Artykuł

Ableton tańszy!

To zdarza się rzadko, albo i wcale. Ceny sprzętu i softu raczej ostatnimi czasy rosną, wraz z pogłębiającym się kryzysem. Niektóre produkty zdecydowanie podrożały, tak jak np. CDJ-400 Pioneera, który od zeszłego roku jest droższy o ponad 500 zł! Ale producenci najpopularniejszego softu do produkcji i grania live czyli Abletona zaskoczyli wszystkich obniżając cenę za najnowszą, ósmą wersję o… ponad połowę! Ten uniwersalny i niezwykle funkcjonalny soft słynie na całym świecie z jakości brzmienia i łatwości edycji, jednak znany jest również z ceny, która sięgała około dwóch tysięcy zł. Na ten moment koszt Abletona Live 8 to nieco ponad 900 zł. To mniej więcej tyle co inne, konkurencyjne systemy softwarowe na rynku, takie jak Steinberg czy Reason.

Za zwyczaj z rezerwą podchodzimy do ofert i promocji pod tytułem „nowa, niższa cena”, jednak w omawianym przypadku mamy do czynienia już nie z promocją, ale z otwarciem się Abletona na nowych, mniej zamożnych odbiorców. W końcu pełnowartościowy produkt tej firmy jest dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba i kosztuje mniej niż jeden CDJ.  To sytuacja bezprecedensowa. Polecamy więc odłożyć ten niecały tysiąc złotych na Live’a i wyposażyć się w numery DJmaga, w których znajdziecie dział obszernie omawiający możliwości potężnego Abletona.

Dodajmy, że za niewiele ponad 500 zł (to jedna czwarta początkowej ceny!) możemy kupić wersję EDU, czyli pełnowartościowy program, jednak z zastrzeżeniem, że efekty pracy nie będą sprzedawane.

Warto przy okazji nadmienić, że właśnie na rynku pojawiła się najnowsza, dziewiąta już wersja FL Studio. Po obniżkach oba oprogramowania cenowo prezentują się podobnie. Warto rozglądać się na rynku, bo ceny lubią ostatnio spadać, jak choćby w przypadku systemu Rane’a Serato Scratch. 
Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →