjęcie: Kamil Hadyński

Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →