Symfoniczne koncerty klubowe
Najprawdopodobniej w związku ze zbliżającymi się świętami mamy prawdziwy wysyp świetnych klubowych wydawnictw DVD. Właśnie ukazała się płyta „A Cross The Universe” z duetem Justice w roli głównej. To swego rodzaju dokument, który ukazuje imprezowe szaleństwa królów francuskiego electro. Trio Soulwax wydało DVD „Part Of The Weekend Never Dies”, które zawiera głównie wywiady.
Trio Faithless w 2007 roku zagrało w Moskwie i stamtąd pochodzi materiał, który ukaże się niebawem. Ich koncert w ramach eventu B1 Maximum, bo tak należy nazwać występ pionierów elektroniki to wyjątkowa froma. Jedynie najwięksi z największych potrafią zagrać z orkiestrą, w tym przypadku Musica Viva Chamber pod dowództwem Matthew Scotta. Cały spektakl ukaże się jako „Faithless Live in Moscow„.
Wcześniej chyba jedynie Jeff Mills zagrał z orkiestrą symfoniczną. To wydarzenie, które nie miało precedensu i zdobyło status kultowego miało miejsce w Montpellier, z okazji dwudziestej rocznicy zabytku, znajdującego się na światowej liście zabytków – mostu Pont du Gard.
Pod tą konstrukcją 80-osobowa orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Alaina Altinoglu zmierzyła się z trudnościami związanymi z przełożeniem muzyki klubowej na „język” muzyki klasycznej. Z pewnością nie można odmówić produkcjom Millsa pewnej epickości i swego rodzaju klasycznych nawiązań, niemniej trudno wyobrazić sobie bardziej karkołomne zadanie.
Podczas koncertu pojawiło się 15 utworów Jeffa Millsa z różnych okresów jego działania, m. in. stworzone wraz z Mike’m Banksem produkcje z czasów Underground Resistance. Jednak usłyszeć było można również produkcje dj-a z Detroit „przetłumaczone” w całości na język orkiestry, które ta zagrała podczas koncertu, co nie miało miejsca nigdy wcześniej. Na początku całość zostala wydana przez label Uncivilized Word, a w 2007 roku ukazała się reedycja wydana przez niemieckiego Tresora.
18. października tego roku w paryskim Cité de la Musique miało miejsce równie niezwykłe wydarzenie. Legenda sceny techno Carl Craig w galowym stroju zagrał z orkiestrą Les Siecle i Francesco Tristano grającym na fortepianie. Całość wspierał Moritz von Oswald, połowa duetu Basic Chanel i pionier muzyki elektronicznej.
21.11.2005 roku w Berlinie odbył sie dość nietypowy koncert gdzie Paul van Dyk zagrał wspólnie z orkiestrą „Deutsche Filmorchestre Babelsberg”. Oprócz nich przed publicznością swoje umiejętności wokalne prezentowali Wayne Jackson i Angelika Weiz.
Tego typu kooperacje to już nie jam session, to nie improwizacja, ale przemyślane, zaaranżowane koncerty, z których każdy to kamień milowy dla rozwoju muzyki w ogóle. Tego typu wydarzenia ukazują najdobitniej, że muzyka klubowa nie ogranicza się do ciemnych miejsc, zapełnianych jedynie w weekendy ale rozrywa wszelkie, nawet muzyczne ramy. Inspiruje w sposób, jakiego nigdy byśmy się nie spodziewali.
Carl Craig & Les Siecle Orchestra – http://www.grandcrew.com/videos/50