Tuż przed zakończeniem roku 2021 odeszła od nas osoba, która pomogła stworzyć jeden z największych festwali muzycznych na świecie. Ted był również managerem wielu artystów i właśnie w tym artykule! 0 UserComments

Zmarł współzałożyciel festiwalu Lollapalooza - Ted Gardner

Artykuł dodano: 7 stycznia, godz. 07:36
Odsłony: 413x
Tuż przed zakończeniem roku 2021 odeszła od nas osoba, która pomogła stworzyć jeden z największych festiwali muzycznych na świecie. Ted Gardner był również managerem wielu artystów i właśnie w tym artykule opowiemy trochę o jego postaci i dokonaniach. Sprawdźmy co udało mu się dokonać!


Ted Gardner - rockowiec z krwi i kości

Australijski manager artystów oraz przedsiębiorca - tak można było opisać Teda. Początki jego kariery bywały różne, ponieważ w 1977 roku wraz ze swoimi znajomymi z branży zajął się klubem The Bottom Line w Richmond, który został zamknięty 27 lat później. Kilka lat później udało mu się nawiązać z dopiero rozwijającym się zespołem Men At Work, który dzięki w 1982 roku supportował występy grupy Fleetwood Mac. Lata mijały, a kariera menadżerska Teda napierała prędkości. W krótkim czasie promował takie zespoły jak UFO oraz Jane's Addiction, o którym wspomnimy za chwilę.
W 1992 roku wraz ze swoją żoną Nikki Brown założył działalność menadżerską. Z jego usług korzystały takie zespoły jak The Verve, którego hit Bitter Sweet Symphony stał się międzynarodowym sukcesem. Gardner w tym czasie pomagał rozwijać się także jednej, znanej rockowej grupie - Queens Of The Stone Age, która do tej pory posiada jeden z najlepszych dorobków płytowych na całym świecie.

Niestety, ostatnimi czasy dotarły do nas bardzo smutne wieści. 28 grudnia 2021 roku Ted Gardner zmarł w wieku 74 lat na "nieokreśloną" chorobę, z która borykał się od jakiegoś czasu. Dlaczego jego postać jest tak ważna dla kultury muzyki elektronicznej skoro działał w świecie rocka? Powiemy krótko - bez niego Lollapalooza nie byłaby Lollapaloozą.

Ted Gardner nie żyje


Lekcja historii o Lollapaloozie

Lollapalooza (lub jak kto woli Lolla) to jeden z największych festiwali muzycznych na świecie. Można podczas niego usłyszeć występy artystów z gatunku rock, pop, rap, hip-hop oraz oczywiście muzyki elektronicznej. Pierwotna wersja imprezy została stworzona przez członków zespołu Jane's Addiction oraz oczywiście Teda Gardnera w 1991 roku i do 1997 była objazdowym festiwalem.

Lollapalooza jaką znamy dziś pojawiła się dopiero w 2005 roku, gdzie po raz pierwszy odbyła się w Chicago w parku Grant. Podczas tamtej edycji wystąpiły takie gwiazdy jak M83, zespół The Killers czy Billy Idol. Lata mijały i na dwudziestolecie festiwalu zorganizowano pierwszą zagraniczną wersję festiwalu - Lollapalooza Chile 2011, na której pojawili się Kanye West, Fatboy Slim oraz Armin van Buuren. Impreza odbywała się także w takich krajach jak Niemcy, Francja oraz Szwecja.

Najbliższe edycje festiwalu odbędą się w Brazylii, Argentynie, Chile, Francji, Niemczech oraz Szwecji gdzie zobaczymy takich artystów jak Alan Walker, ALOK, Deorro, Martin Garrix, Alesso czy ILLENIUM. Można by tak wymieniać w nieskończoność, a muzycy gatunku EDM nadal by się nie skończyli.

Lollapalooza 2022 w Szwecji i Francji

Lollapalooza Stockholm, 1-3.07. Zagrają: Alesso, Dillon Francis, REZZ, W&W, Joel Corry, Nina Kraviz, MEDUZA, ZHU, Purple Disco Machine, Galantis, Dimitri Vangelis & Wyman, SHOUSE.

Lollapalooza Paris, 16-17.07. Zagrają: David Guetta, Malaa, Vini Vici, Apashe, Vladimir Cauchemar, ILLENIUM, Joyryde, Subtronics, Habstrakt, Assdek, Basstrick, Moore Kismet.

Posłuchaj setu Tiesto z Lollapaloozy w Argentynie


Sprawdź także:


Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)