News

ALOK nie zapłacił swoim ghost-producentom ponad 250 tysięcy dolarów

Znany brazylijski DJ o pseudonimie ALOK jest aktualnie jedną z największych gwiazd muzyki EDM. Do pewnego czasu myślałem, że muzyka elektroniczna w porównaniu do innych gatunków jest wolna od różnej maści skandali, jednak wygląda to zupełnie inaczej. Bohaterem jednego z nich jest właśnie Brazylijczyk, który od wielu lat korzysta z usług ghost-producentów, a problem leży jeszcze głębiej. O co chodzi w tej sprawie? Sprawdźmy!


Duet Sevenn – kim są ghost-producenci ALOKa?

Sevenn to tak naprawdę amerykańsko-brazylijski duet braci – Kevina oraz Seana Brauer, którzy wychowywali się w kulcie zwanym Children of God znanym szerzej jako Kult Rodziny. Grupa ta ma nawet swoich wyznawców w Polsce. Bracia Brauer zajmowali się tworzeniem muzyki już od najmłodszych lat, lecz nie od początku był to EDM. 
Chodziło tutaj bardziej o chrześcijańskiego rocka by promować ich własną muzykę w gronie wyznawców, w którym się wychowali. Pewnego razu Sean wybrał się bez wiedzy rodziców na rave’owy występ jednego z miejscowych DJ-ów. Od tamtej pory zarażał swojego młodszego brata miłością do gatunku muzyki elektronicznej.

Na samym początku swojej przygody w EDM-owym świecie zakumplowali się również z rozwijającym się jeszcze ALOK-iem, z którym stworzyli masę wspólnych produkcji np. utwory The Wall, BYOB czy I Need The Bass. Od tego drugiego wszystko się zaczęło i kariera braci nabrała rozpędu. Największym sukcesem duetu jest oczywiście numer pt. BOOM stworzony razem z legendą muzyki EDM – Tiesto. Do tej pory stworzono do piosenki wiele choreografii np. od grupy Jabbawockeez. Warto też wspomnieć, że piosenka zdobyła ponad 160 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Jakiś czas temu w Internecie pojawiły się brudy przeciwko ALOK-owi, które mówią, iż Brazylijczyk nie wypłacił swoim ghost-producentom sporej sumy pieniędzy, a to jeszcze nie koniec. Sprawdźmy o co chodzi!

Posłuchaj największego hitu duetu Sevenn oraz Tiesto pt. BOOM

O co chodzi w dramie ALOK – Sevenn?

ALOK, podobnie jak i duet Sevenn, są postrzegani jako ojcowie gatunku Brazillian Bass. Prawda jest nieco inna, ponieważ wszystko wskazuje na to, że znany DJ nie ma zbyt dużo wspólnego ze swoją własną muzyką z lat 2016-2018. Dlaczego? Dajmy na to utwór Fuego, który ALOK rzekomo stworzył ze swoim bratem, który również jest DJ-em i nosi pseudonim Bhaskar. Nie oni są jednak głównymi producentami utworu, a tak naprawdę są nimi bracia Brauer. Przypomnijmy, że numer ma na YouTube ponad 120 milionów wyświetleń.

Jak podają Kevin oraz Sean, pracowali oni dla ALOK-a jako ghost-producenci przy prawie piętnastu produkcjach, wliczając w to najnowszą piosenkę Brazylijczyka pt. Un Ratito, którą nagrał z Luisem Fonsim. Najmniejszy problem w całej dramie polega na tym, że duet Sevenn nie był uwzględniany w dokumentach produkcyjnych jako twórca projektu. Zresztą było tak w większości przypadków, ponieważ jak się okazuje, ALOK wykorzystywał braci nie płacąc im za to ani grosza. Warto wspomnieć, że przesiadywali oni praktycznie całe dnie w studiu z Brazylijczykiem, który tak naprawdę mało robił dla ogółu „swoich” piosenek z tamtych czasów. 
Prawda jest taka, że statystyki 12 z 14 wyprodukowanych przez Kevina oraz Seana utworów wygenerowałyby im przychody w wysokości około 263 tysięcy dolarów, a na to wszystko składa się ponad miliard odsłuchań tylko w serwisie Spotify. Wychodzi na to, że jeśli dodać wszystkie wyświetlenia na wszelakich platformach streamingowych i jeżeli tempo odsłuchiwania przez fanów danych piosenek się utrzyma, to Brazylijczyk będzie musiał zapłacić duetowi prawie półtora miliona dolarów! Czy ALOK ma duże kłopoty?

Wszystko wskazuje na to, że niezbyt. Sevenn popełnili błąd rozpoczynając karierę DJ-ską, a mianowicie nie przygotowali się prawnie względem całego rynku muzyki EDM. Dopiero kiedy ALOK ich wykorzystał zapewnili sobie prawnika, lecz było już trochę za późno. Sami bowiem przyznali, że nie mieli zielonego pojęcia o przepisach, jakie występują w przemyśle muzycznym.

Posłuchaj najnowszej piosenki ALOK-a, która tak naprawdę jest produkcją Sevenn

Sprawdź także:
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →