News

Album „True” skończył 9 lat. Przypominamy największe hity Aviciiego

True to zdaniem wielu najlepszy album Tima w całej jego karierze. Debiutancki krążek zmarłego Szweda ukazał się 13 września 2013 roku za sprawą wytwórni PRMD oraz Island Records. Wczoraj obchodziliśmy dziewiątą rocznicę wydania tego projektu i właśnie z tej okazji chcielibyśmy przedstawić Wam najbardziej przełomowe dla muzyki elektronicznej utwory, które się tam ukazały.


Jeden z lepszych debiutów w EDM-ie?

Tak jak już wspomniałem, True był debiutancki krążkiem Aviciiego, a ukazał się on dokładnie we wrześniu 2013 roku. Prace nad projektem rozpoczęły się już dwa lata wcześniej i trzeba przyznać, że warto było tak długo czekać na twór, w którym znalazły się jedne z najważniejszych piosenek w całej historii muzyki elektronicznej. Na oryginalną odsłonę płyty finalnie trafiło dziesięć utworów, czyli:

1. Wake Me Up

2. You Make Me

3. Hey Brother

4. Addicted To You

5. Dear Boy

6. Liar Liar

7. Shame On Me

8. Lay Me Down

9. Hope There’s Someone

10. Heart Upon My Sleeve


W sieci oraz w sklepach pojawiły się też cztery specjalne edycje tego albumu, a dwie najbogatsze z nich proponowały dodatkowe utwory w postaci Long Road To Hell, Levels, Always on the Run, All You Need Is Love, Canyons oraz Edom. Warto wspomnieć, że w czasie produkcji Timowi pomagali sławny Nile Rodgers z zespołu Chic oraz Arash Pournouri, czyli jego były menadżer.
Wśród osób, które uczestniczyły w tworzeniu pojedynczych projektów na płycie byli Aloe Blacc, duet Vargas & Lagola, MØ czy sam Adam Lambert. Przy produkcji tegoż krążka powstały przeboje, o których inni DJ-e mogli sobie w tamtych czasach tylko pomarzyć. Pamiętajmy, że styl Tima jest po dziś dzień uznawany za jeden z najbardziej charakterystycznych w całym świecie muzyki EDM. Cała odsłona albumu True również zyskała wysoką aprobatę ze strony krytyków muzycznych, gdzie od sławnego Rolling Stone Bergling za swój debiut otrzymał 3 i pół gwiazdki na pięć możliwych.

True jest do tej pory jednym z najlepiej sprzedających się albumów z gatunku muzyki elektronicznej w Stanach Zjednoczonych. Krążek w latach 2013-2014 i 2018-2021 znajdował się na liście Billboard US Top Dance/Electronic Albums podsumowującym roczne wyniki sprzedaży. Myślę, że to wszystko mówi samo za siebie! Warto na koniec wspomnieć, że w naszym kraju album ten okrył się podwójną platyną.

You Make Me w cieniu innych produkcji True

Utwór You Make Me to druga pozycja na debiutanckiej płycie Tima. Jest ona postrzegana jako jeden z hitów, lecz nigdy nie zdobyła takiej popularności jak inne produkcje z tego projektu. Za słowa do tegoż utworu odpowiadają Tim, Arash oraz wcześniej wspomniany duet Vargas & Lagola. W jego skład wchodzi Salem Al Fakir, który użyczył swojego głosu na potrzeby tej kompozycji.
Jest to też jeden z pięciu singli promujących, który ukazał się na dwa tygodnie przed wydaniem całego albumu True. Trafił on na naprawdę sporą liczbę międzynarodowych list przebojów, jednakże na pierwszym miejscu znalazł się tylko w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że mimo swojej mniejszej rozpoznawalności na rynku muzycznym, dotarł również na zestawienie US Billboard Hot 100, ostatecznie zajmując 85. miejsce.

Czy You Make Me zasługuje na znacznie więcej wyświetleń?

