Trance już od dawna jest gatunkiem niszowym. Zanim jednak się oburzycie, dodam, że chodzi o najbardziej znany internetowy sklep muzyczny... 29 UserComments

Niespodziewany hit lutego: Vini Vici!

Artykuł dodano: 15 lutego 2016, godz. 10:10
Odsłony: 4549x
Trance już od dawna jest gatunkiem niszowym. Zanim jednak się oburzycie, dodam, że chodzi o najbardziej znany internetowy sklep muzyczny Beatport (nie ukrywajmy, w porównaniu z innymi, trance już od dawna nie gra pierwszych skrzypiec, jeśli chodzi o sprzedaż - tak, mam na myśli wyłącznie tę kwestię).
Najczęściej sprzedawane trance'owe utwory bardzo rzadko przebijają się do pierwszej setki (!) ogólnej listy popularności na Beatport, o wyższych miejscach nawet nie wspominając. Tym bardziej warty do odnotowania jest sukces izraelskiego duetu Vini Vici, klasyfikowanego i przez miłośników, i przez sam sklep (a umówmy się - nie jest to reguła; amerykański system często potrafi przypisywać utwory do gatunków z - mówiąc delikatnie - ogromną wyobraźnią) do Psy Trance (skrót od Psychedelic Trance, tak dla jasności).

Ich interpretacja "Free Tibet", stworzonego oryginalnie przez francusko-hiszpański projekt Hilight Tribe w 2002 roku, trafiła na drugie (w dniu pisania tekstu spadła na trzecie) miejsce wśród najchętniej kupowanych utworów na Beatport. Tak, na całym Beatport. Co przyczyniło się do tego sukcesu (odejmując spekulacje o tym, że miejsca na listach potrafią być kupowane tak samo, jak 'lajki' na Facebooku)?

Wydaje mi się, że ważnym czynnikiem był między innymi sukces niedawnego singla Vini Vici z debiutanckiego albumu "Future Classics" - "The Tribe". Produkcji, która w zeszłym roku rozbrzmiewała na wielu festiwalach (prawdopodobnie na wszystkich kontynentach, nie licząc biegunów). Aviram Saharai & Matan Kadosh - jak widać - poszli za ciosem, wypuszczając kolejne dzieło, które już pojawiło się m.in. w setach Armina van Buurena, Bryana Kearneya, Menno de Jonga, Astrixa czy Andrew Rayela.  

Po drugie - ogromne wsparcie muzyki psychodelicznej w ich rodzimym Izraelu oraz wzrost zainteresowania tym stylem na całym świecie. Dowód? Niedawno, bo w połowie stycznia, panowie zagrali na ogromnym festiwalu Dreamstate w San Francisco, obok takich tuz jak: Markus Schulz, Paul van Dyk czy Paul Oakenfold. Nieco później, Vini Vici napisali o swoich planach na jeden z weekendów, podczas którego występowali na festiwalach w Austrii, Serbii i... w Brazylii. Tak, w ciągu jednego weekendu.

Warto wspomnieć również o wokalach oraz elementach pochodzących ze wspomnianego przeze mnie pierwowzoru. Hilight Tribe jest projektem, który określa swoją muzykę jako 'Natural Trance'. To wyjątkowy zespół, łączący muzykę elektroniczną z brzmieniem gitar, perkusji, a także niestandardowych instrumentów z różnych zakątków naszego globu - djembe, didgeridoo, itp. Jego maksymą jest łączenie wielu kultur, a co za tym idzie - jednoczenie słuchaczy z całego świata. Być może wkrótce napiszę Wam o nich nieco więcej.   

Na razie pozostawiam Was ze znanym Wam już dobrze remiksem od Vini Vici oraz oryginałem grupy Hilight Tribe. Która wersja podoba się Wam bardziej? Jakie jest Wasze podejście do psychedelic trance?

Hilight Tribe - Free Tibet (Vini Vici Remix)


Hilight Tribe - Free Tibet

 
Komentarze
 • Paweł Feliks Zawisza15 lutego 2016, godz. 11:28
  Czekałem aż w końcu napiszecie o tym wałku. Jak wszedłem na beatport po dość długiej nieobecności i zobaczyłem Vini Vici na trzecim miejscu to mało mi oczy nie wyskoczyły. Ja właściwie wg nie słucham psy trance,ale raz na jakiś czas wyszukuje takich perełek jak tak,żeby było różnorodnie :)
 • Krzysztof Grześkowia15 lutego 2016, godz. 11:31
  Bardzo fajny kawalek ;) a szczegolnie The Tribe :) czasem dobrze posluchac psychodeli :)
 • Rafa Martini15 lutego 2016, godz. 11:31
  Sam nie wiem skąd taki fenomen tego kawałka :) przez ten "wokal" kojarzy mi się z tymi wszystkimi filmikami z ISIS :D Ma coś w sobie co przyciąga. Na imprezę jaj znalazł.

  a teraz troche nie w temacie, bo pewnie Luc Deep tu zaglądnie :) kiedy rarytasy? bo czekam, i czekam...
 • mefistek15 lutego 2016, godz. 12:21
  Ciekawy ten natural trance ;)
 • Arczijaydee15 lutego 2016, godz. 12:25
  Rewelacja, chociaż wokal w breakdown odstrasza.

  Kolega wyżej czeka na rarytasy, ja pytam gdzie trancowe podsumowanie 2015 luc?
 • leciej715 lutego 2016, godz. 12:30
  Dzięki tym nutką można wyskoczyć z kapci uwielbiam :)
 • Deliano Carl15 lutego 2016, godz. 13:01
  wystarczy dobrze posłuchać... numer jest chwytliwy bo jest w nim dużo elementów EDM ... przejscia, zacięcia, clapy, snare itd ;)
  ogolnie przyjemnie się słuchało :D
 • Joasia LewSka15 lutego 2016, godz. 10:29
  Zajebiste:D
 • Sonia Woszczyk15 lutego 2016, godz. 10:33
  Uwielbiam ten kawałek! ?? ?? na Tranceformations grubo wszedł :-D
 • Tomasz Tyka15 lutego 2016, godz. 10:34
  PSY Trance wali drzwiami i oknami od pewnego czasu na większości imprezach. przykład ostatnie Dreamstate, Transmission czy Tranceformations gdzie było tego całkiem sporo. Nawet na nadchodzącym ASOT w Utrechcie będzie Astrix ;)
 • Dariusz Norizz15 lutego 2016, godz. 10:44
  No i bardzo dobrze że takie kawałki odnoszą sukcesy, może w końcu rynek muzyczny przeżarty EDM'ami i innym pierdylionem podobnych kawałków, zostanę ponownie wzbogacony i na nowo doceniony o dobre kawałki transowe ... za bardzo w to nie wierzę, ale zawszę warto mieć chociaż nadzieję.
 • Grzegorz Jankiewicz15 lutego 2016, godz. 11:06
  W Utrechcie zapewne usłyszymy ten utworek niejednokrotnie ?? oczywiście na plus ??
 • MAdrian Ochał15 lutego 2016, godz. 11:10
  Na Tranceformations jak przy nim wystartowałem, to nie mogłem wylądować ;-) Megaa moc! :-)
 • Sylwester Wielkopola15 lutego 2016, godz. 11:51
  akurat popularyzacja Psy mnie nie cieszy, bo ten gatunek właśnie działa najlepiej w undergroundzie, takie moje skromne zdanie
 • Anna Przewoźna15 lutego 2016, godz. 12:08
  Ta nuta jest piekna!!!!! Marcin Skowroński Tomasz Gramza Hary Molenda !!!!
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (29)