News

Nic Fanciulli i jego Traktor – krok po kroku

Nic Fanciulli w zeszłym roku podczas pierwszej edycji Global Gathering porwał wszystkich w namiocie Electro House, w te wakacje połowa kultowego duetu One + One (który tworzył z Jamesem Zabielą), zainstaluje się ze swym sprzętem w połowie sierpnia w Lubiążu, w ramach czwartej edycji Electrocity. Z jakim sprzętem? Z Traktorem. Beatportalowi opowiedział ostatnio o procesie organizowania tracków w Traktorze, krok po kroku.



1. Najpierw Nic organizuje sobie zestawy utworów w iTunes. Tworzy plejlistę według gatunków muzycznych, następnie importuje plejlisty do Traktora. Tworzeniem plejlist zajmuje się również w nocy, podczas imprez, kiedy dzieli numery na podstawie reakcji klubowiczów.



2. Nic dorzuca w iTunes komentarze do poszczególnych numerów. Pisze na przykład „potężny breakdown” albo „mocny hi-hat” – musi być potem zdolny do szybkiego identyfikowania numerów, w końcu w swojej bazie ma ponad 2500 tracków.



3. Nic analizuje muzykę podczas importowania do Traktora. Wewnętrzny moduł programu analizuje tracki pod kątem beatów i parametrów FX.



4. Następnie buduje potencjalną plejlistę na dany wieczór. Składa się ona z około 50 numerów, zaznacza 10, które planuje koniecznie wypuścić na zbliżającej się imprezie. Po resztę numerów sięga spontanicznie, bazując na reakcji publiczności.



5. Nic podłącza do Traktora swój kontroler FX, FaderFox DX2. Najbardziej lubi efekt reverbu, dzięki któremu buduje atmosferę. Korzysta też z delayu i tzw. beat repeat. W tym przypadku przydaje się funkcja Traktora „internal loop function”, dzięki której Nic np. wydłuża breakdowny kawałków.




6. Dzięki wyżej wymienionej funkcji Nic przedłuża sobie pewne części utworów, czasem też używa opcji „accurate beat grid”, dzięki której przeskakuje w inne części numeru, jeśli np. poczuje, że dany fragment wybitnie nie odpowiada klubowiczom.



7. Traktor pozwala na grania czterech utworów jednocześnie, i choć Nic należy do didżejów, którzy nie bawią się za dużo, wolą miksować z dwóch decków i „pozwalać wybrzmieć muzyce”, czasami zdarza mu się korzystać z dodatkowych „odtwarzaczy”, by dorzucić jakiegoś loopa albo motyw perkusyjny.



8. Dzięki wyżej wspomnianemu kontrolerowi FaderFox Dx2, Nic może operować Traktorem bez używania myszki i laptopa. To dla niego wybawienie – na ekran laptopa spogląda tylko gdy szuka nowego tracka albo gdy sprawdza ile zostało do końca.



9. Kolejnym atutem Traktora jest to, że zachowuje plejlisty – rano po imprezie Nic może sobie sprawdzić co konkretnie zagrał ostatniej nocy. Dzięki temu dowiaduje się, które utwory pięknie miksują się z innymi, a których lepiej nie łączyć.



10. Na wszelki wypadek Nic jest zabezpieczony podwójnym zestawem wszystkiego. Dwa laptopy, dwie karty dźwiękowe, dwa kontrolery, mnóstwo dodatkowych kabli… Gdyby nagle padł mu laptop, posiada osobny twardy dysk z całą biblioteką utworów, gotowy do podłączenia do nowego komputera.  



PS. Przy okazji – właśnie ukazała się pierwsza płyta z nowej serii Global Underground DJ – do której nagrania został zaproszony właśnie Nic Fanciulli. Polecamy!




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →