CDJ 2000 – nowy odtwarzacz Pioneer
15 lat temu mało kto wyobrażał sobie, że odtwarzacz CD zdominuje scenę klubową. Wtedy królował winyl, a didżeje grający ze „srebrnych krążków” powszechnie uważani byli za prezenterów dyskotekowych, czyli didżejów niższej kategorii. Jak pokazał czas była to błędna opinia. Dziś mało który DJ sięga po winyl – większość preferuje płyty CD lub systemy DVS (np. Serato lub Traktor), często kontrolowane poprzez odtwarzacze CD. Ogromna w tym zasługa firmy Pioneer, która zdominowała rynek odtwarzacy CD, a już niebawem ukaże się jej najnowsze dzieło -majstersztyk na rynku odtwarzaczy- Pioneer CDJ – 2000.
„Zmieniają się czasy, zmienia się muzyka” – mówił jeden z bohaterów Trainspotting. Film pojawił się na ekranach w 1996 roku, niemal równo rok po tym, jak firma Pioneer wypuściła swój pierwszy odtwarzacz CD – CDJ- 500. Pierwszy produkt japońskiej firmy był dość duży i nie budził zaufania „winylowych” didżejów. Najczęściej spotykany był w dyskotekach i dopiero kolejne produkty Pioneera zaczęły zdobywać zaufanie tych, którzy uważali się za „prawdziwych didżejów”. Przełomem było pojawienie się przyjaznego „winylowcom” odtwarzacza z serii CDJ- 1000 (2001 rok), który zawierał możliwość manipulowania płytą w sposób niemal identyczny do tego w klasycznym gramofonie. Co więcej, CDJ- 1000 pozwalał skreczować – to był prawdziwy raj dla turntablistów, którzy udowodnili, że można doskonale „drapać” płyty CD. Kolejne modele z serii CDJ -1000 (mk2 i mk3) utrwaliły na rynku prymat odtwarzacza CD.
Sukces Pioneera związany jest nieodłącznie z ewolucją rynku płytowego. Obecnie, za sprawą rozwoju i popularyzacji internetu, muzyka wydawana jest głównie w formacie cyfrowym. Jest to o wiele tańsze (nie trzeba tłoczyć kosztownych płyt winylowych) i łatwiej dostępne. Wystarczy kilka razy kliknąć i… nagranie jest na pulpicie naszego komputera. Co więcej, nowy produkt firmy Pioneer – CDJ-2000 wychodzi ku oczekiwaniom nowej generacji DJ-ów – nie ma już potrzeby wypalania płyt CD, wystarczy podłączyć nośnik pamięci przez port USB w odtwarzaczu i zacząć grać. To zresztą nie jedyna nowość, która pojawiła się w najnowszym dziele japońskiej firmy.
O nowym CDJ-u zaczęło być głośno za sprawą kilku znanych didżejów. Na temat nowego odwtarzacza entuzjastycznie wypowiadali się m.in. James Zabiela, Roger Sanchez i Armin Van Buuren. Nikt jednak nie wiedział jak wyglada i jakie są jego najwazniejsze zalety. 17 września wszystko stało się jasne.
Tego dnia w klubie Noxx w Antwerpii odbyła się prezentacja najnowszego odtwarzacza firmy Pioneer – CDJ- 2000.
Nowy model zawiera kilka innowacji. Muzykę można odtwarzać z kilku źródeł – CD, DVD, USB oraz karty pamięci SD. Szczególnie interesująca jest możliwość odtwarzanie muzyki z portu USB, znana wcześniej z innego modelu CDJ-400. Wystarczy jeden pendrive, aby móc grać z 2 a nawet 4 odtwarzaczy. Pozwala na to złącze Pro DJ Link, które łączy odtwarzacze za pomocą przewodu LAN.
Ogromną zaletą nowego CDJ-a jest oprogramowanie. Bazą plików można zarządzać za pomocą programu Rekordbox™. Jego zastosowanie, według koncepcji „Prepare & Perform”, pozwala na edycję utworów w komputerze.
Rekorbox™ pozwala zarządzać kolekcją płytową – pozwala na szybkie wyszukiwanie i wybór nagrań . Przy jego pomocy można ustawić „loopy”, „cue pointy”, a także kwantyzację nagrań. Jest też dobra wiadomość dla didżejow, którzy mają problemy z tworzeniem idealnych pętli. Funkcja kwantyzacji idealnie koryguje i synchronizuje beat.
Użytkowanik może też tworzyć i edytować plejlisty setów, które można potem opublikować. Rekorbox™ jest alternatywą dla grania z laptopa, obecnie głównego konkurenta CDJ-2000 – po prostu działa jak baza danych.
W pracy na CDJ – 2000 bardzo pomaga duży 6.1 calowy wyświetlacz, który pozwala na szybki i łatwy odczyt danych, szczególnie w bardzo ciemnym pomieszczeniu.
Graficzny interfejs użytkownika i specjalne obrotowe pokrętło umożliwia bardzo łatwe nawigowanie między utworami z bazy danych. Dokładny wyświetlacz pozwala na dużą szczegółowość – każdy „wave” jest doskonale widoczny co pozwala na kreatywne stosowanie innej innowacji w CDJ- 2000 – funcji Needle Search™/Needle Drop.
Needle Drop pozwala reprodukować brzmienie igły opuszczanej na płytę winylową (to zapewne zadowoli turntablistów), zaś Needle Search umożliwia natychmiastowy odsłuch muzyki w wybranym punkcie. Służy do tego pad „Needle Drop” (umieszczony jest tuż pod wyświetlaczem) – dzięki tej funkcji można w łatwy sposób wybierać punkt, od którego chcemy rozpocząć miksowanie nagrania.
Jedną z najważniejszych zalet nowego odtwarzacza jest nowy przetwornik cyfrowo- analogowy Wolfson, który pozwala na reprodukcję dźwięku z analogowym brzmieniem. Nowy hybrydowy obwód wzmocnienia elimuje zakłócenia – dźwięk jest bardziej przejrzysty i zbliżony do oryginalnego brzmienia. To jedna z zalet, która do odtwarzacza może przekonać winylowym purystów.
CDJ- 2000 posiada kartę dźwiękową (24 bity/48kHz).
Odtwarzacz można wykorzystywać jako sterownik MIDI – z ogromną łatwością i precyzją można sterować systemami DVS (np. Serato i Traktor). I to bez potrzeby stosowania płyt kodujących.
Dla tych, którzy korzystają z funkcji Hot Cue mam dobrą wiadomość. Oprócz 3 przycisków Hot Cue, znanych także z wcześniejszych odtwarzaczy, dostępne są kolejne 3 pamięci Hot Cue, dostępne poprzez program Rekordbox. To bez wątpienia daje didżejowi dużo większe możliwości miksowania.
To tylko część możliwości nowego odtwarzacza firmy Pioneer. Według opinii producenta CDJ-2000 stanie się za 2-3 lata standardem w klubach na całym świecie. Dlaczego tak długo potrwa ten proces? Być może jest to kwestia ceny – nowy produkt japońskiej firmy, przynajmniej na początku sprzedaży, nie będzie należał do tanich. Czy uda się pokonać największego konkurenta – systemy DVS? Jest to możliwe. Nowy CDJ- 2000 jest niemal jak komputer i posiada tyle niemal tyle samo możliwości co systemy DVS. Aby z niego grać nie potrzeba podłączać komputera, nie trzeba też męczyć się kablami i kartą dźwiękową. Tu wszystko jest w jednym. I to bez wątpienia ogromna zaleta tego urządzenia. Urządzenia, które zrewolucjonizuje sztukę didżejowania.
odtwarzacz jest dostępny w sklepie DJ Pro: www.djpro.pl
Przygotował: Norbert Borzym (DJ Bert)