Tragiczne wydarzenia ostatniego weekendu w Dublinie, podczas imprezy Swedish House Mafia, rzecz jasna nie schodzą z pierwszych stron irlandzkich gazet. Jedna z nich ostro przestrzega przed... 17 UserComments

The Irish Times o drinkach, dragach i ignorancji

Artykuł dodano: 12 lipca 2012, godz. 10:22
Odsłony: 5374x
Tragiczne wydarzenia ostatniego weekendu w Dublinie, podczas imprezy Swedish House Mafia, rzecz jasna nie schodzą z pierwszych stron irlandzkich gazet. Jedna z nich ostro przestrzega przed wkręcaniem się w klubowy świat.
W „The Irish Times” napisali o „zabójczym miksie powiązanym z taneczną sceną, a konkretnie drinkami, dragami i ignorancją”. Dziennikarz Brian Boyd przedstawił tezę, że w 2012 na tanecznych imprezach młodzi ludzie łączą ze sobą narkotyki i alkohol, a „w latach 90. nie miksowano ecstasy i alkoholu”, jak twierdzi. Porównuje wydarzenia z eventu SHM do odbywającego się w ten sam weekend w tym samym miejscy koncertów The Stone Roses i Snow Patrol, gdzie „atmosfera była zupełnie inna”.Wymienia potem jeszcze ilu ludzi aresztowano, ilu pobito, ilu pijanych klubowiczów zmusiło ilu motocyklistów do „gwałtownego hamowania” i tak dalej. Wspomina też o winie „wiodących nazwisk w muzycznym szołbiznesie, które żałośnie popierają używanie imprezowych narkotyków”, mając ewidentnie na myśli niedawny popis Madonny na UMF w Miami.

Czy faktycznie taneczne imprezy można bezsprzecznie uznać za bardziej niebezpieczne od chociażby rockowych? Może imprezy z muzyką typu SHM są bardziej niebezpieczne od trancowych albo technicznych czy drum and bassowych? Czy faktycznie dziś miesza się narkotyki z alkoholem, a kiedyś tego nie było? Może to narkotyki są inne? Może młodzież inna? A może macie jeszcze inną odpowiedź na pytanie „dlaczego tak się stało/dzieje”.

Komentarze
 • reedd12 lipca 2012, godz. 10:28
  o ile dobrze pamietam, w latach 90tych popalalem-popijajac....wiec nie - dawniej sie mieszalo rowniez....
 • Sceptre12 lipca 2012, godz. 10:34
  Oooo jakbym czytał naszych rodzimych pseudodzennikarzy albo komentarze na onecie. Ktoś bardzo mocno chciał udowodnić wyższość muzyki rockowej nad klubową i wyciągnął wszystkie możliwe brudy.
  Niebezpiecznie jest wszędzie czy to impreza masowa czy pielgrzymka do częstochowy...
  Oczywiście że młodzież jest inna, moim zdaniem zdecydowanie bardziej sfrustrowana i agresywna...
 • Jerycho198812 lipca 2012, godz. 10:45
  Moją odpowiedzią jest ludzka natura... Nie jest ważne na ogół jaka jest impreza, kto na niej występuje i jaki jest gatunek na niej prezentowany. Ważnym jest jacy ludzie się na niej bawią. Narkotyki i alkohol są wszędzie, a ich stopień spożycia na danym wydarzeniu nie zależy od rodzaju tegoż wydarzenia tylko od ludzi biorących w nim udział. Spójrzmy na nasze polskie podwórko, mimo iż Woodstock jest według mnie najlepszym polskim wydarzeniem kulturalnym to ilu tam ludzi było nasiekanych jak Messerschmitty mówiąc kolokwialnie, tak samo jest na Sunrise (i proszę się nie obruszać), czy Mayday, czy Electrocity... Różnice jednak stanowi tzw. czynnik ludzki, a dokładnie czynnik ludzkiej natury - u jednych dźwignia idzie w dół do zachowań agresywnych, a u innych w górę do zachowań zgoła odmiennych opartych na "wzajemnej miłości".
  Druga sprawa to rola mediów, które w dzisiejszych czasach straciły swój obiektywny charakter i klasyfikują określone wydarzenia na potrzeby obecnego rynku. Wygodnym jest wprowadzanie pewnych dogmatów przy klasyfikowaniu wydarzeń kulturalnych typu impreza klubowa dla ćpunów, impreza rockowa dla normalnych... Media stały się bardziej subiektywne od potencjalnego odbiorcy danego wydarzenia.
  Po trzecie natomiast zachowania gwiazd danych wydarzeń. SHM powstało na bazie fuzji, nie tylko fuzji różnych stylów (co akurat w przypadku Szwedów miało mało istotne znaczenie), ale na bazie fuzji można rzec charakterów. Ich niedawny film, gdzie rzucali cytuję ****ami czy c***ami był wyzbyty jakiejś głębszej wartości kulturalnej i pewnego autorytetu co również wskazuje na to jakimi ludźmi są członkowie SHM (no i dla potencjalnego, mało rozumiejącego realia rynku odbiorcy tacy ludzie mogą stać się pewnym wzorem) i co również może mieć pewien wpływ na to kto bierze udział w danym wydarzeniu kulturalnym.
  Reasumując, my ludzie jesteśmy zwierzętami, nieważne jest jakie wartości wyznajemy, czy jesteśmy wierzący czy nie - własnej natury nie oszukamy... Agresja czy wzajemny szacunek są wpisane w ludzki byt i jeżeli są one pobudzone pewnymi wspomagaczami czy to chemicznymi czy to wynikającymi z naszych upodobań do danych podmiotów to się przed tym nie obronimy.
 • k312 lipca 2012, godz. 10:45
  Scuba - NE1BUTU (Official Music Video)
 • malin8712 lipca 2012, godz. 10:51
  Na każdych plenerówkach jest tak samo, niewazne czy to wystep SHM, czy impreza Hip Hop-owa, czy Dni Parzeczewa Dolnego, zawsze znajdzie sie jakas chołota to nie uniknione, wiadomo ze mozna temu zapobiegac no i tu rola ochrony, ochrony a nie paru miejscowych karków co wychodza z siłki tylko po to aby stac na bramce jakiegos klubu i wogole nie maja pojecia o swojej roli.
  Co do narkotykow to napawno sa inne, mocneijsze i o wiele bardziej pobudzaja, wszystko ewoluje nawet narkotyki, co do młodziezy to Sceptre ma racje, jest o wiele bardziej nastawiona na agresje niz kiedys, moze głupi przykład ale jak chodziłem do podstawówki do nauczyciele narzekalli na to jak sie zachowujemy, teraz jak sie pogada z nauczycielem z tamtych lat o bardzo dobrze cie wspomina a z przerazeniem mowi o tym co sie wyrabia w tych gimnazjach, wylegarnia patologii, a gdzie potem taki młodziak to wynosi?? na ulice, do klubów itp..
 • maLyy12 lipca 2012, godz. 11:01
  Nie rozumiem idiotów mówiących, że jednego typu jumpy są lepsze / bezpieczniejsze od drugich. Co to w ogóle znaczy niebezpieczne? Margines wrażliwości jest sprawą indywidualną i to, co Pan X uzna za coś niebezpiecznego, dla Pana Y będzie sytuacją na porządku dziennym, do której się przyzwyczaił, wyciągnął wnioski i sam decyduje czy chce w tym uczestniczyć czy nie. Stawianie na równi różnego rodzaju imprez to potężna generalizacja, która niczemu dobremu nie służy bo o nich powinno się wypowiadać wtedy, kiedy faktycznie się na niej było a nie bazować na opiniach internetowych eventowych wyjadaczach dot. tego czy tamtego festiwalu, którzy swoje zdanie wyrobili sobie z filmików na youtubie.

  Sprawa nr 2 - dziennikarz Brian Boyd. Gość dla mnie zachowuje się tak, jakby urodził się wczoraj. Jeżeli drugi i alkohol na eventach w jeszcze dziwią tego Pana to gratuluje poziomu świadomości.
 • CK198612 lipca 2012, godz. 11:07
  Haha a od kiedy SHM to klubowy świat??? To tak jakby powiedziec ze Feel to kapela rockowa, lub Pudzian band. Moze to i lepiej niech lamy trzymaja sie z dala od dobrej muzy i jej nie psuja.
 • djbprzemo12 lipca 2012, godz. 11:09
  To czy sa zadymy na imprezach duzo zalezy od ludzi... sa klubowicze ktorzy jada sie bawic po to aby miec co wspominac i posluchac dj'a, ale jest tez wiesniactwo( bez urazy) jedzie na impreze ktos niechcacy szturnie i zaraz dymi... nie nawidze tego i unikam takich ludzi na imprwzac. wszyscy sa na jednej imprezie powinni sie dobrze bawic razem a nie trzodzic... narkotyki sprawa ludu niektorzy.biora niektorzy ni... to samo z alko... niektorzy po wypiciu maja w glowie wlaczone rambo a inni sa spokojni towarzyscy itp... jestem w pracy wiec pozniej moze jeszcze dopisze cos...
 • annnnnnnnnuska12 lipca 2012, godz. 11:09
  jakby nie patrzeć SHM należy do klubowego świata, czy tego kolega chce czy nie...
 • Adwell12 lipca 2012, godz. 12:02
  Zawsze muzyka elektroniczna była poniżana i imprezy z nią związane i tak pozostanie.
 • Lilu00712 lipca 2012, godz. 13:11
  Adwell masz racje wystarczy powiedzieć komuś kto nie siedzi w tej tematyce, że słuchasz muzyki elektoronicznej albo techno i już myśli narkotyki i bóg wie co najgorszego... stereotypy, których się raczej nie zmieni... SHM należą do klubowego świata?? jeżeli ich muzyke/klipy puszcza się w muzycznych telewizjach to nie ociera się to o komerchę?? Undergroundu nie zobaczysz w telewizji...

  Odnosząc się do pytań z artykułu, to siedząc w tej całej subkulturze nie widzę niebezpieczeństwa o własne życie, może wynika to z tego, że się zna to wszystko.. prędzej właśnie powiedziałabym, że boje się jechać do Jarocina czy na Woodstock, nigdy tam nie byłam, nie słucham tej muzyki, ale to co słyszałam na temat tego co się tam dzieje nie zachęca... ale to też jest stereotyp, bo nie znam tej subkultury.. w sumie wychodzi na to, że jak czegoś nie poznamy mamy wobec tego uprzedzenia... a ten dziennikarz sam pewnie albo nigdy nie był na takiej imprezie a jak był to trafił w nieodpowiednim momencie... wszędzie są burdy. Co do narkotyków to jak ktoś nie chce to nie będzie brać, ktoś chce to bierze to sprawa indywidualna, ważne tylko, żeby po narkotykach ludziom nie odwalało (agresja). A z tego co wiem to kiedyś też się mieszało z tego co pamiętam choć mogę tu wypowiedzieć się co do roku 2000, bo wtedy w szkołach były zajęcia jak się nie zachowywać i czego nie robić :P A młodzież teraz też jest inna gorsza, zmanipulowana przez telewizje i wizerunek jaki kreuje, młodzi chcą być fajni nie odstawać o innych... destrukcyjnie to na nich wpływa. Takie moje zdanie.
 • mospin12 lipca 2012, godz. 15:29
  To juz nie są te narkotyki co kiedyś hłe hłe hłe xD
 • natioo12 lipca 2012, godz. 16:55
  Zawsze sie laczy dragi i alkohol co w tym dziwnego to nie wiem?
 • davealmine12 lipca 2012, godz. 16:56
  jak ktos nie potrafi sie bawic bez narkotyków to nie powinien wogole chodzic na imprezy...ludziom sie w gloweach coraz bardziej przewraca i juz nie wiedza co maja z soba robic
 • Seth0012 lipca 2012, godz. 17:21
  Lilu007 -> po co piszesz o stereotypach wobec ludzi słuchających muzyki elektronicznej, to nie ma sensu, pamiętasz temat o występie Prodigy na Woodstocku? tam ci biedni ludzie, która według stereotypów jest muzyką ćpunów itd nazywała ludzi bawiących się na tamtym festiwalu brudasami, więc mnie takie wyskakiwanie ze stereotypami denerwuje.

  a co do tematu to dragi były, są i będą na imprezach i to nie ważne jakie one są bo pewnie i na imprezach disco polo nie jeden bawi się pod wpływem dragów.
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (17)