Innowacyjne urządzenie pozwala niepełnosprawnym tworzyć własną muzykę
Jak dobrze wiemy świat idzie do przodu, a co za tym idzie nauka i rozwój technologii. Coraz częściej słyszy się o postępie muzycznych patentów. Niedawno pisaliśmy o systemie, który dostosowuje się do emocji słuchacza, a teraz pójdziemy o krok dalej. Jednym z najbardziej innowacyjnych projektów jest aktualnie EyeHarp, który pomaga niepełnosprawnym w tworzeniu muzyki. Z czym to się je i jak to działa? Sprawdźmy!
Czym tak naprawdę jest EyeHarp?
Projekt EyeHarp to cyfrowy instrument, który opiera się na działaniu urządzeniu typu eyetracker oraz ruchom głowy oraz oczu. Przyrząd wyłapuje zachowanie oczu i w ten sposób, dzięki nawet najmniejszym działaniom, może kontrolować melodię, natężenie dźwięku, wysokość tonu itp. Ów program jest genialny w swojej prostocie i co więcej, jest dostępny dla użytkowników zmagających się z różnymi problemami natury fizycznej, jak również psychicznej.
Nieważne czy osoba używająca EyeHarp jest starsza czy młodsza lub mniej doświadczona. Program dostosowuje się do umiejętności gracza i uczy go gry na danym instrumencie praktycznie od podstaw. Warto też wspomnieć, że w projekcie dostępnych jest już ponad dwadzieścia instrumentów, w tym np. fortepian, gitara basowa, trąbka czy flet.
Zobacz, czym tak naprawdę jest projekt EyeHarp
Twórca EyeHarp dla dobra zdrowia i muzyki
Człowiekiem, który stoi za całym projektem EyeHarp jest Zacharias Vamvakousis, który sam jest muzykiem. Do stworzenia programu zainspirował go jego przyjaciel, który niestety stracił możliwość operowania swoimi wszystkimi kończynami po wypadku na motocyklu. Zach wyjaśnił, że wcześniej na świecie nie było instrumentu, na którym ludzie z całkowitym porażeniem czterokończynowym mogliby zagrać i w tamtym właśnie momencie zaczęła się jego praca nad projektem. Mama jednego z użytkowników EyeHarp napisała:
„Mój syn uwielbia uczyć się gry na instrumentach dzięki EyeHarp. Robi to ze swojego łóżka, więc jest spokojny i sprawia mu to przyjemność. Nie tylko on, ale cała nasza rodzina uczestniczy w procesie tworzenia jego muzyki. Jego brat nuci, ja i babcia klaszczemy, a tata i dziadek słuchają. Muzyka nas po prostu łączy.”
EyeHarp to zdecydowanie krok naprzód jeśli chodzi o połączenie zdrowia i siły muzyki. To bardzo szlachetne i jesteśmy dumni, że ktoś taki jak Zacharias chce pomagać ludziom, by chociaż trochę mogli powrócić do normalnego funkcjonowania i to jest właśnie piękne!