News

Pierwszy radioodbiornik na radia internetowe.

Budzisz się rano, wstajesz i uruchamiasz stojący na lodówce radioodbiornik. Nic w tym dziwnego, oprócz małej innowacji. Zamiast tradycyjnego radia FM słuchasz radia internetowego. Niemożliwe?. A jednak pierwsze takie radio już jest. 


W sieci internet coraz bardziej popularne stają się stacje radiowe, których z miesiąca na miesiąc przybywa. Niestety tylko niewiele takich stacji cieszy się dużą popularnością. W większości przypadków są to rozgłośnie amatorskie, które nie działają zbyt długo z uwagi na dość wysoki koszt utrzymania serwerów umożliwiających bezproblemowy odbiór nadawanych audycji. Duże stacje radiowe jak i regionalne działające codziennie na falach FM także na swoich stronach internetowych coraz częściej umożliwiają odbiór swoich audycji za pomocą internetu, lecz z uwagi na dość małą słuchalność nie są to dodatkowe kanały danej rozgłośni. Za pomocą sieci internet radia te retransmitują jedynie sygnał radiowy. Co zatem sprawia, że pomimo wielu starań radia internetowe nie mają aż takiej dużej liczby słuchaczy?. Przede wszystkim jest to związane z tym, iż aby posłuchać radia internetowego, musimy mieć włączony komputer. Z niebywałym pomysłem – aczkolwiek dalekim do zrealizowania patrząc na polskie realia – wyszła angielska firma Reciva, która wyprodukowała pierwszy radioodbiornik, który wykorzystując istniejącą już bezprzewodową siec domową  łączy się z internetem dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi. Ponadto posiada wbudowany wzmacniacz, wyświetlacz, głośnik oraz układy sterujące.



W swojej pierwszej wersji urządzenie obsługuje najbardziej znane na dzień dzisiejszy formaty: Ogg Vorbis, mp3, Real Audio, Windows Media Audio. Dzięki nowym możliwościom a także dość dużej liczbie dostępnych internetowych stacji radiowych w urządzeniu można zaprogramować swoje ulubione stacje, które najczęściej słuchamy a przy wyszukiwaniu nowych rozgłośni pomóc może nam system filtracji, który może na przykład pominąć przy wyszukiwaniu stacje nadające muzykę nie spełniającą naszych gustów muzycznych. Poza tymi wszystkimi innowacjami wygląda jak dobrze znany wszystkim radioodbiornik a jego obsługa niczym nie różni się od obsługi zwykłego cyfrowego odbiornika radiowego.
W przyszłości firma Reciva planuje rozbudować swój pierwszy model radioodbiornika między innymi o tradycyjny tuner FM, port USB, wejście Ethernet. Rozpoczeła się sprzedaż licencji na budowę urządzenia i według planów firmy Receiva jeszcze w tym roku powinny pojawić się na rynku pierwsze produkty oparte na projekcie firmy.


źródło: www.reciva.com




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →