News

Jak się przygotowuje oprawę wizualną imprez cz. 1

Wielu czytelników portalu FTB.pl zapewne często zastanawia się jak imprezy są przygotowywane od strony techniki oświetleniowej. Jako, że jestem jeszcze głęboko w branży postaram się maksymalnie przejrzyście nakreślić ogrom pracy, który towarzyszy każdemu większemu przedsięwzięciu muzycznemu. Idealnym przykładem jest koncert składu wprost z Antypodów – Pendulum, w stoczni gdańskiej. Minęło sporo czasu od tego wydarzenia, ale dopiero teraz znalazła się chwila czasu na taki artykuł.

Mimo, że był to tylko DJ Set, to należało zapewnić oprawę wizualną na poziomie godnym gwiazd. Jak wiedzą, goście tego miejsca, duża sala w stoczni może pomieścić około 5 tys. widzów, a odległość od sceny do wejścia jest przerażająca. Zaprojektowania oświetlenia podjął się Miłosz Mindak z bydgoskiej firmy Gonek Stage&Event, a ostatecznych poprawek w projekcie, dokonali Krzysztof Kowalski oraz Mirosław Kalista z tej samej firmy. Wstępny projekt zakładał, że sala zostanie podzielona nijako na 2 części. Część bliższą sceny oraz tył sali, co było podyktowane chęcią włączenia do zabawy wszystkich przybyłych. Pierwotnie zaplanowane oświetlenie okazało się na tyle rozbudowane, że istniała konieczność zastosowania dodatkowego agregatu prądotwórczego.

Strefa 1
Około tygodnia przed imprezą udało się ostatecznie ustalić, co i gdzie zostanie powieszone (względnie postawione), chociaż również ten plan został zmieniony ze względu na dopuszczalną obciążalność konstrukcji aluminiowych. Zdecydowano, że za dj’ką zostaną powieszone dwie belki. Na górnej, umieszczonej 6 metrów nad sceną (około 11m od podłogi) zawisło 8 głów Mac500 oraz 3 głowy Mac300 firmy Martin. Co ważne były to głowy typu Spot oraz Wash co pozwala uzyskiwać z nich ogrom różnych efektów. Dolna belka to również produkty firmy Martin, a dokładnie rzecz biorąc 4 głowy Mac500 oraz 2 głowy Mac300.

Wnikliwi bez kłopotu dojrzą ekran diodowy złożony z 4 paneli, dostarczony przez lokalną firmę. Na aluminiowej belce, na której wisiał ów wyświetlacz zamontowano symetrycznie 10 reflektorów PAR64 o mocy jednego kilowata każdy – po 5 na stronę. Na najwyższej belce dodatkowo zainstalowano 2 belki wąsko świecących, służących do akcentowania reflektorów ACL. Jak na każdej tego typu imprezie nie mogło zabraknąć ulubionych przez wszystkich oślepiaczy, które zostały zamontowane na konstrukcji utrzymującej nagłośnienie – 4 blindery oraz kolejne 2 belki ACL’i dopięły zamierzonego efektu w pierwszej strefie.

Strefa 2

Pewnym kłopotem było wymyślenie, w jaki sposób wciągnąć do zabawy publikę stojącą daleko od sceny. Niebagatelną rolę odegrało tu doświadczenie zdobyte przez głównego projektanta podczas zabawy… w leszczyńskim klubie X-Demon. Wielu zapyta „a ale o co chodzi?”. Generalnie chodzi o to, że głowy powieszone niezbyt wysoko nad publiką, nakręcają ją do zabawy. Pomysł ten został przeniesiony na papier i ostatecznie, na specjalnie przygotowanej konstrukcji, wyciągniętej 5 metrów nad
podłogę zawisło 8 nowoczesnych głów Mac250 – 4 Wash’e i 4 Spoty.

Biel…

Jak widać na filmach, efekt stroboskopów był tak duży, że głowy nie byłyby w stanie go wytworzyć. Prawda. Na potrzebę tej imprezy powieszono 4 stroboskopy Atomic3000. Numerek w nazwie świadczy o mocy :-). Trzy z nich zamontowane były na scenie, natomiast jeden na belce w tylnej części sali.

Montaż…

Montaż w takich przypadkach to rezultat współpracy. W tym konkretnym przypadku przy montażu oświetlenia pracowało 6 osób. Szybkość montażu to głównie zasługa świetnej ekipy od dźwięku, której technicy wykonali ogrom pracy przy montażu kontrukcji aluminiowych. Z tego miejsca chłopaków serdecznie pozdrawiam. Teraz zapewne padnie pytanie o ilość czasu poświęconego na pełną instalację…  Montaż oraz sprawdzenie i zaprogramowanie show zajęło ponad 12 godzin. Dla dociekliwych, całość produkcji była realizowana z stołu Avolight Pearl 2010.

Podsumowanie
Każda impreza to oddzielna historia jednakże wszystkie historie łączy to, co stwierdziłem w komentarzu pod pokazem z otwarcia mostu w Bolesławcu – „Nie ważne ile masz sprzętu, najważniejsze to dać z siebie wszystko i wycisnąć z tego co się ma jak najwięcej”. Co do tego sloganu, to postaram się go rozwinąć przy następnej recenzji z występu innej gwiazdy z UK.

TEKST:
Miłosz „pol102” Mindak
Opto Elektroda Moderator ; Pol Light System




Polecamy również

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →