Co oznacza gęsia skórka podczas słuchania muzyki?
Ciary! Gęsia skórka! Dreszcze! – nierzadko takie słowa czytamy w Waszych komentarzach odnośnie muzyki. Wiecie, co to oznacza? Że Wasz mózg jest mózgiem wyjątkowym!
Dzisiejsza Rzeczpospolita cytuje badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, którzy zainteresowali się tym, w jaki sposób uczucie dreszczy podczas słuchania muzyki w ogóle powstaje.
„Ci, którym udało się stworzyć emocjonalną i fizyczną więź z muzyką, mają w rzeczywistości odmienne struktury mózgu niż ci, u których tak się nie dzieje. Badania wykazały, że osoby te mają gęstszą objętość włókien, które łączą ich kory słuchowe i obszary, które przetwarzają emocje. Oznacza to między innymi, że potrafią się lepiej komunikować. Więcej włókien i większa wydajność między tymi dwoma obszarami w mózgu sprawia, że przetwarzanie emocji jest skuteczniejsze. Oznacza to tyle, że jeśli masz ciarki słuchając muzyki, masz większe szanse na silniejsze i bardziej intensywne emocje.Wrażenia te mogą również dotyczyć wspomnień związanych z konkretnym utworem”.
Jeżeli należycie do grupy osób, dla których gęsia skórka podczas słuchania muzyki to żadna nowość, cieszcie się, bo „występowanie reakcji fizycznych podczas słuchania muzyki świadczy o wyjątkowej budowie mózgu oraz zwiększonej zdolności do przeżywania intensywnych emocji”.
To na zakończenie poprosimy o tytuł kawałka, który za każdym razem powoduje u Was takie właśnie ‚reakcje fizyczne’!