iPod jako kontroler!
Produkty marki Apple to nie tylko moda. Wielu ich użytkowników ceni sobie ich funkcjonalność i jakość. Dziwi fakt, że iPod Touch i iPhone nie stał się kontrolerem numer jeden wśród muzyków elektronicznych.
W momencie, gdy wprowadzono wielodotykowe wyświetlacze, wydawałoby się to oczywiste. Powstało kilka porządnych aplikacji, za pomocą których możemy tworzyć dźwięk, dziś jednak chciałem przybliżyć Wam aplikację za 5 USD, która załatwi problem kontrolowania softu. Zanim przejdziemy do konkretów, wypada przybliżyć definicję protokołu OSC, który można ze spokojem nazwać MIDI_v2. Cytując Wiki:
OpenSound Control (OSC) jest to protokół komunikacyjny, umożliwiający instrumentom muzycznym m.in syntezatorom, komputerom oraz innym multimedialnym urządzeniom wymianę danych w czasie rzeczywistym. Z powodu, iż jest to protokół sieciowy, OSC umożliwia instrumentom muzycznym, kontrolerom MIDI, urządzeniom multimedialnym komunikować się poprzez standardową sieć komputerową LAN (TCP/IP,UDP/IP,Ethernet) lub via Internet. Szybkość działania przewyższa znacznie możliwość zegara, którym taktowany jest przesył MIDI. Oprócz szybkości, OSC daje muzykom oraz inżynierom elastyczność i skalowalność swojej architektury dzięki której możliwy jest przesył różnorodnych danych przez kabel co prowadzi do powstawania coraz to nowszych rozwiązań. |
Tyle technicznego bełkotu. W praktyce chodzi głównie o dokładność komunikatów i wygodę w programowaniu kontrolerów. Zapewne widzieliście już kiedyś kontroler Lemur firmy Jazzmutant. Fajne, przydatne, ale i cholernie drogie. Dotykowe wyświetlacze Apple załatwiają sprawę, a niektóre programy możmy nawet połączyć ze sobą po Wi-fi lub Bluetooth i potej z jednego urządzenia kablem lub bezprzewodowo do komputera. TouchOSC, może bezpośrednio wysyłać komunikaty do programów Pure Data, Max/MSP/Jitter, OSCulator, VDMX, Resolume Avenue 3, Modul8, Plogue Bidule, Reaktor, Quartz Composer, Vixid VJX16-4, Supercollider, FAW Circle, vvvv. Jeśli trochę przemodelujemy komunikaty za pomocą konwerterów OSC=>MIDI, ze spokojem wyślemy je do całej reszty softu (niektóre tutoriale na stronie). Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda tworzenie własnych layoutów, wystarczy ściągnąć darmową aplikację ze strony firmy Hexler. Wbrew pozorom, sprowadza się to głównie do wybierania gotowych elementów z listy i późniejszego przyporządkowania kontrolek wewnątrz ulubionego programu muzycznego w komputerze. Wszystko działa zarówno z PC jak i Makiem, a wersja na telefony z systemem Google Android już wkrótce!
Wygodę wg mnie widać na pierwszy rzut oka. Choć wymaga to trochę dłubania i przygotowań (i nigdy nie zastąpi fizycznych gałek i wrażeń „dotykowych” z obsługi sprzetu); możemy dopasować całkowicie rozkład kontrolek do własnych potrzeb. Koszta niewątpliwe niższe od 10tyś. za Lemura, a wygoda całkiem podobna, o ile nie macie ogromnych palców! Polecam występy Jakuba Rene Kosika, który od czasu do czasu wypróbowuje tego typu zastosowania w swoich setach.
Artykuł ten stanowić będzie początek serii ciekawostek muzyczno-iPhoneowych, być może z dokładniejszymi testami oprogramowania. Wszystko zależy od Was!