News

Konferencja Prasowa – Sensation White – Polska


Przez pomyłkę spowodowaną po imprezowym stanem nieogarnięcia rzeczywistości można by było napisać: Sensation już za nami! Na szczęście to było na Litwie, a do naszego rodzimego pozostało jeszcze kilkanaście dni… Oto nasza krótka relacja z konferencji prasowej w Warszawie.



Na miejscu konferencji zjawiłem się lekko przed czasem. Restauracja Instytut zdawała się być idealnym miejscem do zorganizowania konferencji przed Sensation – biały wystrój zdecydowanie wpasowywał się w klimat imprezy. Sprawa z nieco innej beczki: narzekamy na to, że w polskich mediach publicznych i komercyjnych (mam tu na myśli telewizje i rozgłośnie radiowe) nie możemy znaleźć za dużo informacji o imprezach i związanych z nią atrakcji muzycznych. Takiego stanu nie zmienimy, dopóki media nie będą korzystały z zaproszeń na imprezy i konferencje. W tym przypadku było podobnie – mimo zaproszeń rozsyłanych przez agencję MSM, na konferencji nie pojawił się prawie żaden przedstawiciel mediów nie związanych z muzyką klubową. Mimo tego, spotkanie obyło się bez krępującej w takich wypadkach ciszy na sali 😉 przejdźmy więc do rzeczy.



Na konferencji do dyspozycji mediów były cztery najważniejsze w organizacji Sensation w Polsce osoby: Irfan van Ewijk (współzałożyciel ID&T, właściciel marki Sensation), Paweł Szlanga (członek zarządu MSM Events), Andrzej Staniszewski (dyrektor ds. sprzedaży Hali Stulecia we Wrocławiu) i Bartosz Herman (przedstawiciel firmy Samsung). Zaraz po przedstawieniu tych czterech osób konferencję rozpoczął Irfan, prezentując krótki filmik z tegorocznego Sensation. ID&T rusza z Sensation na całym świecie – w zeszłym roku odbyło się sześć imprez na całym świecie. Rok 2008 to już osiemnaście białych eventów na czterech kontynentach. Imponująco. O ile organizowanie pierwszych edycji Sensation poza Holandią (Niemcy i Belgia) było dosyć łatwe ze względu na sąsiedzkie położenie tych krajów względem Holandii, to organizowanie SW w Polsce było już wyzwaniem dla ID&T. Jako że impreza wyszła znakomicie, nasz kraj jako pierwszy zaraz po Holandii ma prawo do pokazania scenografii z Amsterdamu. Dlatego też, w Wilnie obserwowaliśmy zeszłoroczne „drzewo”, mimo że impreza odbyła się miesiąc wcześniej niż u nas. Irfan podkreślał również, jak szczególne jest organizowanie Sensation Polska w Hali Stulecia – nie ma drugiej takiej imprezy odbywającej się w obiekcie, który znajduje się na liście UNESCO. Dowiedzieliśmy się również trochę o tym, jak powstaje całe show: „To jest najczęściej zadawane pytanie. Wielu ludzi pyta, czy korzystamy z pomocy specjalistów, którzy organizują show Madonny czy innych gwiazd pop. Odpowiedź brzmi: nie. Wszystko robimy sami”.



Po wstępie mogliśmy przejść do pytań. Postaram się przedstawić wszystko w jak najbardziej czytelnym skrócie. Chciałem zadać jak najwięcej pytań z tych, które powtarzały się w komentarzach pod newsem na temat konferencji:


Co inspiruje ludzi z ID&T do stworzenia takiego scenariusza imprezy i wystroju?
Irfan: Nie jestem tak bardzo zaangażowany w produkcję show, ale staram się zajrzeć w każdy szczegół. Inspiruje nas wszystko: wydarzenia z naszego życia, sytuacja na świecie. Spójrz na poprzednie dwie edycje Sensation: staramy się dotykać ludzkich emocji. Była miłość, teraz jest ocean bieli – coś sięgającego głębiej w ciebie. Mamy już plan na następny wystrój, ale nie mogę się jeszcze z nikim tym podzielić. Musi to być coś, z czym każdy z nas będzie się mógł identyfikować.


W czerwcu na Global Gathering w Polsce pojawiła się scena Hardstyle, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Czy byłaby możliwość sprowadzenia Sensation Black do Polski?
Irfan: Na dzień dzisiejszy szanse na to są bardzo małe. Nie chcemy wypuszczać Black z Holandii, ale mamy inne imprezy w swojej ofercie, które również są Hardstylowe. Mamy Qlimax, Q-Base więc myślę, że coś z tego da się zorganizować w Polsce.



Czy w Polsce zobaczymy wszystkie elementy wystroju z Holandii?
Irfan:
Myślę, że zobaczymy 95% holenderskiego show. Główna różnica polega na miejscu, gdzie odbywa się impreza – Amsterdam Arena jest kilka razy większa niż Hala Stulecia. W Polsce zobaczymy wszystkie elementy show z Amsterdamu, ale będzie ich mniej. Przykład: w Holandii było dwanaście fontann po jednej stronie, w Polsce nie zmieści się więcej niż cztery po jednej stronie. Na więcej po prostu nie będzie miejsca. Nie odejmujemy niczego z dekoracji, tylko zmniejszamy ilość elementów.


