Jakie było ostatnie 12 miesięcy z punktu widzenia jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej? W dodatku artystki, która w 2013 wydała kolejny bardzo dobry album "Heart Times"... 4 UserComments

Muzyka i zjawiska 2013 oczami Noviki

Artykuł dodano: 30 grudnia 2013, godz. 09:09
Odsłony: 4295x
Jakie było ostatnie 12 miesięcy z punktu widzenia jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej? W dodatku artystki, która w 2013 wydała kolejny bardzo dobry album "Heart Times", który chwaliliśmy i rozdawaliśmy na łamach FTB.pl? 

Novika: "Rok zmian i paradoksów. Wejście serwisów streamingowych, znikoma sprzedaż nośników CD, a przy tym bardzo dobry rok dla polskiej muzyki, szczególnie tej niszowej i elektronicznej oraz wielki sukces – również sprzedażowy – Dawida Podsiadło. Bardziej prywatnie ten rok w dużym stopniu poświęciłam swojej płycie “Heart Times”, zaliczyliśmy z zespołem sporo fajnych koncertów, szczególnie tych festiwalowych. Zagraliśmy też z Lexem mnóstwo bardzo pozytywnych imprez, raczej poza Warszawą. A na koniec roku BUM! - niemiła niespodzianka – koniec Radia Roxy i naszych autorskich audycji. 


Piosenki, które najczęściej nuciłam w tym roku:

Moderat “Bad Kingdom” 
James Blake “Life Round Here”
Rachel Raw “Follow The Step (Justin Martin Remix)
Rebeka “Melancholia”
Sorry Boys “The Sun”

Płyty, których słuchałam najczęściej (poza moją własną):

James Blake „Overgrown”
Mount Kimbie „Cold Spring Fault Less Youth”
Dj Koze „Amygdala”
Rebeka „Hellada”
Bokka „Bokka”

Najbardziej znaczące chwile imprezowo – koncertowe:

Koncert Moderata na festiwalu Tauron Nowa Muzyka;
Set Robaga Wruhme na zakończenie tego samego festiwalu;
Trzy moje koncerty w ramach trasy promującej płytę „Heart Times”: premierowy w Hipnozie w Katowicach, na festiwalu Free Form i na Open’erze;
Imprezy w Prozak 2.0, na których graliśmy z Lex’em;
Tegoroczny Audio-River !  

Najbardziej wyraziste nowe twarze (PL):

Mooryc, Bokka, Xxanaxx, Misia Ff, Random Trip

Moje „sound of 2014” czyli kto się dobrze zapowiada:

Fair Weather Friends, Xxanaxx, We Draw A, The Dumplings

Polski label roku: U Know Me Records

Mam nadzieję, że tak prężnie działających labeli będziemy mieć więcej. W tym roku, poza rewelacyjnym albumem Kixnare’a, licznymi mniejszymi wydawnictwami i remixami, wytwórnia postawiła na obiecujących debiutantów – Xxanaxx. 

Zjawisko roku:

Serwisy streamingowe; Deezer, Spotify, Wimp. Nowa forma obcowania z muzyką, póki co bardzo niekorzystna dla twórców, ale jakże przyjazna i wygodna dla odbiorców. Warto jednak pamiętać, że wszystkie trzy serwisy stały się ważnym kanałem promocyjnym dla artystów".

Moderat "Bad Kingdom"
James Blake - Life Round Here
Rachel Row - Follow The Step ( Justin Martin Remix) - snippet
Rebeka - Melancholia
Sorry Boys - The Sun (official video)
KIXNARE - Gucci Dough [UKM021]
XXANAXX - DISAPPEAR (Official Video)
Komentarze
 • Kłamiący Tomek30 grudnia 2013, godz. 11:29
  Dobre!
 • Jerycho198831 grudnia 2013, godz. 18:39
  DISAPPEAR i The Sun są niesamowite (jako kawałki)... Zresztą podobnie jak Bokka i Rebeka ze swoją Helladą. Widać, że Novika to otwarta "dusza" i prezentuje różne rodzaje muzyki - dobrej muzyki ;)
 • mental1 stycznia 2014, godz. 13:21
  Powiem tak, że Pani Novika ma gust !
 • damian94091515 stycznia 2014, godz. 00:23
  Świetne podsumowanie. Myślę, że pokuszę się poznać to, z czym jeszcze nie jestem zaznajomiony.
  Natomiast jeśli chodzi o największą "miłość" minionego roku w polskiej muzyce, niekoniecznie elektronicznej, to polecam nie tylko "The Sun", ale cały album "Phoenix" zespołu Sorry Boys. Naprawdę zjawiskowy styl, trudny do zaszeregowania, stanowiący mieszaninę dobrego pop-u, charakterystycznych dla rocka perkusji i gitary elektrycznej oraz sporej dawki syntezatorowych brzmień. Poza tym koncertowo brzmią też naprawdę świetnie, a wokalistce Beli Komoszyńskiej nie sposób odmówić scenicznej charyzmy i pozytywnej energii. Jeżeli coś w polskiej muzyce jest klasy światowej, to myślę, że właśnie ten zespół!
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (4)