News

Kolorowe syntetyczne futerka i okulary spawalnicze czyli kultura techno wg podręcznika dla licealistów

Dostaliśmy mejla od jednego z klubowiczów, którego zaniepokoił wpis w podręczniku do Wiedzy o Społeczeństwie przeznaczonym dla polskich licealistów. Jest tam mianowicie mowa o Kulturze Techno i jak się pewnie domyślacie – temat ten został podjęty w sposób, który niekoniecznie odpowiada naszym wyobrażeniom. Do pewnego momentu właściwie wszystko albo prawie wszystko się zgadza, ale … sprawdźcie sami co na ten temat myślą pedagodzy, którzy zajęli się stworzeniem tego podręcznika.



 



,,Kulturę techno trudno zaliczyć do klasycznych subkultur młodzieżowych. Jest to raczej pewien styl życia, głównie nastawiony na zabawę, ale ze względu na jego powszechność zasługuje na uwagę. O kulturze techno zaczęło się mówić dzięki corocznej Paradzie Miłości w Berlinie. Ruch skupia się wokół specyficznej muzyki techno. Jest to muzyka elektroniczna, w całości tworzona za pomocą technik komputerowych. Ważną cechą tej muzyki jest odpowiedni rytm, zazwyczaj w granicach 100-200 uderzeń na minutę. Charakterystyczny jest również strój miłośników muzyki techno, często nawiązujący do kultury industrialnej. Stąd dominują tworzywa sztuczne, jaskrawo kolorowe syntetyczne futerka, błyszczące kombinezony i adidasy, a nawet okulary spawalnicze oraz kolorowe breloczki, fluoryzujące zegarki. Tańce techno, trwające wiele godzin, wymagają od ich uczestników wyjątkowej kondycji. Często jest ona wzmacniana ,,drinkami energetycznymi’’ oraz narkotykami, głównie syntetycznymi’’


,,Wiedza O Społeczeństwie, Zakres Rozszerzony, cz. I, dla liceum ogólnokształcące- wydawnictwo Operon’’

Zbigniew Smutek, Janusz Maleska, Beata Surmacz 


 


Wydawnictwo Pedagogiczne Operon
www.operon.pl
e-mail: [email protected]
Tel. centrali: 058 679 00 00


I jeszcze dwa zdania od Arka:



„Nie wiem jak wy ale jestem załamany tym co piszą o kulturze ,,techno’’ w podręczniku dla II klasy liceum. Tego nas uczą w szkole. Oczywiście przed kartkówką zapytałem się czy mogę pisać inaczej niż w książce, dostałem odpowiedź że tak. Jednak zapewne gdzie indziej w Polsce, uczniowie którzy korzystają z podręczników Operonu muszą pisać na sprawdzianach takie bzdury, np. o tych ,,okularach spawalniczych’’. Widzimy wyraźny fakt iż ludzie nie zapomnieli czasów tak zwanej ,,vixy’’. Smuci mnie to i myślę że was również, powinniście coś z tym tekstem zrobić. Pozdrawiam, Arkadiusz”.  



 





Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →