Najlepsze urządzenia elektroniczne 2008
To był niezwykle konstruktywny rok, jesli chodzi o urządzenia elektroniczne. W tym zestawieniu znajdziecie nie tyle najlepsze, co najbardziej przełomowe urządzenia 2008 wg Beatportalu.
Często w przypadku dj-ów czy producentów, którzy z początku wydają się dziwni czy nieciekawi jest tak, że po czasie okazują się być płodnymi artystami. Tak samo jest w przypadku urządzeń elektronicznych. Nie wierzycie? Przypomnijcie sobie rok 2001 kiedy mały, ledwo zauważalny program Ableton pojawił się w Berlinie, program, który zapoczątkował time-stretching i muzyczne manipulacje przy pomocy nowatorskiego interfejsu.
Jedynie praktyczni albo dziwaczni producenci mieli Abletona w tamtym czasie. Zważcie więc na to, że poniższe pozycje to też pewne prognozy, które okażą się być prawdziwe lub nie w najbliższych kilku latach.
10. KikAXXE
W tym roku światło dzienne ujrzało kilka softwarowych, analogowych syntezatorów kosztujących mniej niż 100 $.
Wśród tych wtyczek najlepszą jest KikAXXE. Cena tego generatora opartego na najpopularniejszych brzmieniach ARP to 69.95 $.
9. Korg DS-10
Kiedy mówimy o firmie Korg to obok tej nazwy w parze idzie też gwarancja jakości, użyteczności ale I unikalności. Jednym z największych zaskoczeń 2008 roku był dodatek do Nintendo DS, nazwany Korg DS.-10.
Składający się z dwóch „analogowych” brzmień syntezator, ale i sekwencer, drum machine i mnóstwo efektów DS-10 to wspaniała maszynka, prezentująca mnóstwo możliwości, zwłaszcza w kontekście minimal techno. Za cenę 39.99 $ można naprawdę ostro zaskoczyć słuchaczy możliwościami DS-10.
8. Createdigitalmusic.com
Najlepszą stroną wg betportala, na której znajdziemy mnóstwo pomocnych dla każdego producenta treści jest Createdigitalmusic.com.
Znajdziecie tam wiele wtyczek, recenzji, usprawnień i porad, które sprawią, że Wasze produkcje staną się znacznie lepsze. Piszcie z jakich stron z samplami czy wtyczkami korzystacie.
7. M-Audio BX8a Deluxe
Jedno z najczęściej stawianych pytań, dotyczących produkcji dotyczy monitorów. Jakie są najlepsze (najwydajniejsze i najlepsze pod względem jakość/cena) monitory studyjne do produkcji muzyki EDM?
W roku 2008 odpowiedź jest jedna: seria M-Audio BX8a Deluxe.Z warstwą kewlaru na membranach niskotonowych i z naturalnym jedwabiem na wysokotonowych i mocą 130 watów, no i ceną ok. 500 $ za parę nie ma wątpliwości, dlaczego monitory te zą częścią studia Steve’a Lawera.
6. Snowflake
Jeśli inspiracja dopada Cię w pokoju hotelowym, nie ma nic bardziej frustrującego niż brak odpowiednich narzędzi do zrealizowania pomysłu. Rozwiązanie tego problemu dostarczyła firma Blue – zasilany na USB malutki mikrofon – Snowflake.
Rozmiarami nieznacznie przekracza wielkość iPoda Classic, a nadaje się do samplingowych sesji, jak i nagrywania wokali. Za mniej niż 80 $ Snowflake to konieczny dodatek do każdej torby dj-skiej.
5. iZotope iDrum
Wielu wciąż uważa, że iPhone to zabawka, która ma niewiele zastosowań. Niemniej uwaga rynku producentów software’u skupiła się na tym właśnie urządzeniu, a wśród pluginów wybija się wyraźnie iZotope iDrum.
Wiele przydatnych dźwięków, innowacyjny interfejs a nawet specjalna edycja Ministra Of Sound – to główne auty tego urządzenia. Ja od siebie dodałbym jeszcze soft kosztujący około 2$, nazywający się RJDJ. Efekty działania rozmaitych funkcji w tym pakiecie pluginów możecie zobaczyć w filmie poniżej
4. Kaossilator
Łatwość w użytkowaniu i niepowtarzalne możliwości generowania dźwięku sprawiły, że Korg Kaoss Pad pojawił się w wielu torbach dj-skich. Tym większa ciekawość związana była z pojawieniem się nowego urządzenia Korga – Kaossilatora.
Urządzenie to, pomimo swoich niewielkich rozmiarów zrewolucjonizowało wiele płaszczyzn związanych z muzyką. Nawet dla totalnych laików Kaossilator staje się instrumentem, który generuje niemal nieograniczoną paletę dźwięków.
Każdy, kto produkuje w dowolnym gatunku lub po prostu chce znacząco ubarwić swoje sety dj-skie powinien sięgnąć po to niepozorne pudełeczko.
3. Yamaha DX7
Tenori to urządzenie kontrowersyjne. Wielu uważa, że to zabawka, która mruga i świeci i która ma niewiele wspólnego z profesjonalnym tworzeniem muzyki. Jednak spójrzmy w przeszłość. Kiedy w 1982 roku pojawił się Roland TB-303 jego debiut okazał się być totalną porażką. Jego brzmienie nikogo nie zachwyciło, a interfejs był trudny w obsłudze.
Z początku sprzedawany był za 250$, obecnie trudno znaleźć ten interfejs za mniej niż minimum 1000$.
Nawet jeśli Tenori nie sprzedaje się tak dobrze jak Yamaha DX7 czy Korg M1, to jest to urządzenie przełomowe w sposobie tworzenia muzyki.
2. nanoSeries
Wiemy, że to dziwne, by w takim zestawieniu pojawiał się kilkukrotnie ten sam producent, jednak fakt jest taki, że Korg to firma bezkonkurencyjna jeśli chodzi o ilość i jakość urządzeń dla tworzących muzykę EDM. Od całej serii Kaoss począwszy, poprzez syntezatory Radias i OASYS, do tworzącego historię hardware’u jak groovebox Electribe.
Chcecie czegoś więcej?
Spójrzcie na nanoSeries.
Podczas gdy M-Audio jest pionierem w kategorii zasilanych na USB kontrolerów MIDI to właśnie Korg rewolucjonizuje ten segment. Pojawiła się seria urządzeń, która zmieści się niemal w kieszeni, za cenę niewiele większą niż album CD. Wszystkie urządzenia w nanoSeries są małe, jednak to zdecydowany atut. Od teraz można zajmować się wszelkimi formami produkcji, od grania melodii, poprzez układanie bitów czy wrzucanie efektów. W dowolnej chwili możemy stworzyć gotowy utwór.
1. Mopho
Pierwsze miejsce w rankingu Beatportala w 2007 roku zajęło urządzenie Dave’a Smitha – Prophet 08, w pełni analogowy polysynth. Urządzenie jest na tyle potężne, że obecnie używają go choćby Above & Beyond, Deadmau5 czy Richie Hawtin. Urządzenie to nie jest jednak tanie, bo cena to około 2000$.
W 2008 ukazał się nowy produkt Smitha – Mopho, monofoniczna wersja Propheta. Nowością jest fakt, że przez Mopho możemy przepuścić sygnał z zewnętrznego urządzenia. Syntezator ten jest zdecydowanym faworytem minionego roku, a ciekawe kto będzie korzystać z jego brzmień w tym roku.