'Zdaję sobie sprawę, że w Polsce klubowicze wolą mocniejszą, bardziej "ekscytującą" muzykę, ale ufam, że także im przypadnie do gustu moja nowa płyta, jest to dla mnie bardzo ważne, bo Polacy...' 8 UserComments

Westbam: 'I tak ciągle pytają mnie o narkotyki'

Artykuł dodano: 14 maja 2013, godz. 09:35
Odsłony: 10348x
Nowa płyta Westbama "Götterstrasse" narobiła w Niemczech sporo zamieszania, przedpremierowe recenzje narobiły dużo apetytu, podobnie jak sama lista gości - znajdziecie tam wokale znane z Placebo, New Order, Psychodelic Furs, The Stranglers, jest też Iggy Pop, Lil Wayne... Oto nasza rozmowa z Westbamem między innymi o nowej płycie, przeprowadzona podczas ostatniego Mayday w Dortmundzie.  To bardzo specjalny rok dla ciebie - właśnie wydajesz nowy album...

- To prawda, po 8 latach! To naprawdę zabawne...

Czytałem kilka recenzji tej płyty i były mocno entuzjastyczne.


- Dokładnie, jestem mocno zaskoczony, jak wszyscy dookoła są pozytywnie nastawienie do tego albumu. To bowiem raczej dość spokojna, cicha płyta. To spojrzenie na kulturę klubową z kosmosu. To moja definicja, takie było założenie. Gdy więc puszczam te numery na imprezach, mogą wydawać się delikatne i spokojne, ale całość generalnie dotyczy tego, jak wygląda klubowe życie. Dokładnie tak, jak ja tego doświadczałem przez ostatnie 30 lat. Właśnie w tym roku mam rocznicę - 30 lat miksowania!

OK, no to spoglądasz z kosmosu na kulturę klubową i co tak naprawdę widzisz?


- Bardzo wiele bardzo różnych sytuacji. Rozmawiałem z wieloma osobami o kawałku "You Need The Drugs", który traktuje o tym, jak kończy się związek, bo dziewczyna bierze zbyt dużo narkotyków. W innym utworze pojawia się Iggy Pop i mówi bardzo dziwne rzeczy o naszej pięknej muzyce, jeszcze inny traktuje o udaniu się na sam środek nicości, żeby uczestniczyć w imprezie... To cały klubowy świat w pigułce, tak jak ja to przeżywam: podniecenie, ekscytacja, miłość, ale też paranoja i wiele innych rzeczy.

Nie obawiałeś się wypuszczając jako pierwszy singel numer "You Need The Drugs", że to znowu rozpocznie dyskusję o narkotykach w klubowym świecie?

- I tak ciągle cię pytają o narkotyki, jeśli jesteś didżejem techno czy inną postacią związaną z tą sceną. Ciągle mnie o to pytają. Pomyślałem, że nigdy nie pytają mnie o słowa kawałków. Więc teraz mają narkotyki w słowach kawałka, a więc dzięki temu pytają o słowa, i to mi się podoba (śmiech).

Westbam @ Mayday 2013 Never stop ravingWróćmy jeszcze na chwilę do nowego albumu...


- Jak wspominałem wcześniej to płyta raczej spokojna i klimatyczna, mam jednak wielką nadzieję, że moim polskim fanom się spodoba! Przynajmniej tak samo mocno, jak mi się podobał proces jej tworzenia. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce klubowicze wolą mocniejszą, bardziej "ekscytującą" muzykę, ale ufam, że także im przypadnie do gustu moja nowa płyta, jest to dla mnie bardzo ważne, bo Polacy zawsze mnie wspierają, nawet gdy niczego nie wydaję.

Niedawno pisaliśmy na FTB.pl o wszystkich twoich największych hitach i wyszło nam, że było tego około 30 sztuk! Gratulacje!

-  Haha, no tak, ponad 30, to się zgadza, dzięki wielkie! Wiesz, gdy zaczynasz wcześnie, masz szansę dużo stworzyć. Jeśli udaje ci się to robić dobrze, kawałki stają się hitami i wtedy robisz następne i następne.

Ostatni przebój Westbama to wspomniany "You Need The Drugs" - co ciekawe numer trafił do setów wielu gości, którzy z całą pewnością nigdy wcześniej nie grali jego muzyki - takich, jak DJ Hell czy Dixon.

P.S. Przypomnijmy, że w wakacje Westbam pojawi się w Lubiążu na Electrocity - razem z Afrika Islam jako Mr X & Mr Y.

Westbam feat. Richard Butler - You Need The Drugs
Komentarze
 • frozenftb14 maja 2013, godz. 09:46
  I zawsze jak gra u Nas na Mayday, to przyciąga największe tłumy ;)) Polacy naprawdę kochają Westbama. W sumie... nie ma się co dziwić, wciąż grywa niesamowite sety. Wspomniany utwór klimatyczny i spokojny, bardzo ciekawy. Już zabieram się za odsłuch całego krążka ;)
 • damian94091514 maja 2013, godz. 10:45
  Westbam wciąż w formie :) You need the drugs zdecydowanie ma swój klimat, ciężki i przytłaczający, do którego wręcz zdaje pasować się ten męski wokal.
 • Hamer14 maja 2013, godz. 13:06
  Westbam feat. Lil Wayne- Kick it [Like a Sensei] RIP!!!


  to jest dobra nutka :)
 • leserxd14 maja 2013, godz. 14:15
  westbam bedzie tez 24 maja na juwenaliach w koszalinie :)
 • P4B1014 maja 2013, godz. 15:33
  Westbam feat. Lil Wayne - Kick it jak dla mnie kosa ! Podoba mi sie! Vocal cos jak Insomnia- Faithless :)
 • koMba14 maja 2013, godz. 21:04
  to nie jest ten westbam co kiedyś.. Crash Course, Hard Times, Beatboxrocker czy The Mayday Anthem gdzie zabłysnął na maydayu.. nowy album na pewno nie przejdzie do historii jak wyżej wymienione kawałki.
 • Jerycho198814 maja 2013, godz. 22:58
  Szczerze powiedziawszy, jego wyczyny z Afrika Islam to katorga dla uszu - miałem okazję się zapoznać z tą wesołą twórczością... Co do Westbama mimo, iż swoje lata już ma to nadal jakiś tam poziom trzyma... Z płytą zaś zapoznam się jutro lub w czwartek i wtedy będę mógł napisać coś więcej ;)
 • artinho15 maja 2013, godz. 00:34
  @frozen, nie wiem jak na mayday, ale rok temu na SF jeszcze nie widziałem tylu ludzi na amfiteatrze o 19 :)
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (8)