Czy będzie DVD z polskiej edycji Sensation?
Paweł: Będziemy rozmawiać na ten temat z ID&T. Zawsze wychodzi DVD z Amsterdamu, jako że ta impreza wnosi najwięcej ze wszystkich. ID&T zawsze chce pokazać imprezę z Amsterdamu, ponieważ przychodzi tam najwięcej ludzi i to właśnie tam odbywa się największy show.
Irfan: Mamy w planach wydanie kompilacji DVD z fragmentami Sensation z całego świata, w tym z imprezy z Polski. Będzie to zrobione w formie: Amsterdam i skróty z imprez Sensation na całym świecie. Także odpowiedź na to pytanie brzmi: w jakimś sensie będzie to DVD, jednak kompletnego materiału z Polski nie mamy w planach.
  
Czy nie ma żadnych obaw że Hala Stulecia nie straci swojego uroku przez planowany remont?
p. Andrzej Staniszewski:
Remont cały czas trwa. Będą wymienione okna i elewacja zewnętrzna. Budynek ten znajduje się na liście UNESCO, więc żadne diametralne zmiany w wizerunku hali nie mogą być wprowadzone. W przyszłości myślimy o zwiększeniu widowni, żeby więcej widzów mogło usiąść. Najbliższy poważny remont planujemy w 2011 roku.


Co można powiedzieć na temat plotek o zorganizowaniu Sensation na stadionie narodowym w Warszawie?
Paweł:
Hala Stulecia jest pięknym obiektem i chcielibyśmy przeprowadzać tam jak najwięcej imprez. Być może dojdzie kiedyś do sytuacji, że ten obiekt stanie się za mały i będzie trzeba się przenieść gdzieś indziej. Nie uprzedzajmy faktów, ponieważ być może po remoncie Hala Stulecia będzie mogła pomieścić więcej ludzi.
p. Andrzej Staniszewski: Przecież we Wrocławiu na Euro 2012 też powstanie stadion. Po co więc przenosić imprezę do stolicy, skoro można ją zorganizować w tym samym mieście, tylko na innym obiekcie? Zostańmy we Wrocławiu.
Paweł: Jako MSM organizowaliśmy imprezy w różnych miejscach, ale nigdzie nie jest tak dobrze jak we Wrocławiu i w hali Arena w Poznaniu.


Czy możemy spodziewać się zmian w formule Sensation w niedalekiej przyszłości? Może krótsze sety i więcej dj-ów?
Irfan: Zmiany nastąpią, wszystko odbędzie się krok po kroku. Chcemy żeby każda impreza była wyjątkowa. Na pewno będziemy się skupiać bardziej na przedstawieniu, będziemy chcieli dodawać więcej elementów.


Kto ma największy wpływ na line-up Sensation w Polsce?
Paweł: Jak zauważyliście, Sensation nie ma stałego składu dj-skiego, w każdym miejscu trochę się to wszystko zmienia. Zawsze jest tak, że siadamy do rozmów i staramy się znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie. Wiadomo, że Sensation to show i staramy się wszystko zrobić tak, aby ta muzyka pasowała do przedstawienia.
Irfan: Największą inspiracją do wybrania line-upu są ludzie. Patrzymy na reakcje ludzi na całym świecie a później konsultujemy artystów z naszymi lokalnymi partnerami, w tym przypadku agencją MSM. Wiemy co się dzieje w muzyce, obserwujemy sytuację w klubach i dogadujemy się z naszymi partnerami. Czasami jest to długa dyskusja, czasami mamy ten sam pomysł. To coś co wychodzi z obydwu stron.


Kilka lat temu Sensation było blisko związane z muzyką trance, teraz wszystko idzie w stronę house…
Irfan: Takie są tendencje w klubowym świecie. Zwróć uwagę na pomysł Sensation trzy lata temu: cała ta kosmiczna atmosfera sprzyjała muzyce trance. Od dwóch lat nasz pomysł na show niezbyt pasuje do muzyki trance, dlatego sięgnęliśmy do bardziej klubowych brzmień. Słuchając trancu ludzie są za bardzo zamyśleni, obserwowaliśmy to na każdym Sensation. Jednak w niektórych line-upach pojawiają się dj-e trancowi: jest Marco V czy Marcel Woods, który gra nieco ostrzejsze rzeczy.  


Czy będzie transmisja z polskiego Sensation w internecie?
Paweł: Myślę, że przygotujemy coś takiego, nie wiem czy w pełnej wersji. Rozmowy są w toku. Zawsze Holendrzy podchodzili do tego niepewnie, ale w tym roku jest możliwość przeprowadzenia takiej transmisji. W jaki sposób będzie to przebiegało, poinformujemy jak tylko wszystko uzgodnimy.


Czy sety z tegorocznego Sensation będą dostępne w sieci?
Irfan: Jak prawdopodobnie wiecie wszyscy, trudno jest umieścić sety do legalnego ściągnięcia ze względu na dj-ów, którzy uważają swoją pracę za dzieło artystyczne. 


Czy na polską edycję będzie można wnosić kamery i aparaty?
Irfan: Jako że prawie każdy ma teraz wbudowaną kamerę w aparacie, nie da się tego uniknąć. Z chęcią zakazałbym wnoszenia telefonów na imprezę, żeby lepiej odczuć całe przedstawienie. Chcesz się świetnie bawić a ktoś obok ciebie krzyczy do telefonu: „Gdzie jesteś?! Nie słyszę cię!! Chodźmy na piwo!”. To trochę przeszkadza w odbiorze show, które dla was przygotowujemy. Prasa będzie mogła wnieść profesjonalny sprzęt, widownia nie.
Paweł: Być na Sensation to tak jak być w teatrze, nie chcesz żeby coś rozpraszało cię, kiedy uczestniczysz w przedstawieniu.


Tekst: Piotr Truszkowski / FTB.pl / DJ Magazine Polska




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →