Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023

Festiwale
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023
Piątek, 18 sierpnia 2023
godz: 12:00

Warsztaty Kultury

Grodzka 5a / Grodzka 7, Lublin

Pokaż na mapie Pokaż na mapie

Spotkajmy się w sierpniu, w Lublinie! Przed nami Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023. 💛
ℹ 18–20 sierpnia 2023
Lublin Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny!
Program festiwalu w lipcu 2023 na www.retradycja.eu
FB:
www.facebook.com/retradycja
IG:
www.instagram.com/retradycja_jarmarkjagiellonski/

🔸🔸🔸
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, odbywający się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych dla dzieci.
Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta, przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej w jej formach autentycznych oraz wzbogaconych o współczesne elementy artystyczne inspirowane folklorem.
Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński do propozycja dla wszystkich, którzy pozwolą nam zaprosić się w podróż po najciekawszych zakątkach kultury tradycyjnej. Ludowa muzyka, rzemiosło i sztuka to nie tylko domena doświadczonych mistrzyń i mistrzów, ale także młodych, którzy chcą przejmować od nich tradycję, by mówić o niej własnym, współczesnym językiem. Dzięki temu podczas festiwalu spotkamy wielu muzyków i rzemieślników, którzy choć reprezentują młode pokolenie, to z dużą świadomością oraz pasją kontynuują to, co przekazali im najstarsi.
🔸🔸🔸
Tegoroczna edycja festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński organizowana jest w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, został Europejską Stolicą Młodzieży. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej, ale też wspieranie zaangażowania mieszkańców miasta energią i aktywnością młodych osób. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach. To oznacza, że w tym roku również festiwale organizowane przez Warsztaty Kultury odbędą się pod sztandarem młodych.Imprezy blisko Ciebie w Tango App →