Policyjny raport z Burning Man 2022 – jedna osoba nie żyje, szesnaście aresztowanych
Pomimo stale polepszającego się bezpieczeństwa na imprezach masowych, z każdym wydarzeniem występuje jakieś ryzyko. Jak było w przypadku tegorocznej edycji Burning Man? Sprawdź!
Burning Man. Inicjatywa znikąd?
Burning Man to wydarzenie corocznie organizowane na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie. Swoją nazwę czerpie od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór, kiedy to wszyscy uczestnicy gromadzą się, aby wyrazić swoje intencje. Jeden z pomysłodawców imprezy, Larry Harvey, chciał podobno w ten sposób symbolicznie pogrzebać przeszłość po tym, jak odrzuciła go kobieta, jednak żadna z dotychczasowych „teorii” nie została potwierdzona przez organizatorów eventu.
Przeczytaj także: Hardwell wrócił z nowym albumem i to w jakim stylu [recenzja]
Wydarzenie zostało opisane przez uczestników jako doświadczenie budowania społeczności, radykalnego wyrażania siebie i całkowitej samodzielności. W oczach ludzi niebędących na nim wygląda jak neopogańska uczta, dostosowana do realiów stechnologizowanego społeczeństwa. Oprócz płonącej kukiełki, która jest główną atrakcją imprezy, organizatorzy proponują między innymi najnowocześniejsze popisy laserowe, a także prezentację efektów wizualnych pod wysokim napięciem w postaci magicznej różdżki, tzw. Magneto, a to wszystko w otoczeniu występów na żywo oraz najlepszej muzyki.
Atrakcyjność wydarzenia opiera się w jednak dużej mierze na własnych działaniach uczestników, ich kolorowych strojach (lub ich braku) i innych elementach wizualnych, wyrafinowanych środkach transportu po okolicy, terenach festiwalowych lub konstrukcjach nieruchomości, które instalują na pustyni. Patrząc na zapisane nagrania z poprzednich edycji wydarzeń, klimat całej imprezy możemy odczuć już z naszego domu, co pokazuje, jak ciekawym przeżyciem jest sam Burning Man. Uczestnicy, tworząc swoje kreacje czy domy, często odwołują się do baśni, mitów i tradycji religijnych, co czyni to wydarzenie bardzo nietypowym, jak i przecierają je kilkudniowym improwizowanym spektaklem studniówkowym bez podziału na publiczność i wykonawców.
Najmniej aresztowań w historii wydarzenia
Pomimo kilku złych rzeczy, które wydarzyły się na tegorocznym Burning Man, policja twierdzi, że była to jedna z najmniej brutalnych edycji w historii imprezy. Pershing County Sheriff’s Office we współpracy z U.S. Bureau of Land Management odnotowali tylko 16 aresztowań, w trosce o bezpieczeństwo samych uczestników. Jest to spadek z 58 aresztowań w poprzedniej edycji i tym samym świetna wiadomość dla samych organizatorów. Wśród zarzutów pojawiły się takie jak: utrudnianie pracy funkcjonariuszowi policji, posiadanie akcesoriów i sprzedaż substancji kontrolowanej czy sprzedaż narkotyków.
Policja poinformowała również o jednej śmierci. 69-letni sędzia z Huntingdon, Tennessee, zmarł z przyczyn naturalnych 2 września podczas swojej corocznej pielgrzymki na Burning Man. Samą sprawą bardzo szybko zajęli się wolontariusze, informując rodzinę zmarłego oraz dbając o jego najbliższe otoczenie. Pomimo tego, w dalszym ciągu możemy mówić o jednej z najbardziej udanych edycji wydarzenia w historii, co stawia Burning Mana w czołówce najbardziej klimatycznych wydarzeń na świecie.
Monolink (live) – Mayan Warrior – Burning Man 2018
Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?
W Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy – dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.pl, Rytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.