3LAU poproszony o pomoc. Spłacił chłopakowi dług studencki o wartości ponad 250 000 zł
Bdice, producent muzyczny i dyrektor kreatywny ds. wizualnych, zrozpaczony narastającym długiem studenckim, zwrócił się do 3LAU z prośbą o opinię na temat pewnego pomysłu. To, co wydarzyło się później, na zawsze zmieniło bieg jego życia.
Artyści w świecie kryptowalut
Bdice, człowiek wielu profesji, bardzo dobrze rozumiał potrzebę zachowania prawa własności do swojej pracy. Był dobrze zorientowany w możliwościach Web3, następnej generacji internetu, w której wszystkie dane i treści są rejestrowane na blockchainach, tokenizowane lub zarządzane i dostępne w rozproszonych sieciach peer-to-peer, aby zdemokratyzować internet, oddać władzę w ręce twórców treści i odebrać kontrolę rządom, jak i korporacjom. Wraz z tą wiedzą aktywnie poszukiwał możliwości zarabiania na swojej pracy, jednak na próżno.
Skończył szkołę na kierunku inżynierii dźwięku i produkcji muzyki, ale po jej ukończeniu został z sześciocyfrowym długiem. Mimo comiesięcznych spłat odsetki wciąż pochłaniały jego postępy, gdzie w ciągu 10 lat wydał na nie ponad 100 000 dolarów. Mimo to Bdice był wytrwały, czego najlepszym przykładem jest jego projekt Daily 16’s. Podczas pobytu w szkole w latach 2011-2012 codziennie przez 365 dni z rzędu nagrywał piosenki i teledyski, a następnie umieszczał je na swoim kanale YouTube, gdzie do końca eksperymentu zgromadził liczbę ponad 10 000 subskrybentów.
Zastanawiając się nad tym projektem, Bdice postanowił stworzyć kolekcję opartą na Web3 ze swoich Daily 16, ale szukał w tym jeszcze opinii kogoś bardziej doświadczonego od siebie.
Przeczytaj także: Jak duży jest rynek ghost produkcji i czy jest to właściwie problem?
Na szczęście miał okazję nawiązać kontakt z 3LAU, artystą oraz jednym z najbardziej znaczących graczy w branży technologii blockchain. Na Twitterze Bdice podzielił się swoją historią i pomysłem z producentem Better With You.
Tego, co stało się potem, Bdice nie mógł się spodziewać. „Zaraz to naprawimy. Jakiej liczby potrzebowałeś?” – zapytał wprost 3LAU.
Kwota, której potrzebował, była równa 20,5 Ethereum, czyli w chwili pisania tego tekstu ponad 250 tysięcy złotych.
Bdice był jednak zszokowany i nie mógł uwierzyć, że zaledwie chwilę później w jego portfelu znalazła się dokładnie taka kwota, o jaką prosił. O tym, co się stało, poinformował na Twitterze, ale nawet wtedy zaniemówił z powodu hojności i ciężko się mu dziwić. Gest ten pozwolił Bdice’owi skupić się na osobistych przedsięwzięciach twórczych. Mówi, że jednym z wniosków płynących z tego doświadczenia jest zwrócenie uwagi na hojność społeczności Web3.
„Dla mnie gest 3LAU był bezpośrednim odzwierciedleniem jednego z głównych celów Web3 – wyrównania szans dla twórców” – napisał na Twitterze, po czym jeszcze raz podziękował za rozwiązanie jego finansowego długu.