Ich produkcje znacie i uwielbiacie już od wielu lat. Czy wiecie jacy artyści ukrywają się pod aliasami Oliver Englafjord i WSTLNDR? Jeśli nie - odpowiedź może Was zaskoczyć. 3 UserComments

Nowe twarze znanych twórców: kim są Oliver Englafjord i WSTLNDR?

Artykuł dodano: 20 lipca 2015, godz. 12:12
Odsłony: 3236x

Marcus Schossow oraz Leon Bolier to producenci, którzy już na dobre wpisali się w historię muzyki klubowej. Szwed i Holender prywatnie są przyjaciółmi - stworzyli aż cztery wspólne utwory: „2099”, „Ost Kaas”, „Beach Chords” oraz „The Rant”. Obaj uwielbiają eksperymentować - fakt ten potwierdzają w swoich najnowszych wydaniach.

O Oliverze Englafjordzie zrobiło się głośno już w maju 2010 roku.  To właśnie wtedy na portalu YouTube pojawiły się dwie pierwsze zapowiedzi: „Reykur” oraz „If Grey Was Colour Of The Sun”. Pod obiema z nich mogliśmy znaleźć opis:

„Jestem Oliver Englafjord i pochodzę z Islandii. Inne informacje na mój temat nie mają znaczenia, znaczenie ma moja muzyka”.

Tajemniczy producent od początku był supportowany przez Marcusa Schossowa w jego ówczesnej audycji Tone Diary, mało tego, 9 grudnia 2010 roku zaprezentowano tam jego guestmix.

Marcus Schossow - Tone Diary 148 (Oliver Englafjord Guestmix) (2010.12.09) by Samir Cruz

Kolejne miesiące przynosiły ‘Islandczykowi’ kolejne sukcesy (m.in. pojawienie się dwóch produkcji („Sólsetur” oraz „Reykur”) na kompilacji Leona Boliera - „Streamlined 2011 - Tunis”), jednak mnożyły również ilość spekulacji na temat jego tożsamości. 20 sierpnia 2011 roku, w jednym z wpisów na Facebooku, Marcus Schossow przekazał światu wiadomość: „Ludzie, muszę Wam wyznać, że to ja jestem Oliver Englafjord”. Szwed poinformował również o wydaniu albumu w wytwórni Tone Diary.

Mijały miesiące, lata. Label Schossowa zakończył działalność, a o obiecanym krążku zrobiło się cicho. Na oficjalnym fanpage’u Olivera, ze strony artysty padło nawet pytanie: czy powinienem oddać ten krążek za darmo? Tak się jednak nie stało.

Oliver Englafjord - Molntus

Oliver Englafjord - Molntus (Luke Chable Remix)

W maju tego roku, dzięki wytwórni Black Hole Recordings, pojawił się pierwszy singiel „Molntus”, w którym oprócz oryginału, mogliśmy też wysłuchać interpretacji autorstwa Luke’a Chable’a. 10 lipca do sklepów internetowych zawitał album „Myrki Heima”. Po wysłuchaniu - muszę przyznać, że jest to wydawnictwo mroczne oraz niezwykle dojrzałe, pełne wielu ciekawych rozwiązań, bogate pod względem gatunkowym: nie brakuje delikatnych, instrumentalnych motywów, ale również konkretniejszych bitów z pogranicza różnych odmian house oraz techno.

Oliver Englafjord - A Timelapse Tale Of The City, Chapter 2: Vetur Ljósin

W wypadku albumu Marcusa Schossowa przyszło nam czekać ponad pięć lat - nieco inaczej jest z nowym projektem Leona Boliera. O WSTLNDR usłyszeliśmy po raz pierwszy podczas zeszłorocznego End Of Year Countdown (corocznego widowiska radia internetowego Afterhours.fm, odbywającego się na przełomie grudnia i stycznia). W tym samym czasie, Bolier zapowiedział na Twitterze powstanie albumu „Atmostopia” i podał planowaną tracklistę swojego wydawnictwa.

WSTLNDR - Muda (Official Music Video)

Projekt Holendra również został przyjęty przez Black Hole Recordings. 29 czerwca swoją premierę miał pierwszy singiel - „Muda”. W sieci pojawił się również oficjalny teledysk, wyreżyserowany przez Kirila Shmidova - artystę zaangażowanego w tworzenie poprzednich, bardzo specyficznych wideoklipów do utworów Leona Boliera (m.in. "Me", "Us" czy "Whirlpool"). Sama kompozycja to zamknięcie charakterystycznego klimatu producenta w brzmieniu deep house, choć w o wiele mroczniejszym tonie, niż w wypadku jego ostatnich efektów współpracy z duetem Redondo - „Sunshine” i „Every Single Piece”.

Jeżeli spodziewaliście się powrotu Leona do trance, mogliście się przeliczyć, jednak niewykluczone, że ten projekt również przypadnie Wam do gustu. Według różnych informacji, album „Atmostopia” ma zostać wydany w okolicach września tego roku. W przypadku tego wydawnictwa, nie zabraknie gości, m.in. wokalistki Fisher (przy utworze „Save Me”) oraz Sieda van Riela, ukrywającego się pod aliasem Evil Sardine („SHO118131”)

WSTLNDR feat. Fisher - Save Me (cut from WSTLNDR's EOYC 2014 Mix) by Z Dobrej Woli

WSTLNDR & Evil Sardine - SHO118131 (cut from WSTLNDR's EOYC 2014 Mix) by Z Dobrej Woli

Co sądzicie o nowych twarzach tych doświadczonych artystów? Która z nich przypadła Wam bardziej do gustu? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Komentarze
 • daniel_zerga20 lipca 2015, godz. 12:06
  Leon Bolier - Ocean Drive Boulevard (Original Mix)

  Może Leon jeszcze kiedyś zrobi coś podobnego do tego cuda :) liczę na to
 • Adriano7720 lipca 2015, godz. 14:48
  Raczej mało prawdopodobne, żeby Leon kiedykolwiek przebił ten kawałek. Osobiście dla mnie lepsza jest wersja w mashup'ie. Każdemu artyście przypada na dany czas życiowa forma i chyba Bolier już nie osiągnie takiego poziomu. Tak samo tyczy się to Arneja czy Daniela Kandi. Choć nowe wcielenie Leona pozytywnie zaskakuje i przykładem jest właśnie tenże alias. Wspomnę też o Schossow'ie. Trochę czasu mu zajęło stworzenie nowego albumu. Jest on bardziej surowy, gdzie dominują klimatyczne progresywno i tym podobne dźwięki. No ale przede wszystkim dominuje w nim kapitalny klimat. Do Orkideii mu trochę brakuje, choć nie są to stricte te same gatunki. Niemniej jednak osobiście polecam ten album
 • krzys268020 lipca 2015, godz. 15:28
  Leon był kiedyś moim ulubieńcem, Rudego też lubiłem ale nie tak bardzo ;)
  Jak mi się podobają obaj panowie w nowych odsłonach ? Tak średnio szczerze powiem. Być może sentyment do ich dawnego stylu nie pozwala mi do końca zaakceptować ich nowego projektu aczkolwiek nie można powiedzieć złego słowa na temat ich nowych produkcji.
  Są one dość ambitne ( zwłaszcza w przypadku Markusa ) i na pewno wyróżniają się :)
  Poza tym wolę aby produkowali właśnie coś takiego aniżeli mieli pakować się w bigroom itd.
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (3)