Addicted To You czarnym koniem albumu

Kolejnym przebojem, który został wydany w ramach projektu True jest oczywiście Addicted To You, w którym zaśpiewała amerykańska piosenkarka Audra Mae, znana ze współpracy z duetem The Chainsmokers, Madeonem czy nawet Idrisem Elbą. W procesie pisania tekstu uczestniczyli także Josh Krajcik oraz nieżyjący już niestety Mac Davis, który był prawdziwą gwiazdą soft rocka w latach 70.
Wiele ludzi uznaje Addicted To You za jedną z najlepszych piosenek, jaka znalazła się na True, a moim skromnym zdaniem jest to bardzo klimatyczny kawałek, w którym zawarto potężne umiejętności wokalne. Remiksowaniem tego kawałka zajęli się np. David Guetta, duet Sick Individuals czy znany trance’owej społeczności DJ i producent Ashley Wallbridge. Utwór zdobył do tej pory na Spotify prawie 290 milionów odsłuchań, a w naszym kraju zajął nawet pierwsze na liście Polish Airplay Top 100. Warto wspomnieć, że w Australii okrył się poczwórną platyną z liczbą około 300 tysięcy sprzedanych kopii.

Addicted To You swego czasu bardzo przypadł do gustu naszym rodakom

Hej Bracie!

Tego utworu nie trzeba przedstawiać nikomu. Hey Brother to bezapelacyjny hit prosto z True, na którym pojawił się Dan Tyminski, czyli amerykański wokalista z polskimi korzeniami. W tekście piosenki maczali palce również duet Vargas & Lagola oraz szwedzka piosenkarka Veronica Maggio. Jest to trzeci singiel pochodzący z debiutanckiego albumu, który w oficjalnej wersji pojawił się na początku października 2013.
Teraz trochę o statystykach, bo jeśli chodzi akurat o tę produkcję, to jest naprawdę potężnie. Na Spotify około 780 milionów odsłuchań, na YouTube w sumie ponad 900 milionów – tak prezentują się liczby Hey Brother na najbardziej znanych serwisach streamingowych. Nic dziwnego, że utwór ten znalazł się na szczycie ponad 20 list przebojów. Pojawiły się też liczne platyny np. na Wyspach, gdzie Hey Brother sprzedało się dokładnie 1 025 496 razy!

Przy teledysku Hey Brother  w oku potrafiła zakręcić się łezka

Największy hit w karierze Aviciiego

Wake Me Up to największy hit w całej karierze Aviciiego i sądzę, że znaczna większość z Was się z tym ze mną zgodzi. Ponad dwa miliardy wyświetleń na YouTube i ponad półtora miliarda odsłuchań na Spotify to astronomiczne liczby, które są nieosiągalne nawet dla największych gwiazd całego rynku muzycznego. Za ów przebój odpowiadają w sumie cztery osoby: Avicii, Arash Pournouri, Mike Einziger oraz oczywiście wokalista Aloe Blacc, bez którego kompozycja ta nie byłaby taka popularna.
Po dziś dzień jest to jeden z największych hitów muzyki i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o gatunek elektroniki, ale cały przemysł. Pierwsze miejsca na prawie pięćdziesięciu różnych listach przebojów na całym świecie, a w tym dwóch w Polsce mówią same za siebie. Ciekawy jest jednak fakt, że pomimo takiej rozpoznawalności utwór nigdy nie trafił na pierwsze miejsce sławetnej listy US Billboard Hot 100, peakując dopiero na 4. lokacie.
Wake Me Up to bezapelacyjnie jeden z największy hitów muzyki popularnej na całym świecie, a świadczyć o tym mogą platyny, jakimi kompozycja okryła się na przestrzeni dziewięciu lat od wydania, a jest ich dokładnie aż 94! To tylko pokazuje, z jakiej skali przebojem mamy do czynienia. My jako przedstawiciele grupy słuchaczy elektroniki jesteśmy niezmiernie dumni z Aviciiego i zapewniamy, że jego muzyka będzie żyła wiecznie tak jak jego cząstka w każdym z nas. Spoczywaj w spokoju Tim.

Wake Me Up to bez dwóch zdań największy hit na True

Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?

Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy – dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.plRytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.

Sprawdź także:
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →