Fennesz | Warszawa [nowa data wkrótce]

Alternatywa
Fennesz | Warszawa [nowa data wkrótce]
Niedziela, 21 kwietnia 2024
godz: 20:00

NIEBO

Nowy Świat 21, Warszawa

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

ZMIANA DATY – z 21.04.2024, PRZENIESIONY [nowa data wkrótce]

Austriacki gitarzysta, kompozytor i muzyk elektroniczny Christian Fennesz po dekadzie powróci do Warszawy! Pretekstem do wizyty jest najnowsza solowa płyta artysty, której premierę zapowiedziano na wiosnę 2024.

Fennesz jest uznawany za kluczową postać i jeden z najbardziej charakterystycznych głosów muzyki elektronicznej. Jego międzynarodowa reputacja została skonsolidowana dzięki znaczącemu wkładowi w tworzenie nowych form ekspresji muzycznych.

Na początku lat 90-tych Fennesz związał się z wiedeńską sceną techno. Chociaż

formalnie wykształcony w dziedzinie gitary i etnomuzykologii, artysta postanowił zająć się komponowaniem i rozwijaniem swojego własnego języka dźwięków w idiomie elektronicznym. Podłączając gitarę do laptopa, przekształcając ją i przetwarzając, udało mu się stworzyć charakterystyczne brzmienie, które trudno pomylić z innym.

Na swoim pierwszym pełnometrażowym solowym wydawnictwie, „Hotel Para.lel” (1997, Editions Mego) wprowadził mieszankę tekstur prawnych i pokręconych dźwięków gitary. Album został nagrodzony Prix Ars Electronica.

Jego przełomowy trzeci album „Endless Summer” (2001, Editions Mego) jest dziś uznawane za jedno z najważniejszych wydawnictw XXI wieku, który pomagając zmienić postrzeganie muzyki elektronicznej. Nadał na nim duże znaczenie melodii, pojawiającej się delikatnie pod (lub nad) zmiejanijącym się pejzażem dźwiękowym – często opisywanym jako „symfoniczny” ze względu na jego ogromny zasięg i złożoną muzykalność.

W 2004 roku Fennesz wydał „Venice” (Touch), album który także odbił się szerokim echem i na którym połączył bogate w atmosferę tekstury dźwiękowe z popowymi elementami piosenki. „Black Sea” (2008, Touch) okazał się odważnym krokiem w eksperymentowaniu z dłuższymi formami, które zarysowują przestrzeń dźwiękową, niekoniecznie wypełniając ją muzyczną narracją lub z góry określoną koncepcją.

Po studyjnym albumie „Bécs” (Editions Mego) z 2014 roku, w 2019 roku ukazał się album „Agora” nagrany ponownie dla wytwórni Touch.

Nagrywał i występował z Ryuichi Sakamoto, Davidem Sylvianem, Keviem Martinem, Keithem Rowe, Markiem Linkousem ze Sparklehorse, Mikem Pattonem i wieloma innymi. Fennesz współpracował również z Peterem Rehbergiem i Jimem O’Rourke jako trio improwizacyjne Fenn O’Berg.


Fennesz | Warszawa [nowa data wkrótce] | 21 kwietnia 2024 Niedziela, NIEBO

Biletomat.pl
99 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.